şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2mg dionegest içeren, endometriozis tedavisinde kullanılan ilaç. 28 tablet içeriyor ve kesintisiz kullanılıyor. yumurtlamayı olumsuz olarak etkiliyor ama bir doğum kontrol hapı değil. ilacı kullanırken korunma yöntemi olarak hormon içermeyen bir yöntem tercih edilmeli.
 • 4 gün önce çikolata kisti denen hedeye sahip olduğumu öğrenmemin akabinde doktorun reçete ettiği ilaçtır. yana yakıla nasıl bir ilaçmış, ne kadar tesirliymiş diye internet alemini talan etmeme rağmen fazla bilgiye ulaşamadım. kullanan, bilgi sahibi olanlar şuraları bi donatırsa harika olur. ha bu arada ilaçla ilgili verebileceğim tek bilgi fiyatının 111 tl olması, ssk'nın karşılamaması ve bir çok eczanede bulunmayıp, sipariş üzerine getirmeleri. umarım fiyatına değer bir ilaçtır.
 • bu ilaç sayesinde laparoskopi ameliyatından ucuz yırttım. internette, forumlarda falan çok fazla bilgi yok bu ilaç hakkında. yaşayarak öğrendim ilacı. doktorlar çok fazla tercih etmiyor ve hala birçok eczane raflarında da yok.

  visanne, çikolata kistlerine karşı etkili bir ilaçtır. uzun dönem kullanım gerektirir. kesin sonuç almak için her gün hiç aksatmadan her ne olursa olsun aynı saatte alınması gerekir. 9 aydır tedaviyi bu şekilde uygulayarak olumlu sonuç almış bir kişi konuşuyor millet! kulak verin!

  ilaç vücuda progesteron hormonu yüklediği için ilk birkaç ay vücudun alışması bir hayli zor oluyor. ateş basıyor, en ufak bişeye ağlamaklı oluyorsunuz, agresif oluyorsunuz, şişkinlik hissediyorsunuz, kimi zaman hamile gibi falan hissediyorsunuz bla bla bla... ha unutmadan! iştahı çok fena açıyor ve yediklerinize dikkat etmezseniz acayip kilo alırsınız. (bu arada kaç kişi greyfurt sever şu hayatta bilmiyorum ama bu ilacı kullanırken greyfurt yemeyin, suyunu içmeyin, etkisini azaltıyormuş.) ayrıca libidoyu da neredeyse sıfıra indiriyor. hatta şöyle söyleyeyim, öpüşmeyi sevişmeyi falan geçtim, hiçbir erkeğe göz ucuyla bile bakmıyorsunuz...

  tabi, ilacı kullanmadan önce çekilen ağrılar yok olacaksa kesinlikle tüm bunlara değer. bu ağrıyı çekenler beni daha iyi anlayacaklardır.

  ilacın bana göre en güzel yanı, ilacı "düzenli" kullandığınız sürece adet görmüyorsunuz. ilacı çikolata kisti tedavisi için kullananlar kişilere bir diğer güzel haber: hamile kalma olasılığınız çok ama çok düşük, gerçi sevişmek içinizden gelmeyecek ama olsun ben yine de söylemiş olayım. doğum kontrol yöntemi olarak bu ilacı alan falan varsa, değmez güzel kardeşim bu ilacın yan etkilerini çekmeye, hormonlarını bozmaya. sana şöyle diyeyim, o da bi korunma yöntemi değil ama ertesi gün hapının yan etkilerinden daha korkunç yan etkileri var. başka korunma yollarını dene. akıllı ol!

  bildiğim kadarıyla sadece uzman doktorların yazabildiği, sgk'nın artık karşıladığı bir ilaç. ayrıca doktorumun dediğine göre, hastanın yumurtalık rezervleri çok iyi değilse bu ilacın uzun yıllar kullanılması, gelecekte hamile kalmayla ilgili sorunlar yaratabilirmiş. bu nedenle hasta kişi en kısa zamanda çocuk yapmalıymış. çocuk yapınca kist falan kalmıyormuş ya da sezaryen sırasında kistler de alınıyormuş. orayı tam anlamadım, benim evliliğe daha çok var. ayrıca çocuk yapmadan 6 ay- 1 sene önce ilacı bırakmak gerekiyormuş ki yumurtalıklar eski görevlerini yerine getirir hale gelebilsin ve hamilelik gerçekleşsin.

