• biyolojide bir hucreye kenetli degilken kristalize dola$an sonra bir vucuda girdiginde hucreye kenetlenip hucrenin ureme mekanizmasini bozup kendisinden urettiren super yaratik.
 • ilk bilgisayar virusu pakistan orijinli brain virusudur.. (bkz: brain)..
 • (bkz: boot virusu) (bkz: chernobil virusu) (bkz: cih) (bkz: ebola virusu) (bkz: mumcu virusu)
 • virüslerin kategori olarak canlı olup olmadıları hala tartışma konusudur,stoplazmasının olmaması en çok kafa karıştıran noktadır,çünkü bir hücrede canlılıkla ilgili tüm faaliyetler stoplazmada olur(organeller de stoplazmaya dahildir)
 • fakat canlilik ozelliginin ana noktasinin ureme ve genetik metaryeli bir sonraki nesillere aktarmak oldugu icin virusler canli olarak kabul edilirler...
 • her zararsız virüsün kodu dissasemble edilerek içine zararlı bölümler yerleştirilebilir, o yüzden tümü potansiyel olarak zararlıdır
 • bu isimde bir de film gelmişti sinemalara, hafızam beni yanıltmıyorsa iki yaz önce, başrollerinde halloween serisinden tanıdığımız jamie lee curtis ve baldwin serisinden tanıdığımız william baldwin vardı. okyanus ortasında kendi terkedilmiş bir transatlantik bulunması ve bunun gizinin sibernetik alemelere, dünya dışına uzanışının hikayesi işlenmekteydi filmde.

  for further information, www.virusthemovie.com
 • çok küçük mikroorganizmalardı..r. uzun süre bilim adamlarının dikkatini ilgisini çekememişlerdir bu küçüklükleri yüzünden... meydana getirdiği hastalıklar hep bakterilerin bok yemesi olarak bilinmiştir...cezalar hep bakterilere kesilmiştir.. elektron mikroskobunun bulunmasıyla bilim adamları bakterilere yanlış yaptıklarının farkına vamışlardır..

  ilk olarak tütün yapraklarında hastalık meydana getiren virusler bulunmuştur...elektron mikroskobunun icadından evvel tütünlerde bu hastalığın bakteriler tarafından meydana getirildiğine inanılıyordu.. fakat incelemelerin hiç birisinde bakteri hucreleri ile karşılaşılmıyordu..bu durumda bilim adamlari dumurlara sevk oluyordu... hasta tütün yapraklarından elde edilen özütün elektron mikroskobuyla incelenmesinden sonra hastalığın bakteri dışında yeni bir mikroorganizma tarafından meydana getirildiği tespit edildi..
  bu mikroorganizmalarda daha önce hiç rastlanılmayan ve bilinmeyen bir yapı ortaya çıktı... normal hücre yapısına bemzemeyen viruslerde sadece dış tarafında bir protein kılıf ve içerisinde nukleik asit vardı... bunların dışında stoplazma, organel gibi yapılar bulunmuyordu... bu yapıda normal olarak onların zorunlu parazit yaşamalarını gerektiriyordu...

  virüsler küre, çubuk ve elips şeklinde olabilirler... bulundurdukları nükleik asit tek çeşittir... yani ya sadece dna yada sadece rna bulundururlar... sadece belirli hücrelere girerler... bir kuduz virüsü sadece beyin hücrelerine, uçuk virüsü sadece ağız civarındaki epitel doku hücrelerine bir bakteriyofaj sadece belirli bakteri türlerine, aids virüsü sadece kandaki akyuvar hücrelerine gibi gibi...

  virus hücreye tutunduğunda ilk önce hücrenin zarını eritir... daha sonra bu delikten içeriye kendi nükleik asitini akıtır yada aktarır(tercih meselesi)... hücreye giren virüs--> nükleik asiti derhal yönetimi ele geçirerek hücreyi kendi adına yıkım dağıtım işlerinde çalıştırmaya başlar,,.beş kuruşda para vermez..boylesıne terbıyesızdır yani.. ilk önce kendi nükleik asitlerinin kopyalarını arkasından da protein kılıflarını sentezlettirir..(silah zoruyla) daha sonra bunları birleştirerek yüzlerce virüs oluşmasını sağlar... hücre içerisindeki virüsler hücreyi patlatarak dışarı çıkar ve yeni hücrelere saldırırlar...bı döngü yada ne derseniz emir-komuta zinciride denebilir devam eder..yapılarından dolayı ve hücre içerisinde bulunduklarından antibiyotik türü ilaçlardan etkilenmezler...bazi virusler için tıbbi deneyler hala devam etmektedir..aids ve ebola en bilinen zararlıla olanlarıdır..
 • dünyanın en güçlü organizması*.
  her canlıyı bir anda kullanıp atabilme yeteneğine sahip, canlı olduğu bile ispatlanamamış üstün organizma..
  istemediklerinde canlılık belirtisi göstermemek gibi extra bir özellikleri vardır. ve bu sayede beğenmedikleri ortamda hayata devam etmeme şansına sahiptirler(başka yerlere ulaşıncaya kadar).
  takdir edilmelidirler..
 • bitirmeden insanın icinin rahatlayamadıgı robin cook kitabı
hesabın var mı? giriş yap