şükela:  tümü | bugün
 • az evvel msnde bir arkadaşa "ben başlı başına latince bir kelimeyim." atışımın üstüne arkadaşın "hangi kelimesin?" karşı atağı sonrası düşünüp de kendime yakışır bulduğum kavramdır virtus. içinde yiğitlik, mumtaz oluş, erdem, fazilet ve karakter manaları bulunmakla birlikte, romalı virtus'u yani karakteri için agricola denir, ki doğrudur, pietas ise fazla maneviyatçı bir ifade olduğundan, çok beğensem de, romalılara ve türklere yakıştırsam da, bu toprağın sesiyle hislenen ben, yani bay jimi, pek pietas 'ı kendime ön sıfat olarak yerleştirmem, daha doğrusu bu kavramın ünvanlaşmış halini, tıpkı aeneas 'da olduğu gibi, pius 'u kendime yedirmem demiyeyim de, öyle , oy ulan oy birşey demek istiyorum, elli cümle kuruyorum ya.

  virtus benim olayım.

  ayrıca bu entiriyi kendimi övmek için girmiş gibi dursam da, aslında amacım bilgi vermek idi, bunu da aralara serpiştirdim, iyi yaptım, aferin bana.
 • romalının iki karakterinden biri.

  virtus et pietas ı ben roma'nın göbeğine koyarım tıpkı yunan 'ın göbeğine tekhne ve hybris 'i koyduğum gibi.

  horatius da virtus'a başka bir şart eklemiş efendim;

  "quae virtus et quanta, boni, sit vivere parvo.." (sat, ii, 2)

  "arkadaşlar, azla yaşamak bir erdemdir.."
 • yunan dilindeki roomein in, latincedeki karşılığıdır. hatta sextus aurelius victor 'a göre; romulus 'un adı da buradan gelmektedir. muazzam gücünden ötürü tabi ki. remus 'a ise yavaşlığından ötürü bu isim verilmiştir. bir nevi prometheus / ileriyi gören ve kardeşi epimetheus / geç akıllı ikilisi gibi.
 • (bkz: virtus vacui)
 • saraybosna'da bendenizi kazıklayan, yüksek ihtimalle fake bir araba kiralama şirketi.

  internet üzerinden http://www.citycarrentals.com/ gibi rent a car siteleriyle çalıştıklarını belirtiyorlar. siz de güvenip rezervasyon yaptırıyorsunuz.* rezervasyon yapılırken toplam tutarın küçük bir kısmını kapora mantığıyla tahsil ediyorlar. ancak bu tahsilat citycarrentals tarafından mı, yoksa virtus tarafından mı yapılıyor onu bilemedim.

  neyse, sitede virtus'un saraybosna havalimanı'nda acentası olduğu yazıyor. ama havalimanında yeller esiyor. kendilerinin de şöyle bir siteleri var: http://www.virtusrent.ba/ bu sitede verilen saraybosna merkezindeki adrese gittiğinizde de virtus'un sadece tabelasını görebiliyorsunuz.

  saraybosna'daki bir başka acenta virtus'un illegal bir firma olduğunu, yalan dolan iş yaptığını söyledi ki, bu da yaşadıklarımızı destekler nitelikte.

  ben hepi topu 43 türk lirası gibi bir rakam kaptırdım kendilerine. çok da mühim değil. ancak siz siz olun bu şirketten araç falan kiralamaya kalkmayın.
 • "adamlık"tır, "erkeklik"tir, erdem falan değildir, başka bir çeviriyi kabul etmem! o kadar diyeyim!
 • ingilizce virtous sözcüğünün kökü, atası.
  cinsiyetten bağımsız olarak, kendini insan sayan herkesin sahip olması gereken nitelik.
 • 1. erdem, güç
  2. dürüst yaşama biçimi