  visanne hakkında yaşadığım, bildiğim, duyduğum her şey budur. geçmiş olsun millet.
 • 1 yıldan fazla kullanımda sanki menapoza girmişsiniz gibi kemik erimesi falan yapan ilaçmış. doktor dedi.

  bir de çikolata kistinin tek kesin çözümü evet çocuk yapmak ve uzun vadeye bu planı yayamıyorsunuz hemen yapmalısınız çünkü ilerde isteseniz de olmayabilir. çocuk istemeyip bu hastalıktan kurtulmak için ikinci en kesin çözüm yumurtalık dondurma işlemi (uzun vadede çocuk yapma şansını yüksek tutmak için) ama bunun türkiye'de bi sürü dıdısının dıdısı var. kist, yumurtalık rezervlerinize zarar veriyorsa ameliyat sırasında bu işlem yapılabilir.
  doktor dedi.

  tabii özel hastaneler veya kıbrıs'ta falan özgürce yaptırabilirsiniz araştırdığım kadarıyla.
 • yan etkilerini öğrendikten sonra kullanmak büyük cesaret ister.
  lanet olasıca endometriozis tedavisinde öneriliyor. hatta önerilmeden, doğrudan al talimatı veriliyor.
  işte hep bunlar zayıf, uzun boylu ve entelektüel kadın olmakla alakalı. evet evet okudunuz bu hastalık yaygın olarak; zayıf, uzun boylu ve entelektüel kadınlarda ortaya çıkıyormuş. neyse, ilacın yan etkileri ;
  kan ve lenf sistemi hastalıkları
  yaygın olmayan: kansızlık

  metabolizma ve beslenme hastalıkları
  yaygın: kilo alma
  yaygın olmayan: kilo kaybı, iştah artışı

  psikiyatrik hastalıklar
  yaygın: depresif ruh hali, uyku bozuklukları, sinirlilik, cinsel istek kaybı, ruh halinde değişiklikler
  yaygın olmayan: gerginlik, depresyon, ruh halinde dalgalanmalar

  sinir sistemi hastalıkları
  yaygın: baş ağrısı, migren
  yaygın olmayan: otonom sinir sistemi dengesizliği (bu sistem kendiliğinden oluşan vücut fonksiyonlarını kontrol eder, örn. kalp atışları, terleme, mide-bağırsak hareketleri vb.), dikkat bozukluğu

  göz hastalıkları
  yaygın olmayan: gözde kuruluk

  kulak ve iç kulak hastalıkları
  yaygın olmayan: kulak çınlaması

  kalp hastalıkları
  yaygın olmayan: spesifik olmayan dolaşım sistemi bozuklukları, çarpıntı

  damar hastalıkları
  yaygın olmayan: tansiyon düşüklüğü

  solunum, göğüs bozuklukları ve mediyastinal hastalıklar
  yaygın olmayan: nefes darlığı

  gastrointestinal hastalıklar
  yaygın: bulantı, karın ağrısı, gaz şikayeti, karında gerginlik, kusma
  yaygın olmayan: ishal, kabızlık, karında huzursuzluk, mide ve bağırsaklarda iltihap, diş eti
  iltihabı

  deri ve derialtı dokusu hastalıkları
  yaygın: sivilce, saç dökülmesi
  yaygın olmayan: deride kuruma, aşırı terleme, kaşıntı, kıllanma, tırnaklarda kırılma, kepek, dermatit, anormal kıl büyümesi, ışığa duyarlılık reaksiyonu, renklenme bozukluğu

  kas-iskelet bozuklukları, bağ dokusu ve kemik hastalıkları
  yaygın: sırt ağrısı
  yaygın olmayan: kemik ağrısı, kas spazmları, kol ve bacak ağrısı, kol ve bacaklarda ağırlık hissi

  böbrek ve idrar hastalıkları
  yaygın olmayan: idrar yolu enfeksiyonu

  üreme sistemi ve meme hastalıkları
  yaygın: göğüslerde rahatsızlık hissi, yumurtalık kistleri, sıcak basmaları, rahim/vajinal kanama (lekeleme dahil)
  yaygın olmayan: vajinal mantar, vulvovajinal kuruluk, genital akıntı, karnın alt tarafında ağrı, atrofik vulvovajinit, memede kitle, meme kistleri, memelerde katılaşma

  genel bozukluklar ve uygulama yerine ilişkin hastalıklar
  yaygın: halsizlik, asabiyet yaygın olmayan: ödem
 • beni yamulmuyorsam ağır bir depresyona sokan ilaç.

