• puro, uretildigi cografyadaki rum bollugu yuzunden rum ile, zenginlik belirtisi oldugundan gorece pahali alkol sayilabilecek viski ve konyak ile iliskilendirilir ama puro da viski de basli basina birer baskin urundur. puro uzerine viski içmek, eger elinizde kaliteli bir sey varsa, o viskinin çogu aromasini tadamamak anlamina gelir. ha yine de birlikte iyi gider orasi ayri, ama ikisi de birbirinin yogunlugunu negatif olarak etkiler. gunluk içeceginiz orta kalite viski ve puronuz varsa afiyet olsun, ozel urun varsa elinizde birbirlerini karistirmamak daha iyidir. (ozellikle isli / peated viski tuketiyorsaniz, puro da peat denen nane de ayni reseptorleri uyardigi için birinin uzerine ikincisini tadamama olasiliginiz yuzde 90'a yakindir). genel itibariyle viski / puro birlesimi, ikisinin de aroma yelpazesini sinirlar ama yerine gore kontrast yaratip bazi aromalari daha net tatmanizi saglayabilir. ne hedeflediginize gore tuketiminizi uyarlayabilirsiniz.

çikolata da bazi alkollerle tat uyumu olarak iyi gider, dogrudur, fakat hem sekerli olmasindan hem de baskin aroma olmasindan dolayi alkoldeki bazi ince tatlari alamamaniza, kadehetki alkolun damaga daha aci gelmesine sebep olur.

agziniz biraz yumusayip sulansin istiyorsaniz, mideniz de bos ise biraz badem veya findik yiyebilirsiniz, tuzlu olanlardan kaçinmak tavsiye edilir. fistik da uyar ama yine digerlerine gore daha baskin bir aromadir alkolun tadini etkiler, ceviz ise tutruklugu yuzunden hiç tavsiye edilmez.

eger damak tadiniz bozlumasin istiyorsaniz, en iyisi azicik filtrelenmis su içmek.
    ha tum bunlar, zaten bir veya iki kadeh çok kaliteli urun içecekler için geçerli. sarhos olmak için, sisenin dibini gormek için, ne bileyim kaliteli de olsa artik dogru duzgun tat alinmayacak 3 ve sonrasi kadehlere eslik etmek için, ne yerseniz yiyin. afiyet olsun, yarasin.

bu arada sek içilecek viski ile kokteyl viskisini karsilastirmak pek mantikli degil. tabii ki viski bazli kokteyl olur, yerine gore buz atilir, puroyla tuketilir. viski tat olarak hiçbir seyle uyusmaz denmiyor burada, soylenmek istenen 15 -20 yil ozenle bekletilmis, artik bazi damitim evlerinin yaptigi gibi damitim sureci çok yavas ilerleyip titizce izlenen (glengoyne), hatta ozel mahsul arpadan elde edilen (bruichladdich) kaliteli ve aroma çesitliligi yuzun uzerinde koku ve tat içeren viskilere, uyum saglasa bile o tat yelpazesini deneyimlemenizi engelleyecek bir sey katip paranizi bosa harcamamak gerektigidir. ki bun soylemek için çok zengin veya gurme olmak gerekmiyor (aksine ayda yilda bir ozel bir sey alacak durumdaysan daha da dikkatli tuketiyorsun, zengin olsam single maltla kahvalti eder uzerine ezine peyniri deneyimlerdim), hatta bu aromalari birbirinden ayiracak kadar tecrubesi olmayan biri bile damakta bu tatlarin çogunu alir, sadece isim koyamaz. kimsenin damagi olaganustu degil, aliskanlik ve ilgi meselesi.

edit: ulkede dogru usturuplu bir sey yazinca hayatinda herhangi bir sey için emek vermemis, arastirmamis, tatmamis koklamamis adamlardan ergen damgasi yersin, evet vat69 ve red label içerek aroma yorumu yapiyorum, kafaya gel. bakin ayda bir adet raki sisesi daha az tuketerek (yillik 1300 tl civari butçe), yilda iki-uç adet gayet yuksek kalitede viski alinabiliyor, birkaç yilda gayet orta duzey maasla benim diyen barlara tas çikaracak içki dolabi olusturabiliyor, denemenizi tavsiye ederim. baskalariyla dalga geçecegim derken kendinizi bu kadar hakir gormeyin.
  • (bkz: ehliyet)
  • rakı adabı bitti viski adabı başladı.

neymiş aromasını bozuyormuşuz. ulan tarihin ilk kokteyllerinden old fashioned niye hala popüler o zaman? ben istersem sucuk ile fat-washed yapılmış vodka ile içerim viskiyi. sen kimsin aq?

dileyen çikolatayla sever dileyen sodayla. fikir paylaşmak için açılan bir başlığa “hiç bir şey” yazmak ne ya amk elitistleri.

jb, red label içip kendini viski eksperti saaynlara selam olsun.
  • (bkz: şahsi içiş seklim; buzsuz sek, yanında kola ve çikolata.)

aga bu nedir ahahh allah canını almasın öldüm gülmekten.
    sek içiyor arkadaş ahahhah.
  • kimse sessizlik dememis sanirim, benden gelsin o halde
  • yeryüzünde viskiye yalnızlık kadar yakışan bir şey görmedim.
  • (bkz: yalnızlık)
    sessiz, sükun, hafif sallanan bir koltukta seyirlik bir manzaranın tadını çıkarmak, tek başına.
    saz, söz olmadan. sakin.
  • pudra şekeri. arkadaşlar hep öyle içiyor. oradan biliyorum.
  • portakal dilimleri, çikolata ve kavrulmuş badem.
  • bb king
    ella fitzgerald
    louis armstrong
    dean martin
    sinatra vb.
hesabın var mı? giriş yap