şükela:  tümü | bugün
 • ilk defa 2003 yılında japonya'daki nakagawa labaratuarlarında çalışmalarına başlanan ve 400 ile 800 thz frekans aralığındaki görünebilir ışığı kullanan bir data iletişim yöntemi. bu teknoloji üzerine siemens ile fraunhofer institute tarafından yürütülen ve ışık kaynağı olarak ostar led'in kullanıldığı bir çalışmada 5 metre mesafeden saniyede 500 megabit veri aktarım hızına ulaşıldı.

  sistem aslında oldukça basit. genellikle led olan bir ışık kaynağından gönderilen ışık diğer taraftaki bir dedektör tarafından algılanıp elektrik akımına çevriliyor. bu sistem diğer kablosuz iletişim sistemlerine oranla çok daha hızlı bir veri aktarımı sağlıyor. üstelik bu frekanstaki elektromanyetik dalgalar duvarları aşamadığı için yöntem oldukça güvenli. tabi bu durum bir başka açıdan dezavantaj da sayılabilir. nitekim verinin, örneğin diğer odalara aktarımında tekrarlayıcıların kullanılması gerekiyor.
 • lisans bitirme projemde yapmaya çalıştığım şey. ilk duyduğumda nasıl oluya lan gerçek mi felan demiştim, fakat ciddi anlamda emek verince gerçekleşebiliyor. ilk prototipimiz bitti çok şükür.
 • evimizdeki, iş yerimizdeki aydınlatma armatürlerini veya en basitinden led lambalarımızı birer kablosuz modeme çevirebilecek teknolojidir.
 • boğaziçi üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği bölümünde ali emre pusane ve arda deniz yalçınkaya tarafından üzerinde çalışılan konu.

  temelinde güvenlik ve hız var. bir ledin (içindeki yarı iletkenin kapasitif etkisinin) sınırları ölçüsünde ne kadar hızlı yakıp söndürebildiğiniz asıl mesele. insan gözünün algılayamadığı açılma-kapanmaları alıcı algılayacak ve çok yüksek hızlarla veri transferi yapılabilecek. ve opak malzemeli duvarlara sahip bir ortamda datanız hep güvende olacak.

  ali emre hoca, potansiyel bir uygulaması olarak araçların stop lambaları ve arkadaki aracın önündeki bir alıcı örneğini veriyor. trafikteki olağan dışı durumlarda olaya tepki veren öndeki araç zincirleme arkadaki araçları çok hızlı bir şekilde uyarmış olacak.

  yine ali emre hoca'ya göre visible light communication'ın en temel örneklerinden biri olarak karşı yönden gelen araçların selektörle radar uyarısı yapması gösterilebilirmiş. (:
 • signify (eski philips aydinlatma) firmasinin yaklasik 5 senedir aydinlatma alt yapisinin mobil cihazlarin (ıos ve android) konumlanmasini saglamasina olanak vermesini saglayan teknolojidir. bu sekilde, ıos veya android platformlarinda, mobil bir applikasyon araciligiyla 30 santimetre derece sasma payi ile cihazin konumunu ve 15 derece sasma payi ile cihazin yonunu (oryantasyon) gorsel olarak gormeniz mumkun. yani bir nevi ic mekan gps gibi.