şükela:  tümü | bugün
 • kanuni sultan süleyman han'a sadece 3 gün dayanabilen ve bu 3. gün sonunda düşen kaledir. kanuni, 1529 seferinde estergonu alıp viyana'yı kuşatmış ve 1532 alman seferinde burayı fethetmiş ve tam tamına 3 gün içerisinde bu kaleyi komple almıştır. vişegrad, roma imparatorluğu döneminden beri var olan bir karakol kaledir. romalılar zamanında burayı bir castrum haline getirmişler yani büyük yönetim merkezi haline getirip özel olarak kullanmışlar. romalılardan sonra burayı ele geçiren her topluluk burayı kullanmıştır. üçlü sur sistemine sahip bir kaledir ve macaristan'da yer almaktadır.

  tuna nehrini ve hemen kaleyi görmektesiniz. tuna nehrinin tam karşısından görülen toprak parçası aslında bir başka ülkedir yani slovakya'dır. evet böyle güzel bir yeriniz varsa, petrolünüz varsa, suyunuz varsa ve yeşilliği bol olan bir yeriniz varsa, haliyle topraklarınızın üstünde gözü olan da çok olur. bu yüzden avrupa'da birçok güç burayı ele geçirip kullanmıştır. macarlar, 1686 yılından itibaren önce avustuya'nın, sonra almanya'nın sonra da komünist rusya'nın, bugün de israil başta olmak üzere birçok ülkenin iştahını kabartıyor ve burayı ele geçirmeye çalışıyorlar.

  işte kanuni sultan süleyman han hazretleri, 1532 seferinde burayı almıştır şimdi bunu konuşalım arkadaşlar. geçtiğimiz aylarda, sözlük'te birinci ferdinand ile ilgili uzunca bir yazı paylaşmıştım. kanuni'nin hayatı boyunca peşinde olduğu ama bir türlü yakalayamadığı bu adamı artık hepiniz tüm gerekçeleriyle biliyorsunuz. bilmeyenler veya henüz okumamış olanlar için yazımın sonunda ilave olarak bağlantısını ekleyeceğim. amaç şarlken'i ve birinci ferdinand'ı yakalamaktı. en önemlisi ferdinand'ı yakalamaktı ki, bu iki fanatik derecede katolik adamdan biri bile ele geçirilse, bütün avrupa düşecek ve bizim elimize geçecekti ama maalesef olmadı. yoksa emin olun böyle bir kaleyi 3 gün içinde alan kanuni, isteseydi viyana olsun bütün avrupa olsun çok rahat alırdı ama mübareğin gayesi tam olarak bu değildi.

  kanuni'nin 1532 şu meşhur alman seferiydi ve bu alman seferinde kanuni'nin amacı, şarlken'i (ispanya'da oturuyordu) abisi ferdinand'ı (viyana'dan devleti yönetiyordu) yuvasından çıkarıp savaş meydanına çekmeye çalışmaktı. çünkü kanuni ne zaman sırtını dönüp istanbul'a dönse, bu iki adam çakal sürüsü gibi budin'e saldırıyorlardı. 1532 seferi meşhurdur kitaplarımızda alman seferi olarak geçer ve bu alman seferinde kanuni dev ordularıyla yürüdü. tabii onun önünde yürüyen de vardı; malkoçoğlu bali bey. malkoçoğlu bali bey, vişegrad'a kadar almanya'ya bugünkü nürnberg ve bavyera sınırlarına kadar girip her yeri ele geçirdi. kanuni at sırtında vişegrad'a geldiğinde, çapulcu kimse kalmamıştı. bu sefer de 20 civarında kale ele geçirildi. bunlardan en önemlileri: siklós, güns, nemçe (veya buda), pogradec, vişegrad ve en zoru kanije kalesiydi...

