şükela:  tümü | bugün
 • bir hosting firmasinda bir server'da size ayrilmis belirli system kaynaklari olan hostinge verilen isim. genelde dedicated server alcak parasi olmayan ancak shared bir serverda isine yaramayan kisilere hitap eder.
 • root access sahibi olduğunuz bir shared server gibidir.
  paketler genelde ram miktarına göre ayrılır. linux vps paketlerinde genelde garanti edilen ve (eğer kullanımda değilse) çıkılabilecek maksimum ram miktarları (boost) belirtilir.
  windows vpsler fixed ram şeklinde oluyor (bunları vmware ile falan kuruyor olabilirler)

  fiyatlar shared serverlardan biraz yüksek, ucuz dedicatedlardan da biraz düşük oluyor.
 • (bkz: vps)
 • türkiye de vps hizmeti sunan ilklerden biri virtuatic isimli bir firmaymış. hizmetler ve ücretlendirilmesi hakkında bilgi sitelerinden alınabilir.
  http://www.virtuatic.com/
 • güvenliğine dikkat edilmesi gereken sanal sunucu. otomatik ataklara kurban gidebiliyor, açıklarınızı sizden daha iyi bilen bazı arkadaşlarımız, sunucunuzuna bir kaç dosya koyuyor, ardından diskinizi read only olarak mount ediyor. sonra gelsin pishing yapıyorsunuz şeklinde uyarı mailleri.

  olmuş bir olaydır efendim. kendi sunucumdaki bir kaç dosyayı webden açtığımda normal bir banka sitesi çıktı karşıma.

  dikkatli olunuz.
 • bir sunucunun fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir sanal sunucu’ya verilen genel isimdir. sanal sunucu aynı bir fiziksel sunucu gibi çalışır.
  kısaca, fiziksel sunucunun parçalara bölünerek birden fazla sanal sunucu oluşturulmasıdır.

  alıntıdır.http://www.gridspace.com.tr/hizmetler/vps-hizmeti
 • ana sunucu üzerinde kullanılan işletim sistemi üzerinde yazılımlarla sanal olarak yaratılan yeni işletim sistemleri şeklinde kurulan ve yeni yaratılan sanal ortamların kullanıma verilmesi ile çalışan bir bulundurma servisidir.

  virtuozzo, xen, openvz, microsoft hyper-v, vmware gibi farklı yazılımların ana platform olarak kullanıldığı ve kullanılan platforma göre farklılıklar gösterebilecek sanal yapılardır. en yaygın kullanılan çözümler açık kaynak olmaları nedeniyle xen ve openvz tabanlı olanlardır. işletim sistemi olarak da hazır paketler halinde sunulan işletim sistemleri mevcuttur. genel olarak linux tabanlı vps sunucular olsa da windows tabanlı çözümler özellikle microsoft hyper-v çözümü ile popüler olmuşlardır.

  ana tercih nedeni sanal kullanılan işletim sisteminde herhangi bir değişikliğe gitmeden ana sunucudan ayrılan kaynakların dinamik olarak değiştirilebilecek olmasıdır. buna ayrılan hafıza miktarı, disk alanı, işlemci sayısı gibi çeşitli kaynakları örnek olarak gösterebiliriz.

  yurtdışından alınıcak vps servislerinde 10 doların altında dahi servisler bulunabileceği için ortak paylaşımlı sitelere en büyük alternatif olarak sunulmaktadır, zira tüm sanal işletim sisteminin kontrolu doğrudan kiralayan kişiye ait olmaktadır.

  linux tabanlı olanlar için min. 512 mb, windows tabanlı çözümler için de 1 gb ram ayrılması tavsiye edilir.
 • kasasını göremeseniz, fanını duyamasanız, reset butonuna dokunamasanız da, sizin olan uzaklardaki şahsi makinanız. vps kullanıcısı iseniz veya olacaksanız takılacağınız kahvehane şurasıdır: http://www.lowendbox.com/
 • kişisel özel ufak bilgisayar. sadece yanınızda değil datacenterlarda çalışır. vps ayarları ve kullanımı hakkında bilgin yoksa almayı deneme hosting al gitsin.
 • `https://securedragon.net/ adresinden çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz kişisel sunucu.