şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vize muafiyet programı (vwp) belirli ülkelerin vatandaşlarını vize almak zorunda kalmadan 90 güne kadar turizm veya iş için abd'ye seyahatlerine imkan sağlayan amerika birleşik devletleri hükümetinin bir programdır. program 50 abd eyaletinin yanı sıra porto riko ve karayipler'de virgin adaları için de geçerlidir. programda olan ve abd hükümeti tarafından seçilen işbu ülkelerin çoğu çok yüksek bir insani gelişme endeksi'ne sahip, yüksek gelirli ekonomiler, gelişmiş ülkelerdir. işin enteresanı ülkemiz de yol haritası verilen 12 ülke arasındadır. sallama, kaynak ver dediğiniz duyuyorum. wiki
 • aynı zamanda irlanda'nın da uygulamaya başladığı ve irlandayı herhangi bir sebeple tanıtma maksatlı (turizm, iş vb.) gelenlere vize muafiyeti sağlayan programdır. pilot uygulama temmuz 2011 de başlamış olup ekim 2012 ye kadar sürmekte, ama uzatılması da bir hayli olası. program çok kısaca, eğer bir ingiltere vizeniz varsa irlandaya yardırılabilmesi şeklindedir.

  vwp ülkelerinden biri ise türkiye'dir. eğer ingiltereye turizm amaçlı gidiyorsanız, içinizdeki irlandalıyı da küstürmeyin ve o kelt çayırlarında koşturun.

  not: bu programla sunulan ayrıcalık, ingiltere üzerinden irlandayı geçişleri kapsıyor. yani ingiltere vizeniz olup direkt irlandaya uçamazsınız. ilk önce ingiltereye girdiğinizin pasaportunuzda belli olması gerekiyor.
 • irlandaya girişle ilgili rusya irlanda konsolosluğu sitesinde ayrıntılı açıklama :

  http://www.embassyofireland.ru/…index.aspx?id=86864

  türkiye sitesinde ben bir bilgi bulamadım.

  edit: geçen konsolosluğu aradım, irlandaya giriş için en az bir gece ingiltere de kalmak gerekiyor dediler. valla bu rus sitesinden benim anladığım daha farklı. en iyisi konsolosluk aranarak teyit alınmalı.
 • halihazirda abd'nin bir ulkeyi bu kategoriye sokmasi icin gereken b tipi [is veya turizm amacli gecici ziyaret] vize red orani esik degeri %3'tur.

  turkiye'nin bu degeri ise 2006'da %15 iken 2011'de duzenli bir dusus ile %7'ye gerilemistir.
 • ülkelerin abd vizesi reddedilme oranları:

  http://travel.state.gov/…s/non-immigrant-visas.html

  türkiye'nin oranı %7'ye kadar düşmüşken 2013'te tekrar %10 oldu. %5'lere inebilirsek visa waiver alabiliriz.
 • esta sitesinden gitmeden önce "geldiğinize dair" bir online form doldurmanız şart. onu da esta sitesinden yapıyorsunuz:

  https://esta.cbp.dhs.gov/esta/

  yaklaşık 20-30 dk'lık iş. fakat sizde 14 dolar ücret de alıyorlar. onu yatırdıktan sonra kabul edilip edilmediğiniz sonra belli oluyor demişlerdi ama ben de hemen "approved" mesajı gözüktü. girişte isterlerse seni almama haklarına da sahipler (çok nadir durumlarda oluyormuş o da).
 • turkiye'nin 2012'de b sinifi vize red orani %8.1 olmus (bir onceki sene %9 idi)

  iyi iyi.
 • türkiyenin oranı %7.1'e düşmüş 2014 itibariyle. iyi iyi.
 • onumuzdeki senelerde turkiye'nin orani %3'un altina duserse girme sansi var. her ne kadar cok yakin gozukmese de, imkansiz degil.

  http://travel.state.gov/…t/visa-waiver-program.html

  how can a country* join the vwp?
  a country* must meet various requirements to be considered for designation in the visa waiver program. requirements include, but are not limited to:

  enhanced law enforcement and security-related data sharing with the united states;
  issuing e-passports;
  having a visitor (b) visa refusal rate of less than three percent;
  timely reporting of both blank and issued lost and stolen passports; and
  maintenance of high counterterrorism, law enforcement, border control, and document security standards.