şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ucuz yoldan "bakın ne kadar iyi ve vicdanlı bir insanım" görüntüsü verme konseptidir.

bunun en yaygın yöntemi ise twitter ve facebook profil resmini duruma göre değiştirmektir.
  • (bkz: duyar kasmak)
  • kadın erkek ilişkileri ve cinsellik üzerinden yapılanı pek de makbuldür.
  • misal, feministten çok feminist olmak, feminizmi aşarak gelmek. herkesler samimiyetsiz, ama ben göte göt diyebilecek kadar samimiyim pozları vermek, onlar (feministler ve meriçler) erdemlilik taslarken en sahici ve erdemli olan benim diyerek meydanlarda boy göstermek.

sen "bakın ben ne kadar vicdanlıyım pozlarına girmiyorum" diyerek, bunu yapanları eleştirerek kendini erdem ve ahlak timsali olarak sergilemiş oluyorsun, ki bu en başta eleştirdiğin şeyin ta kendisiydi.

özetle, kendi kendisinin bir eleştirisi olabilecek oynaklıkta, kendi kendini yutan, kara delik gibi garip bir nane.
  • erkekler için karşı cinsi etkilemede işe yaramaz.
    jorah mormont seviyesinde friendzone olmak istemiyorsanız hiç boşuna enerjinizi harcamayın
  • virtue signalling, yani değer sinyalizasyonu (yani toplumsal değerlerin sinyalizasyonu);
    toplumsal değerlerin, topluluk içindeki statünün yükseltilmesi amacıyla göze çarpan/abartılı bir şekilde ifade edilmesi.

amiyane tabirle poz kesmek, duyar kasmak ve bunları yaparken de grup içindeki statüsünü yükseltmeyi amaçlamak.

kavram olarak bilmesem de küçüklüğümden beri farkında olduğum ve yapanına aldanmadığım, yapanından soğuduğum bir davranış bu. benim gibi politik doğruculuktan tiksinen kişilerin de çok hoşuna gidecek bir kavram elbette. (bkz: political correctness/@kuntogdi)

eklemeyecektim de ekleyeyim hadi, belki birkaç kişi için de olsa farkındalık oluşur da insanlığa ülkeye bir faydamız dokunur... şimdi bu kavramın seneler önce fark ettiğim bir etkisi var. bir olayla ilgili toplumsal normlar, o şeyi normal kabul eden toplumsal değerler; o şeyle ilgili "30x" diyorsa. bu virtue signaller birey ve kitleler daha çok statü yükseltme amacıyla bu şey "35x"tir diyor, bir süre sonra bu "35x"tir görüşü normal olan toplumsal değer kabul edilip, daha sonra gelen virtue signaller'lar daha çok statü yükseltmek amacıyla, o zamanki toplumsal değeri "35x" olan bu şey için "40x"tir diyor. böyle böyle senelerce adım adım normal şeyler anormalleşiyor, anormal şeyler de normalleşiyor. dolayısıyla hangi konuda olursa olsun, birisinin o konuda yaptığı tespit, kişinin kendi yaptığı tespit doğrultusunda olsa dahi kendisininkinden daha abartı, daha aşırı bir görüş ileri sürülmüşse buna karşı çıkılmalı, doğrusu tartışılarak bulunmalı. iki tarafın da niteliği gerektiği kadar yüksekse mantıklı bir tartışma sonunda doğru olan üzerinde mütabık kalınacaktır zaten. aynı şey olması gerektiğinden cılız bir görüş ileri sürülmüşse de yapılmalı.
  • çerçevesi "duyar kasmak" ve insanlara "duyar kasıyorsunuz" demekten daha geniş olsa da, kendi kendini yutan bir kavram olduğunu söylemek doğru değildir. çerçevesinin kenarlarını, söylenen şeyler için bir bedel ödenip ödenmemesi ile belirlemenin isabetli olacağını düşünüyorum. zaten "duyar kasmak" gibi bir ifadenin çıkış noktası bu; ortada riske edilen hiçbir şey yokken, rahatken sergilenen, böylelikle içi doldurulamayacağı aşikar bir duyarlılıktan bahsediliyor.