  ayrıca kullanmama rağmen adet de olmaktayım. 2 ay önce endometriozis sebebi ile laparoskopi ameliyatı geçirdim. doktora gitmeyi yaklaşık 2 yıl geciktirince ameliyat kaçınılmaz oluyormuş a dostlar. siz siz olun, en ufak şikayetinizde lütfen doktora gidip kontrollerinizi yaptırın. çünkü ilaçla küçültme olasılığı olan bir hastalık endometriozis.

  her neyse, yaklaşık 3 aydır da visanne kullanmaktayım ama üzerimde sanki dünyanın acısı var, sanki sevdiğim birini kaybetmişim gibi bir kalp sızısı hissediyorum günün bazı zamanlarında. saçma salak şeylere takıp ağlıyorum. yarın doktorumu ilacı değiştirmek için arayacağım.

  sonuç olarak lütfen kontrollerinizi yabana atmayın, kendinizi sevin.

  edit: imla
 • fiyatı yaklaşık 100 lira olan, aile hekiminden falan rapora gerek kalmadan yazdırılabilen endometriozis tedavisinde kullanılan ilaç. tedavi derken, kisti küçültme ya da yok etme gibi değil de kullanıldığı dönem boyunca adet görülmediğinden (ara kanamalar olabiliyor) dolayı ağrı şikayetleri olmaması, kisti baskılaması en güzel yanı.

  benim iki yumurtalıkta yaklaşık 5'er santim vardı. dört ay visanne sonrası, biri üç diğeri altı santim oldu. tek derdim ağrı olduğu için ameliyat olmuyorum. bu anlamda bana istediğimi verdi. depresyon, alınganlık gibi yan etkileri oldu sadece.
  kistin bazı hastalarda gerilediği de görülüyor ama yüzde yüz değil yok olup gitmesini beklememek lazım.

  ameliyat kararı almadan önce şayet infertilite şikayeti ve çocuk istemi de yoksa denemekte fayda var.
 • yaklaşık 2 aydır düzenli kullandığım, son 12 gündür az diyemeyeceğim miktarda kanama ve alt karin ağrısından muzdarip olduğum ilaç. normalde 4-5 gün adet olan ben, bu kanamaların ne zaman biteceğini kestiremiyorum. o yüzden kullanan bazı kişilerde adeti keserken kimini de böyle surunduruyor işte.
 • 4 ayda 4.5 cmlik kistimi yok eden ilaçtır.
  kullandığım süre boyunca karin şişliği ve arada sıcak basması dışında yoğun yan etkilerini hissetmedim. ilaç adet görmeyi engelliyor. ilacı bıraktıktan tam 28 gün sonra adetim tekrar başladı.
 • çikolata kisti sebebi ile kullandığım ilaç. kullanmaya başladıktan yaklaşık 3 hafta sonra ciddi ağlama nöbetlerine sebep oldu ve kasvetli ruh hali gittikçe azalarak bir süre devam etti. tam hayat güzel diye düşünmeye başlamışken bir de baktım acayip huysuz, basit bir meseleye bile hırlayan birine dönüşmüşüm. toplamda 6 ay kullanmam gerekirken bende yarattığı yeni kişiliğe tahammül edemediğim için 5 ayın sonunda bıraktım. kullandığım sürece regl olmadım. kistleri küçülttü. işe yaradı yani. tam aman neyse en azından kistlerde işe yaradı, çektiğim sıkıntılara değdi diyordum ki son bir haftadır saçlarım avuç avuç dökülmeye başladı. bu durum iki günde iki dermatoloğa gitmeme sebep oldu ve ikincisi neden saçlarımın döküldüğünü güzelce açıkladı. efenim, bu hormon hapı olduğu için hamilelik benzeri bir ortam oluşturuyor ve aynı doğumdan 2-3 ay sonra başlayan saç dökülmesi gibi saçlarınızı kaybetmenize sebep oluyor. ilacı bıraktıktan 2-3 ay sonra hormonlarınız normale dönerken, visannenin etkisi ile dökülemeyen saçların toplu olarak dökülmesine sebep oluyor. doktor, saçlarımın dökülmesinin bir süre daha devam edip duracağını ve dökülenlerin yeniden çıkacağını söyledi.