şükela:  tümü | bugün
 • stratovarius'un visions albumu ciki$indan sonraki geni$ avrupa turnesi.
 • approx 100 dakika uzunlugunda, turnenin milano ve atina ayaklarinda kaydedilmi$, $imdiye kadar dinlediklerim arasinda kayit kalitesi ve seyirci katilimi acisindan en mukemmel live heavy metal albumu. gitar-klavye kapi$masina donu$en holy light, kasap havasi ve jorg michael'in dinlemekten yoran davul solosu icerikli holy solos,binlerce seyircinin e$lik edip performanslarina kendilerinin de inanamayarak $arki bitiminde hayvanlar gibi co$tugu forever, black diamond ve studyo hali bir skime benzemeyen hayvan kapani$li twilight symphony albumde direkt one cikan parcalar.
 • 20 ekim - 4 kasim 2004 tarihleri arasinda gerceklestirilen 48. londra film festivalinde gosterilmis olan film. gunumuzde ve yakin gelecekte avrupa birligi konulu 5'er dakikalik 25 mini filmin bir diger ortak ozelligi de film basina ayrilan butcelerin esit olmasi. turkiye avrupa birliginde olmamakla beraber birkac filmde yer etmis.

  portekizli yonetmen teresa villaverde'nin "cold water" adli filminde italya'ya deniz uzerinden kacak giris yapmaya calisirken yakalanan insanlarin gosterildigi bolumde turk pasaportlarina rastliyoruz.

  yunanistan temsilcisi constantine giannaris, "room for all" filminde yabanci ulkelerden daha iyi sartlar icin yunanistana gocen insanlari konu almis. bir nevi roportaj derlemesi olmus bu film ve icinde turk bir karakter de var.

  almanya'yi temsil eden fatih akin'in "die bösen alten lieder" adli filmi almanca bir sarkiya bir opera binasi icinde cekilmis goruntu kalitesi, kamera acilari ve hareketleri oldukca dikkat cekici olan bes dakikalik bir klip sanki. siyah beyaz cekilmis filmin ortalarinda turkce bir sarkidan tas plak kaydi oldugunu tahmin ettigim bir kesit alinmis ve filmin bu kismi renkli cekilmis.

  kibris'tan katilan christos georgiou "my life on tape" filminde kibris'ta turk tarafi ile rum tarafi arasindaki sinir kapilarinin acilmasindan sonra, rum tarafindan turk tarafina gecen ve eski evlerini gormeye giden insanlarin hikayesini anti-turkiye propagandasi kokan bir dille anlatmis.
 • turkiye'deki ilk gosterimi istanbul modern'in icindeki arthouse'da yapilmis olan film.
 • şöle izlenimlere sahip olduğum kısa filmler topluluğu:

  --- spoiler ---

  fatih akın:
  idil ünere şarkı söyletmiş, boş bir opera binasında siyah beyaz çekimiş kadın şarkı sölüyor. arada bi renkli bi türkçe kısım giriyor falan; başka bir plak takıyor kadın, o plakta ise nazi almanyasından bi şarkı: "kardeşiz biz, elele vermeliyiz, daha iyi bir avrupa, bizim kaderimizde" falan gibi bi şey. idil üner kulaklarını tıkıo kafası hızlı kamera geçişleri eşliğinde sallanıyor.

  slovenya güzeldi. bir tane hırvatistan la sınır komşusu oldukları dar bir nehir var iki tarafta da slovenya cumhuriteyi ve hırvatistan cumhuriyeti tabelaları var. sloven iki genç işçi yeni bir slovenya tabelası dikiyorlar, avrupa birliği amblemli. hırvat ta da yaşlı bi adam var; adama laf atıyorlar, "avrupa birliğine girdik" diye daha doğrusu "abye gidiyoruz" diye, soruyorlar "siz nereye gidiyorsunuz?". hırvat da "biz de futbol şampiyonasına gidioruz" diyor hırvat da gençlere soruyor "siz hangisine gitmek isterdiniz" diye. gençler avrupa şampiyonası diyor, gençler sorunca da hırvat ab ye gitmek isterdik diyor slovenler de, "işte, komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmğüş diyorlar" buna karşılık.

  genelde çoğu aslında irtica ile ilgili idi irlanda ve portekiz çok ççarpıcıdı ab mülteci kabul etmez, abye giren zenginler zenginleşir fakirler fakrilerişir ab yabancuları pek sevmez tarzı abyi eleştiren ve genelde ab karşıtı söylemler vardı. en son ispanya vardı ve bir uluslararası anaokulunu almışlar orda çocuklar nerden geldiklerinis ölüolar filmin çeşitli yerlerinde oyunlar oynuolar ve en sonunda europe team yazıp tahtaya beraber mutlu foto çektiriolar biraz orda da "her şeye rağmen bir bütünüz" havası vardı.