  burada ilave olarak bir şey diyeceğim. insan neye hayret ediyor biliyor musunuz? siz, istanbul'dan veya türkiye'nin başka bir ilinden uçağa binip viyana'ya gidiyorsunuz 2-3 saat içinde veya buraya vişegrad kalesine turist olarak gidip geziyorsunuz ki, o kaleye çıkanlar bilirler en alt seviyeden yukarıya çıkıncaya kadar kan-ter içinde kalırsınız. işte şimdi düşünün. kanuni at sırtında istanbul'dan çıkıyor, taaaa bu kaleye kadar gelip düşmez denilen kaleyi 3 gün içinde alıyor düşünebiliyor musunuz? insan gerçekten hayrete düşüyor. vişegrad kalesi, çok sivri bir dağın tepesinde alınması çok zor bir kaledir. kanuni gerçekten çok büyük bir komutandı kim ne derse desin!.. bakın kalenin stratejik önemine ve konumuna şöyle daha net bir şekilde bakın. kanuni bu gördüğünüz yeri 3 gün içinde alıyor. düşünün dağın tepesinde, siz aşağıdasınız uçak yok tank yok bir şey yok ve o kaleyi aşağıdan fetih etmeye başlıyorsunuz nasıl yapacaksınız? işte kanuni ve ordusu başardı hem de 3 günde!

  kanuni'nin akıl oyunlarına bakarsak bir şeyleri daha net bir şekilde görmemiz mümkündür. kanuni çok sinirlenmiş, çok öfkelenmiş çünkü ne şarlken karşısına çıkabilmiş ne de ferdinand. ikisi de sürekli kaçmışlar. kanuni: "erkekseniz er meydanına gelin, kozumuzu paylaşalım gücünüzü gösterin korkak gibi kaçmayın, karşıma çıkın artık!" diye defalarca iletmesine rağmen, ikisi de asla ve asla kanuni'nin karşısına çıkamamışlar. şarlken ve ferdinand her türlü bizans taktiğini bizans oyununu deniyor, osmanlı'yı birbirine düşürmeye çalışıyorlar ama kanuni hadi deyince, bir tanesi karşısına çıkamıyordu.

  kanuni bu kez şarlken'i meydana çekmek için yapabileceği kadar ileriye gitme kararı kaldı. siklós, güns, pogradec, vişegrad ve alınması en zor olan kanije kalesi dahil bütün bu kaleleri fethetti. kanije'nin alınması ve akıncı gruplarının bavyere'ya kadar gitmesi, şarlken'i tutuşturdu ve şarlken kanuni'ye "ne olursun lütfen barış yapalım savaşmayalım" diye yalvarmaya başladı. yani normaldi çünkü kanuni neredeyse ispanya'ya kadar uzanacak düşünün osmanlı o kadar güçlü. kanuni önce yani ilk zamanlar bu teklifi kabul etmek istemedi. çünkü şarlken'in tıpkı ferdinand örneğindeki gibi canını acıtmak istiyordu ama barış yapmaya mecbur kaldı.

  peki neden? neden arkadaşlar? tahmin ettiniz değil mi? iç sesinizi buradan duyuyorum! evet! aynen tahmin ettiğiniz gibi! maalesef ama maalesef, yine safevîler osmanlı'yı arkasından vurdular... evet arkadaşlar o gün müslüman geçinen bir devlet yine bizi arkamızdan vurmuştu. bu devlet safevîlerdi yani günümüzdeki adıyla iran'dı. ya elleme artık be, bırak osmanlı gitsin haçlı avrupa'yla kozlarını paylaşsın, sen nasıl müslümansın be? ne vuruyorsun arkadan? iran tarih boyunca bunu hep yaptı ve bugün hâlâ yapmaya da devam ediyor. osmanlı'dan hayatları boyunca tokat yediler ama öyle arsızlar ki, bir türlü o inatlarından vazgeçmediler.

  bugün suriye halkı akın akın avrupa kapısındayken, avrupalılar "bu suriyeliler bizim ülkelerimize gelmesin" diyorlar. mesela avrupalılar "bu insanları kendi memleketlerinde istihdam edelim" diyorlar mı? demiyorlar. neden? çünkü suriye'deki bütün ehl-i sünnet müslümanların oradan göç edip, oraların israil ve iran'ın politikalarına açık hale gelmesi lâzım. evet bütün planlar bunun üzerine kurulu ne yazık ki bunlar yapılıyor. keşke o günkü kanuni gibi bir güçle, bugün masaya yumruğumuzu vurabilseydik...

  kanuni, iran'ın arkadan vurması üzerine şarlken ile mecburen 6 yıllık barış yaptı. şarlken 6 yıl boyunca seni kesinlikle arkandan vurmayacağım dedi ve bu barış yapıldı. kanuni istanbul'a döndü hatta dönerken pargalı ibrahim paşa'yı önden gönderdi, onu halep'e gönderdi, kanuni de arkadan gitti, sonra o meşhur 1548 iran seferi gerçekleşti. yani gördüğünüz gibi iki gücün arasında osmanlı'yı hem haçlılar, hem de iranlılar vurdu böyle hep dengede tutmaya çalıştılar. peki ya neden?

