• *25 ocak itibariyle 127. doğum günü idi kendisinin.
  • yaratici zekasini mutsuzlugundan* ve tatminsizliginden* aldigi asikardir. kendisine surekli icinden cikamadigi kuyular kazmistir. sonunda da kendi kazidigi kuyularinda kendisini bogmustur. baska turlu olabilmesi, hayata devam edebilmesi mumkun degildi cunku.

ursula le guin aslinda edebi acidan pek de asmis olmayan "the dispossessed" kitabinda, en saglam anarsistler kadinlardan cikar, diyordu ya, hah iste, tam ornegi virginia woolf.
  • şimdiye dek yazılmamış tarzda bir roman yazayım deyip dalgalar adlı romanını yazıp, elimde bir adet okunamayan kitap bulunmasına sebep olan kadındır. oysa binbir heves ve merakla almıştım.
  • woolf'un intihar etmeden önce eşine bıraktığı son mektup

sevgilim,
    yeniden delirmek üzere olduğumdan eminim.o korkunç dönemlerden birine daha göğüs gerebileceğimizi sanmıyorum.ve bu sefer toparlanamayacağım da.
    sesler duymaya başladım.dikkatimi bir şey üzerinde toplayamıyorum.ben de yapılabileceklerin en iyisi gibi görünen şeyi yapıyorum.sen bana mümkün olan en büyük mutluluğu verdin.birisi başkası için ne yapabilirse, hepsini yaptın.sanmam ki başka iki kişi bizden mutlu olmuş olsun, bu korkunç hastalık gelene kadar.artık onunla mücadele edemiyorum, hayatını zehir ettiğimi biliyorum, ben olmasam çalışabilirdin ve biliyorum ki çalışacaksın. görüyorsun ya, bunu bile doğru dürüst yazamıyorum. okuyamıyorum.söylemek istediğim şu, hayatımın bütün mutluluğunu sana borçluyum.bana karşı hep sabır gösterdin ve inanılmayacak kadar iyiydin.bunu söylemek istiyorum-bunu herkes biliyor-biri beni kurtarabilseydi eğer, o sen olurdun.senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey benden gitti artık.hayatını daha fazla zehir edemem.sanmam ki başka iki kişi bizim olduğumuz kadar mutlu olsun.
  • "kadın yazar" tabirini hiçbir boşluk bırakmaksızın, hissederek doldurmuştur virginia. her cümlesiyle beraber sizi suya çekiyor. ilerliyor insan suda. dalgalar çarpıyor. hayır, çarpmıyor, sarılıyorlar.

--- spoiler ---

yaşam bir rüyadır, uyanmak bizi öldürür.

--- spoiler ---

ve su soğuk..
  • cesedini yaktırdıktan sonra küllerini monks house'daki bahçeye, büyük karaağaçlardan birinin altına gömdürdü.
    mezar taşındaki yazıt :
    "kendimi sana doğru savuracağım, yenilmeksizin ve boyun eğmeden, ey ölüm!"
  • kadın olarak bugün bazı hakları elde edebildiysek, bunda en büyük payı olan yazar kesinlikle virginia woolf'tur. daha öncesinde emily bronte, jane austen gibi isimler çabaladılar. ama sadece bir kadının evde otururken aşk romanı yazabileceği olmuştu kanıtladıkları. virginia ise yüz yıllar boyunca kadınları yerden yere vuran bütün kavramları ve şahısları irdeledi, gerekirse alıp duvara çarptı. savaş, çalışma, yazarlık gibi pek çok kavramı kadın gözüyle ele alan virginia, dönemin entel çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. kanserin sebep olduğu ağrılar yüzünden 59 yaşında canına kıyan virginia, tek bir adama veda mektubu bıraktı;

“sevgilim, yine çıldırmak üzere olduğumdan eminim. yaşadığım o korkunç anlara geri dönemem artık. bu kez iyileşemeyeceğim. sesler duymaya başladım, hiçbir şeye odaklanamıyorum. bu yüzden yapabileceğimin en iyisi olduğunu düşündüğüm şeyi yapıyorum. sen bana verilebilecek en büyük mutluluğu verdin. benim her şeyim oldun. bu korkunç hastalık beni bulmadan önce birlikte bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemezdim. artık savaşacak gücüm kalmadı. hayatını mahvettiğimin farkındayım, ben olmazsam rahatça çalışabileceğini de biliyorum. bunu sen de göreceksin. görüyorsun ya, bunu bile düzgün yazamıyorum. okuyamıyorum. söylemek istediğim şu ki, yaşadığım her mutluluğu sana borçluyum. bana hep sabır gösterdin, çok iyi davrandın. demek istediğim, bunları herkes biliyor. eğer biri beni kurtarabilseydi, o kişi sen olurdun. bir tek senin iyiliğinden eminim, onun dışında her şey terk etti beni. hayatını mahvetmeye devam edemem. birlikte bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemiyorum.”
  • mutsuz ve hızlı dusunen,
    sonunda da ırmak diye karar veren,

kim olmek icin ırmagı secer allah askına,
    bu cok sasırtıcı.

intihar etmeden insanlar olum seklini iyice dusunup, once karar verip hesap yaparlarmıs. sanırım uzmanlar daha dogru acıklarlar lakin intihar sekli kisinin nasıl bir psikolojik durumda olduguna delalet olsa gerek. psikiyatristler ne sekilde kenidini oldurmek isteyen kisilerin nasıl bir ruh hali icinde oldugunu anlayabilirlermis. cok merak ediyorum bilen mesaj atsın, ırmak ne demek acaba? neden ırmak?

bunun dısında aykırı ve tuhaf buluyorum bu kadını,
    cok da seviyorum.
  • ataerkil ikiyüzlülüğü ve erkek faydacılığını şöyle vurgulamıştır: "düşsel planda kadın son derece önemlidir; gerçek yaşamda ise tümüyle önemsiz. şiiri bir baştan öbür başa kaplar; tarihte hiç görülmez. kurmaca yazında kralların ve fatihlerin yaşamlarına hükmeder; gerçek yaşamda ailesinin parmağına bir yüzük geçirdiği herhangi bir oğlanın kölesidir".
  • 2011 yılında ölümünün üzerinden 70 yıl geçeceği için telif hakları yasamıza göre eserlerinin hakları serbest kalacağından türkçede küçük çaplı bir çeviri patlaması yaşamasını beklediğim yazar. hatta 70 yıl 2010'da dolmuş olabilir, zira son aylarda birkaç büyük derleme gördüm onun eserlerinden çevrilmiş.
hesabın var mı? giriş yap