şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 28 nisan 2004 itibariyle oynanmaya başlayan crimson roomun ikinci version.
  http://www.fasco-cs.com/…orks/viridian/index_e.html
 • çözümü aşağıya yazdığım gibi olan oyun ;

  - ışığı aç *.buzdolabına git, birayı ve etin altındaki kağıdı al(1. kağıt).
  - dolabın yanındaki çöp tenekesinin içindekini al, çöp tenekesinin altındaki çakmağı al(çakmak hemen çıkmayabilir, çöpün içinden aldığın kağıt, üstü saçlı al bak "about item" yap, geri dön, çöpü kaldır çakmağı bulacaksın) yada lazım olduğu vakit git al).
  - kırmızı raflardan terliğin altındaki kağıdı al(2. kağıt).bu rafın en altındaki çerçeveyi al.minderlerin altındaki kağıdı al (3. kağıt).

  - kırmızı günlüğün olduğu dolaba git, aşağıdaki kapağı açıp sarı kitabın arasındaki resimleri al.hemen altındaki kırmızı battaniyenin altındaki iskeletin leğen kemiğindeki ilaç kutusunu ve sol elindeki anahtarı al.tekrar dolaba bak, kilitli günlüğün olduğu rafın üstündeki rafta solda kağıt var, al (4. kağıt) sağındaki tütsü borusunu al.
  - buzdolabına doğru bak ve 1 kere sağa bak sağ üst köşedeki duvardaki kağıdı al (5. kağıt).
  - günlüğün olduğu dolapla mavi kapı arasındayken lambaya doğru bak, ya arkasındaki duvarda yada lambanın köşesine iliştirilmiş olarak kağıt olacak, dikkatli bak, onu al (6.kağıt)
  "bunlar random şekilde her oyuncuda değişecek şekilde yazılmış"

  - dolaptaki günlüğü al anahtarla aç, sayfaları çevir, son sayfadaki tarih iskeletin ayaklarındaki bisiklet kilidinin şifresi, buda random olarak geliyor her seferinde..nisanın 28'i olabilir "0428" yada mayısın 17 si "0517" , may 17 2004 şeklinde bitiyor günlükte, bu şekilde hangi tarihse bak o senin şifren, kilidi git aç...
  - kilidi açmadan önce günlüğün sonuna kadar gidip, en sondaki cd yi alsan fena olmaz tabi..

  - cd yi cd kutusuna koy..
  - dolaptan bulduğun üzerinde saç olan kağıdı çakmakla yak, saç yanınca kağıt boş kalıcak ısıtmaya devam et, en son elindeki kağıtların dizilişini gösteren şekil meydana gelicek..bu şekli kullanacağın şeyse, iskeletin üzerinden aldığın kırmızı battaniye, battaniyeyi al kes kes, içinden yeşil zar yüzeyi çıkacak..ilaç kutusunun içindeki çince metin, saçı yakıp çıkarttığın kağıt ve bu yeşil zar yüzeyi hangi kağıdı nereye koyman gerektiğini söylüyor, onuda bi zahmet bak çöz, yeşil zar işini hallet (zar yüzeyine konacak kağıtlar, yine her oyuncuda değişecek şekilde yazılmış)

  - elindeki birayı gidip buzdolabına geri koy, çünkü bunları yapana kadar ısınmıştır * "about item"dan kontrol et, uyku hapı içip intihar eden zibidi birayı soğuk seviyormuş o yüzden bu bölüm soğuk birayla olacak..
  - bira soğuyana kadar odada gezin, mavi kapı deliğinden crimson room'a bakıp ront yapabilin...
  - soğuk birayla rafın önüne git, birayı rafa koy, arkasından tütsüyü koy, sonra cd kutusunu koy, çakmakla tütsüyü yak ve sağdaki çanı 1 kere tıklat..odadan çıkıp escaper liste adını yaz..
  terli terli su içme, doğası sev yeşili koru..son olarak
  lüzumsuzsa söndür...

  (bkz: copy paste değil alinteri)
 • crimson room'dan sonra tovbe edip yok bir daha bulasmam diyip ama yine dayanamayip, yine saatlerimi verdigim oyun..amac ne ucan iskelet gormek...kemikleri sizlayacasica..zibidi seni...sandra da akilli kizmis canim, tabi terkeder..ne yapsin senin gibi yarim akilliyi..hem zaten bisiklette de fark atiyormus sana...peki bisikleti calindi diye adam intihar eder mi hic...bak yaa sinirlendim simdi...seni gidi ezik seni..uc git hade..hadee....
 • rafa birayı (soğuk), tütsüyü (yakıp), kızın fotoğrafını (çerçeveli), cd kutusunu koyup lanet çanı çınlattıklan sonra bana hala 'something is still missing' gibi delirten bir yanıt vermiş saçmalık ürünü oyun.
  yok böle bişi ya!
  pofh!
 • iskeletin ayağındaki kilidin şifresi günlükte "i forget to lock the bike" ibaresinin geçtiği sayfadaki tarih oluyor yamulmuyorsam...oysa kırk saat son sayfaya kasmıştım...belki random olarak sayfalar da değişiyordur...eğer bu değilse günlükteki tarihleri deneyin...
 • belki ipucudur diye odadan cikmaya calisinca gelen tersten konusmalari sound recorder ile kaydedip tersleyip dinlememe neden olmus oyun. bitirdigimde de "simdi o iskelet ben miydim" seklinde dusuncelere de sevk etmistir beni ayrica.
 • (bkz: blue chamber)
 • crimson room 'a göre daha zor olan bölüm. ben 2 gün saatlerce uğraştım cıkmak için. onca tüyo ve yardıma rağmen. hele şu zar diziliş olayını hala da anlamış degilim aslında.

  (bkz: yoksa ben zurna mıyım he)
 • süper hayvan zor ama çok zevkli oyun. ruhlar muhlar pek bi atmosferik. oyunun sonunda elinde birayla arşa çıkan iskeleti kınadık o ayrı...
 • core i'nin direktifleri ve forgotten hopes'un online yardımları olmasaydı hayatta bitiremeyeceğim oyun. iyi ki gebermiş pezevenk diycem ama ölünün arkasından kötü konuşulmaz.
  (ulan dünya değiştirmişin, kırklara karışmışın, hala biram soğuk olsun da soğuk olsun, zaten saatlerdir o odadayım, bi de ekstra zaman kaybettirdin şerefsiz.)