  greenaway, avrupa birliği banyosunda önce eski üyeleri yıkamış, daha sonra, yeni üyelere su bırakmamıştır. kendi bakış açısına göre, yalnız birlik dışındakiler değil, birliğin en son üyeleri bile yeterince hoş karşılanmamaktadır.

  finlandiya veya isveçten hoş hatunlar beklerken, iki ülkeden de karşımıza, inekler koyunlar çıkmıştır. özellike isveç'in, 'hayvan damgalanması' perspektifi üzerinden ab eleştirisi sağlamdır.

  irlandalı 'narrator' abimiz, ağır aksanı ve şiirsel anlatımıyla, mülteci düşmanı ab'ye sıkı giydirmiştir.

  italya'da da, güzelim venediki mahveden endüstrinin sorumluluğu avrupa birliğinin üzerine yıkılmıştır.
  --- spoiler ---

  genel olarak, 'aşırı sıkıcı'dan 'fena olmayan'a bir dağılım izleyen kısa filmlerden, avrupa birliğine sürüne sürüne girerek ne kadar da mantıklı bir iş yaptığımız sorgulanmıştır, kışın ortasında seyredilmiş filmden, yönetmenler sağolsunlar varolsunlar, kışın soğukluğundan başka bir duygu alınmamış, salondan resmen içimiz üşüyerek çıkılmıştır.
 • izleyicilerden çok iyi tepkiler almamış olmalı ki, benim gittiğim seansta birlikte gittiğim 2 arkadaş ve şahsımdan başka kimse bulunmuyordu içeride. ya da belki de reklamı yapılamadı yeteri kadar.
 • 2. bölümü perşembe saat 20.30'da ntv'de yayınlanacak olan film
 • 98 ciki$li stratovarius konser albümü. season of change, holy solos ve visions performanslari muhte$em. seyirci de görevini yapmi$ 12. adam olarak.

  disk 1

  1. intro
  2. forever free (6:35)
  3. kiss of judas (6:39)
  4. father time (5:08)
  5. distant skies (4:33)
  6. season of change (7:18)
  7. speed of light (3:35)
  8. twilight symphony (7:16)
  9. holy solos (11:13)

  disk 2

  1. visions (southern cross) (10:10)
  2. will the sun rise (6:57)
  3. forever (3:47)
  4. black diamond (6:14)
  5. against the wind (5:45)
  6. paradise (4:53)
  7. legions (6:37)
 • 25 yönetmen tarafından çekilmiş 25 kısa filmden oluşan bir avrupa birliği antolojisi.

  favori filmlerim estonya'dan euroflot ve kıbrıs'tan my life on tape.

  fransa'dan paris by night da fena değildi ama süre kısıtlamasından dolayı bir anda final sahnesine bağlanıverdi gibi geldi bana, daha umutluydum gidişattan. ayrıca ingiltere'den the european showerbath ve hollanda'dan euroquiz'den hiçbir şey anlamadım.

  --------- spoiler ----------------

  the european showerbath'de anlatılmak istenen avrupa birliği'nde bazı ülkeler ( doğu bloku) için yer kalmadığı ve geç katıldıkları mıydı?

  -------- spoiler ---------------

  derlemede yer alan filmlerin listesi aşağıdadır. bu arada belirtmek isterim ki hakkında çok az bilgi var internette, filmlerle ilgili tartışmaları film hangi ülkedense o ülkenin dilinde aratıp, google translate ile ingilizce'ye çevrilmiş hallerini okumaktayım. wikipedia'nın bile sadece fince ve almanca versiyonlarında mevcut.

  invisible state ( irlanda )
  bico ( finlandiya )
  the language school ( lüksemburg )
  euroflot ( estonya )
  mars ( avusturya )
  prologue ( macaristan )
  europe does not exist ( danimarka )
  my life on tape ( kıbrıs )
  room for all ( yunanistan )
  europa ( slovenya )
  die alten bösen lieder ( almanya )
  the yellow tag ( isveç )
  the isle ( malta )
  it'll be fine ( letonya )
  crossroad ( polonya )
  the miracle ( slovakya )
  our kids ( ispanya )
  the european showerbath ( ingiltere )
  unisono ( çek cumhuriyeti )
  children lose nothing ( litvanya )
  self portrait ( belçika )
  `cold wa(te)r` ( portekiz )
  euroquiz ( hollanda )
  paris by night ( fransa )