  çünkü osmanlı süper güçtü ve böyle büyük bir güçten çok korkuyorlardı...

  vişegrad kalesi her açıdan fotoğraflar:
  https://i.hizliresim.com/jqlayj.jpg
  https://i.hizliresim.com/oolap4.jpg
  https://i.hizliresim.com/z0b577.jpg
  https://i.hizliresim.com/g90ror.jpg
  https://i.hizliresim.com/y035rk.jpg
  https://i.hizliresim.com/6jxpl0.jpg

  --- anısına ---

  nehirlerden sessizce akar o berrak sular,
  o nice komutanlar ki, sevgileri gönlümüzde yatar.
  beşeriyetiz bugün var olan ama yarına meçhul olan,
  ruhuna bir fatiha da sen oku işte o güzel komutan;
  kanuni sultan süleyman han...
  --- anısına ---

  allah izin verirse devlet-i aliyye muhammediyye ile ilgili yazılarım devam edecek.

  ilk başta da belirttiğim üzere ilginizi çekebilecek yazılarımı buraya bırakıyorum:

  avrupa tarihi konuları:
  (bkz: jan iii sobieski/#72504848)
  (bkz: birinci ferdinand/#72570793)
  (bkz: winged hussars/#74039720)
  (bkz: haçlı seferleri/#70744235)

  avrupa'nın ırkçı faşist ve türk-müslüman düşmanı şahsiyetleri:
  (bkz: beata szydlo/#72674908)
  (bkz: marine le pen/#74101131)
  (bkz: pernille vermund/#74102214)
  (bkz: emma west/#74005155)

  kitab-ı mukaddes'in 333 çelişkisi:
  (bkz: kitab-ı mukaddes/#70730413)

  devlet-i aliyye'ya nefret kusan bazı sözlük yazarlarına verilen -hak ettileri!- cevaplar:
  (bkz: türk halkının osmanlı'ya özlem duyma sebepleri/#72525075)

  yüce dinimiz, bize katkıları ve insanlığa sağladıkları:
  (bkz: #63167441) - islâm
  (bkz: #62594678) - şeriat

  allah ismindeki müthiş sır:
  (bkz: #62274103)

  peygamberimiz s.a.v., hz. aişe 9 yaşındayken onunla evlendi mi? işte cevap:
  (bkz: hz. ayşe'nin 9 yaşında peygamberle gerdeğe girmesi/#67992451)

  hadis-i şerif inkârcılarına cevaplar:
  (bkz: #70210788)
  (bkz: #62260895)
  (bkz: #62621886)
  (bkz: #69641088)
  (bkz: #70603252)

  devlet-i aliyye muhamediyye padişahları:
  (bkz: #63063897) - yavuz sultan selim han
  (bkz: #62296449) - fatih sultan mehmed han
  (bkz: #64555269) - sultan iv. murad han
  (bkz: #64814873) - sultan ii. mahmud han
  (bkz: #63101869) - sultan ii. abdülhamîd han
  (bkz: #66050609) - kanuni sultan süleyman han
  (bkz: #72373742) - kanuni sultan süleyman han (2. bölüm)

  devlet-i aliyye muhamediyye'de kardeş katli:
  (bkz: #64855519) - şehzade yakup'un katli meselesi
  (bkz: #62418645) - şehzade mustafa'nın katli meselesi
  (bkz: #64555452) - osmanlı devleti'nde kardeş katli meselesi
  (bkz: #62296449) - fatih sultan mehmed han'ın kardeş katli meselesi

  kahraman paşalarımız ve komutanlarımız:
  (bkz: #70598105) - hacı ilbey hakkında
  (bkz: #66061150) - tiryaki hasan paşa hakkında
  (bkz: #65886185) - merzifonlu kara mustafa paşa hakkında

  kıymetli ulemalarımız:
  (bkz: #66055030) - ebussuud efendi hazretleri hakkında

  müthiş zaferlerimiz:
  (bkz: #70406944) - kanije müdafaası
  (bkz: #62435169) - sırpsındığı savaşı
  (bkz: #66063272) - çaldıran savaşı

  devlet-i aliyye muhammediyye osmanlı'nın çöküş nedeni:
  (bkz: #70425586)