şükela:  tümü | bugün
 • sek içmek gerçektende çok harikadır, ama götü kaldıramayanlar için en güzel katkı maddesi sodadır efendim. yanında gidebilecek en guzel meyve muz'dur. çikolata'yı ağzıyla içmeyenlere tavsiye etmem, zira oral bölgeden sıçmanıza sebep olabilir.
 • kol düğmelerinizin parlak, tabağınızdaki bademlerin yeterince soğuk, karşınızdaki adamın yeterince ciddi, yanınızdaki kadının yeterince oturaklı olması olarak özetlenebilir.
 • öncelikle rakı içerkenki gibi cümbül cemaat kadehleri tokuşturma faslı bulunmaz. kadehi kaldırırsınız ve karşınızdakiyle göz göze gelirsiniz, o an kadehi ufak bir bilek hareketiyle 1cm daha yukarı kaldırıp kadehi 22.5 derece eğerek suratınıza yaklaştırırsınız, içinize kadehten yayılan muhteşem aromaları çekip kadehi ağzınıza götürür ve ilk yudumu alırsınız. viskiyi koyduğunuz kadeh de fazlasıyla önemlidir, kişisel tercihim ağır ama kesme olmayan kristal bardaklardan yanadır.

  eğer sıcak bir yaz akşamı viski içecekseniz, hele ki içtiğiniz viski islay veya skye gibi isli bir viski ise içine buz atmak yerine kadehlerinizi buzlukta bekletebilir, ya da kadehin içine 2-3 adet buz atıp kadehi 2 dakika dairesel hareketlerle çevirip soğutabilirsiniz. böylelikle zaten içinizi ısıtan bu kutsal sıvının tadını inceltmeden hafif soğumasını sağlamış olursunuz. kişisel tavsiyem viskiyi buzdolabına koymamanız, unutmayın ki içecek ne kadar soğuk olursa o kadar az alırsınız tadını. ki aynı sebepten adabını bilen fransızlar şampanyayı oda sıcaklığında içerler, öbür türlü köpüklü şarap ile kaliteli bir şampanyayı ayırt etmek zorlaşır. (evet az da olsa mübalağa içerir)

  son olarak viskinin yanında bitter dahi olsa çikolata yenmemesi gerektiğini düşünüyorum şahsen, en azından benim tad alma duyularımı köreltiyor çikolata.
 • özellikle maltların içine bişey katılırsa viskiye çok büyük ayıp edilmiş olur, en fazla bir parça buz veya bir bilemediniz iki damla su veya soda ile içimi biraz daha kolaylaştıralabilinir. bunun yanında bana göre scotchların utanç kaynağı olan justerini & brooks'u veya red label gibi blendleri kola veya burn ile içerseniz pek de yadırgayacaklarını sanmıyorum. chivas regal, dimple, teacher's gibi scotchlar da gayet kaliteli olduğundan on the rocks içilmesi tavsiye edilir. bunların yanında bourbonlardan jim beam'i hatta jack daniel's ı da kola, soda ve redbull ile karıştıranlar vardır ki jack'in bu eziyeti pek hakettiğini düşünmüyorum. bir de jim beam black de içerisine bir şey karıştırılmayacak kadar güzel tada sahiptir bana kalırsa. viski genellikle gevşetici ve rahatlatıcı bir içkidir, rahat ortamlarda hoş sohbet eşliğinde tüketilmesi zevkli olur. ayrıca oturup da 1 şişe içmeye çalışırsanız özellikle de elinizde güzel bir malt varsa belli bir noktadan sonra tad alamamaya başlarsınız ve viski çoğu zaman ziyan olur.

  chivas regal royal salute, johnnie walker blue label, glenmorangie, talisker, macallan, laphroaig(tüketmesi nasip olmadı, söylentilere göre) ve aklıma gelmeyen birçok kaliteli malt viski ise daha büyük keyiflerle, mutlu anlarda, az miktarda ve zevkle tüketilmelidir. viskiyi genelde çikolata özellikle de bitter çikolata ile tüketirler fakat viskiyle birlikte balık, beyaz et ve bazı yemeklerle tüketenlerin sayısı da azınsanmayacak kadar çoktur özellikle de başka ülkelerde. viskinin yanına güzel bir puro da çok yakışır. viski içkilerin babasıdır, viskiden iğrenen veya tuvalet temizleyicisi olarak gören kişiler ya artık ağzının tadı vodka redbull içmekten bozulmuş kişilerdir, ya hayatında sayılı viski içmiş kişilerdir (o da kalitesiz viskiler), yada biradan başka içki içemeyen kişilerdir. viskinin içimi güzeldir, rahattır, sabahı temizdir. eğer boku çıkarılmazsa kötü viskiler de dahil ben baş ağrıtan viskiye daha denk gelmedim.
 • enerji içeceğiyle içmek terbiyesizliktir. gidin vodka falan için arkadaşım. viski sek ya da buzlu içilir. buzlu içilirse sonlarına doğru tadı bozulur. en güzeli adam gibi soğutun, buz atmayın.

  ekleme: uzun zamandır oda sıcaklığında içiyorum, en güzel hali bu bence.
 • lahmacun en iyi mezesi imiş. biri beni fena kandırmış da olabilir. neticede viskiyi kolayla içen bi insanım şurda.
 • türkiye'deki yaygın kanının aksine yemekle de gayet iyi gider viski. talisker'in londra'daki bir etkinliğinde gayda eşliğinde bir iskoç teyze elinde bir tepsi haggis getirip herkese ikram etmişti, ki viskiyle uyumu mükemmeldi.

  aşağıdaki linkte hangi yemekle ne tarz viski gider güzel biçimde açıklanmış, ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

  http://www.malts.com/…ky/malt-matcher/match-by-food
 • ya tek buz koyup icersiniz ya da biraz safari karistirip uzerine tek buz koyup icersiniz. (bkz: jack safari)
 • içine bir şey koyulmaz, bu kadar.