duyar kasmak zaten bunu yapan kimseye bir bedel ödetmeyeceği gibi prim de getirebilir, ki eleştirilen de bu; bu durumda "duyar kasıyorsunuz" demek bununla aynı değildir, çünkü bunu iddia eden kişi, durumunun doğası gereği, bunu dile getirdiği için ortamdaki konumu ya da itibarı açısından saldırıya, zarara uğrayabilir. tabii uğramayabilir de: demek istediğim, bu iki durumun pratikte -- gerçek hayatta -- hiçbir zaman simetrik olmadığıdır. simetrik olsaydı zaten duyar kasmak bu kadar prim yapmazdı, değil mi?
  • insana özgü değildir ve cinsel seçilimde sürüyle türde gözlemlenebilen varyasyonları vardır.
    elbette daha kompleks düşünebilen insanoğlundaki cinsel seçilim şansını artıran özelliklerden birinin de erdemli olduğunun reklamını yapmak olması şaşırtıcı değil.

signalling theory adı verilen teoride - https://en.wikipedia.org/wiki/signalling_theory
    dürüst sinyaller ve sahte sinyaller bulunur.

dürüst sinyaller biyolojik olarak genlerinin sağlıklı ve güçlü olduğuna dair gerçek verileri karşıya iletme olarak tanımlanırken (örneğin uzun ve kuvvetli boynuzları olan geyik, ya da yuvasının sağlamlığını yuvanın altına kendini tersten asarak agırlıgını vererek ispat eden kuşlar gibi) sahte sinyaller kendini olduğundan farklı göstermek (örneğin tek pençesi büyük olan yengeç -başka bir erkek yengeçle dişi için dövüşür ve pençeyi kaybederse, yerine daha hafif ve zayıf ama boyut olarak benzer bir pençe çıkar. bu pençe ile blöf yaparak hem dişileri çeker hem rakipleri korkutmaya çalışır. ancak esasen bu sahte bir sinyaldir, bu yengeç gerçekte o kadar da güçlü bir erkek yengeç değildir) olarak özetlenebilir.

insanlarda dürüst sinyaller ve sahte sinyaller olduğu gibi bunlar zekamız sayesinde çok kompleksleşebilir.

eşleşme değeri açısından dürüst olduğu düşünülen sinyalin sahte olduğu anlaşıldığında duyduğumuz kızgınlık ve öfke de kompleks sinyallerin gerçeğini sahtesinden ayırt etmedeki zorluğu gösteriyor.

kadınlar için cildi sağlıklı gösteren hataları kapatan makyaj, doğurganlık ve iyi genetik özelliğini olduğundan fazla gösteren fiziksel göstergeler (kıyafet ve estetik düzeltmeler) erkekler için sağlıklı genlere işaret eden kas kütlesi boy pos saç cilt, kaynak biriktirme ve yönetme becerisini gösteren sosyal statü, bunlar yerine göre sahte veya gerçek sinyallerdir.

virtue signalling dediğimiz erdem sinyalleme de yerine göre sahte veya gerçek sinyaller olabilir - ancak duyar kasmak olarak tanımladığımız versiyonu çoğu zaman eşleşme potansiyelini artırma amaçlı bir reklamdır. bireyin kendisine maliyeti sıfıra yakın ve üreme şansını artırıcı bir pratik olduğundan sürekli ve bol miktarda karşılaşmak mümkün.

duyar kasmayı sadece ahlakla alakalı şeylerle sınırlamamak lazım. kişinin sosyal statüsünü herhangi bir yerde yükseltecek pratikler bu sinyal teorisi altına girebilir. şirkette patrondan fazla patronculuk (veya samimiyetle şirketin ilerlemesi için çalışmak) - askerde ekstra vatanseverlik, siyasette dava adamlığı vs gibi sürüyle örneği düşünülebilir.

özetle çok ilginç bir fenomendir benim gözümde. yengeç sahte pençe çıkarır, insanoğlu dişlerini veneer kaplatır, politik doğruculuk yapar. çok farklı değil.
  • düşüyor mu böyle'nin nerdce ve geekçe olanı. hiç sevmem.