şükela:  tümü | bugün
 • bir edebiyat ve kitap dergisiydi, hala da yayinlaniyor.
 • "," olarak simgelenen imla isareti.
 • birbirlerine yakin anlamli kelimeleri artarda siralarken kullanilir..
  ayrica e-mail atarken, birden fazla adrese gonderilicekse, email adresleri arasina konan i$aret..
 • http://www.pusula.com/virgul cogunlukla güncel iken
  http://www.virguldergisi.com/ güncel olmayan sitesi. ve hatta;
  "her ay bayilerde, her an internette."
 • bu işaretin önemini anlatmak için klasik bir hikaye anlatılır..birgün padişahın oğlunun hocası ona cümleler söylemekte çocuk da söylenenleri yazmaktadır..hoca "oku sen de baban gibi, eşek olma" der ve çocuk "oku sen de, baban gibi eşşek olma" yazar..tabii bu yazı padişahın eline geçince hocanın kafası vurulur..yani virgül bir insanın hayatı kadar değerli olabilir.
 • ikinci okul
 • ülkemde çıkmasından -her ay muntazaman takip etmesem de- ; terminolojik isimlerini bilmediğim, 'kuş', 'kedi türü', 'rakun cinsi' deyip geçtiğim, ama varlıklarından kıvanç duyduğum nice hayvan gibi mutluluk duyduğum, hep 'orada', yani ingilizlerin deyişiyle 'there', ama aslında burada olan; seni, senin onu sevdiğin nispette sevmeyen, aksine hep o eski gazetelikte sararmış ve eprimiş, o eski kitap sandığında solmuş ve kurumuş, kağıt kağıt ve sadık duran bu dergiye şükranlarımı nasıl sunabilirim?
  daha ilk sayısıyla girmişti menzilime. sonra ara ara bakıp etsem de, bana yolculuklarımda refakatçi oluşuyla verdiği haz kadar, başka hiçbir ortamda o denli keyif vermedi. uzun yolculuklarda yolluk hazırlarsınız ya: mebzul miktarda dergi, kitap vs. önünüzdeki koltuğun selesinde okunmayı değil ama bakılmayı bekleyen risaleler, uçak-otobüs-feribot şirketlerince tasarıklandırılmış 'keyif verici maddeler' de cabası. eliniz, ilk üç cildini ayıla bayıla okuduğunuz karamazov kardeşler'in nesebi gayri sahih bir biçimde niye takılıp kaldığınızı anlamlandıramadığınız ve son üç gündür ancak yüz sayfa ilerleyebildiğiniz son cildine bir türlü gitmez. le corbusier üzerine yazılmış monografilerden de ikrah etmişsinizdir, hele ki yolculuk için meşrebinize hiç uymamaktadır. alırsınız bayiden bir virgül. adını duymadığınız, belki geçen gün kitapçıda cismini görüp üstüne varmadığınız kitaplarla ilgili özetler, yorumlar filan okursunuz. o kadar-cık yorumu okuduğunuz, bu yüzden kitabı okumanıza gerek kalmadığı çıkarsamanızla da damağınız lezzetten kamaşmış, hodbin bir mesutlukla cıvımış..
  seksen sayfada elli tane kitap okumuş gibi oldum gibi acayip kapitalist, yarışçı, pislik bir keyiflenme de ekstradan..
  bu kadar ballı bademli methiyeyi, bin dereden su getirmeyi de şunun için yaptım aslında: son sayıda a. ömer türkeş bir yüksek topuklar incelemesi yapmış - bayıldım.
 • nokta ile lama arasındaki paradoxtan meydana gelen işaretlerden biri.
 • kullanimina bir ornek vereyim bilmeyenler icin*:

  blablabla,* blabla,* sekilindedir. kelimenin hemen ardindan gelen ve ardindan birakilan bir bosluktan sonra diger kelimeyi yazarak dogru kullanabilicegimiz noktalama isaretidir.
 • bazen sıkıcı bazen sıkıntıyı giderici değişik modlara sokan aylık edebiyat ve kitap eleştirisi.yine de her ay onu almaktan geri duramam ;alışkanlık gibi bi şey