• cok haince dizayn edilmis bir oyundur bu.. dikkat edilmedigi zaman insanin zamanini feci somurebilir (ozellikle nba maclarini izleyebiliyorsaniz).. maclari izleme ya da nba.com'un muptelasi olma disinda baska sekillerde de kendini gosterebilir.. nasil mi? soyle..
    olayin amaci basit ve belli.. elinizdeki 100 lirayla bir koc + 5 oyuncu secmeniz lazim.. en yuksek vgm ortalamali oyunculari almak en basit yontem gibi gozukse de genelde hepsini almaya yetmeyecektir paraniz.. bu noktada devreye giren optimizasyon ile kafayi bozmus yazariniz vgm'i oynasin diye kucuk bir program yazdi.. soyle ki her mevki icin en iyi 5 vgm ortalamali oyuncu alinir (bu 25 elemandan secilmis 5lik bir kumeye paraniz kesin yeter), bunlarin arasindan toplam fiyat (100-koc)'u gecmeyecek sekilde maksimum vgm getirisini saglayacak kadro kurulur.. bunun icin 5x5'lik 2 matris olusturulur.. ilkinin icine 25 oyuncunun vgm puanlari yazilir, adina getiri matrisi denir; digerine fiyatlari yazilir oyuncularin, adina goturu matrisi denir.. amac matrislerin her satir ve her sutununda yalnizca 1 eleman olacak sekilde 5 eleman secmektir.. optimizasyon problemimiz de secilen elemanlarin goturu matrisindeki toplamlari (100-koc)'dan kucuk olacak sekilde getiri matrisindeki toplami maksimize etmektir..
    olayin kazikligi burada basliyor tabi, bu optimizasyon problemi muhtemelen np complete.. bir matris icinde her satir ve sutundan bir eleman secip toplami maksimize eden polinom zamanli bir algoritma var (bu da cogunlukla np-complete sanilir), ki isin icine goturu girince yavsiyo bu da.. o yuzden kasmaktan vazgecip daha duz mantik bi yola basvuruyoruz, isin esprisi de kaciyor..
    sonucta ne oluyor.. sonucta tabi ki baya saglam bi takim kurmus oluyorsunuz (yani esasinda bilgisayar tabi bunu yapan).. bu mantikla en ustlerde yer alamayacaginizi soyleyebilirim, cunku biraz da sans isi o.. ama uzun vadede dusununce en garantili yontem, hatta deterministik bir dunyada en iyi yontem.. bu metodla belli (ve iyi) bi siralamanin altina dusmeyeceginiz ispatlanabilir eminim, ama ben bu olayin yeterince kafami sulandirdigina kanaat getirip biraktim oynamayi..
  • sozluk grubuyla perfect negative correlation sergiledigim oyun. tum grup co$tugu gun ben surunuyorum. gruptan ses cikmadigi zaman ise yuksek geliyor. kahredici nokta ise ilkinin ikincisinden daha fazla olmasi *.

o degil de, "gunun, maca 2 dakika kala sakatlanan oyuncularini takima alma" kategorisinde acik ara grup lideriyim. takim almak icin son dakikayi bekliyorsunuz, aldiginiz adam saglam mi diye bakiyorsunuz - turp gibi-. maca degil everest'e bile cikar.. tamam. takimi secip uyuyorsunuz. ertesi gun puanimi goreyim diye aciyorsunuz vgm'yi, ahanda sifiri do$emi$ eleman. neeahh..neeaaolllluyyorr? demeye kalmadan macin recap'ine bakiyorsunuz ki cart ay$e teyzesi:
    a. eleman maca cikmadan once emmioglu vefat etmi$, evine gonderilmi$.. (vefat degil, gebermi$ diyoruz tabi recap okurken.)
    b. antremanda maskotla carpi$mi$ bidik parmagi catlami$..
    c. dun gece otel odasinda cok attirdigi icin kadro di$i kalmi$..
    d. hepsi
  • son zamanlarda oynamaktan çok büyük bir keyif aldığım sanal oyun. detaylar için:

www.nba.com
  • geçen sezonki umut veren performansımdan sonra bu sezon şampiyonluk beklediğim nba.com'un sanal takım kurma oyunu. ayrıca bu sezon jay williamsa dikkat etmek de yarar var.
  • nankör oyun. o gün aldığım puanlar iyi değilse bütün gün hayıflanmama neden olan ve beni deli eden oyun. geceleri düzgün maç seyretmeme imkan vermeyen, kim kaç puan almış diye beni dört döndüren, seçtiğim oyuncunun iyi puan getirmesi, seçmediğim seçilesi oyuncuların da kötü puan getirmesi isteğimin maçın güzelliğinin önüne geçmesine neden olan oyun..
  • yeni dizaynı her ne kadar daha işlevsel olsa da şu sıralar bana biraz yabancılık çektiren, oyuncu fotoğraflarını da seçim sayfasına dahil ederek yakışıklılık kriterine de dikkat edin diyen hatta muhtemelen kızları da bu vesile ile heyecanın içine katmaya çalışan güzide oyun.

yenilenen databasede pozisyonlarda daha bir gerçekleşme göze çarpmakla beraber özellikle sf seribaşlarını olması gerektiği üzere pfye kaydırarak insanı ilerde çok kararsız bırakacaktır.
    şu da var ki puanlar ve aralıklar geçen seneye göre çok daha sıkışık bir hale getirilerek ve ortalama artırılıp, standart sapma azaltılarak seçim zorluğun tavana vurdurulmuştur. oyuncu alt sınırının ikiden beşe çekilmesi stratejik bir zorluğa işarettir her şeyden önce. tabii koçun da ratinginin artırılması da aynı zorluğa bir başka işaret..
  • "vgm bir sprint değil, bir maratondur".
  • kaldırılması söz konusu olmayan oyun. olay şu ki her sene bu dönemlerde vgm tamamen güncellenir, yeni oyuncuların bilgileri database'e girilir, gerekli oyuncu ve pozisyon değişiklikleri yapılır, eski gruplar temizlenir vs..
    dolayısıyla 2 haftalık bir süre vgm devre dışı kalır, şu anki olay da bu.. üstelik sponsor değişikliği de olabilir ki o takdirde sayfa formatı ve rengi de değişecektir..
    sözün özü virtual gm denilen şahane ötesi, hayatın anlamı olan oyun yerindedir, 2 hafta içinde tekrardan nba.com'da arzı endam edecektir. fantasy nba bu oyununun tırnağı olamaz..
  • sarhoş bir şekilde eve gelinmiştir. saat 3:30 civarıdır tv açılmıştır o gece oynanan bilimum futbol maçının özeti izlenmiştir. pis bir şekilde yatağa girilmiştir. uyumak için gereken kafa boşaltma işlemi yapılırken birden "hassiktir v gm oynamadım lan ben bugün !" güdüsüyle uyanır. ana avrat küfür edilerek yataktan kalkılır. v gm kadrosu oluşturulur. tekrar yatılır.

böyle lanet bir oyundur bu.
  • http://www.nba.com/ da bulunan ve nba meraklilarini zip zip ziplatan feature. kendi nba takiminizi (ilk 5 sadece) kurup coachinizi secip puan toplama amacli sanal lig. her nba macini seyretme ve takiminizda bulunan oyunculari tutma gibi yan etkileri mevcut. kurmus oldugumuz minik private grup a katilmak icin gerekli password asagidaki mesaj butonuyla elde edilebilir.
hesabın var mı? giriş yap