şükela:  tümü | bugün
 • bir kumas turu
 • bir tekstil hammaddesidir. kayın ağacından üretilir; aynı pamuk gibi selülozdan oluşur. viskon üretimi sürecinde akışkan hale gelen selülozun yapısında, hemen hemen hiç kimyasal değişiklik olmaz. filament olarak sertleştikten sonra yine selüloz olarak kalmakta, bu özellikleriyle viskonun yapısı pamukla yüksek benzerlik gösterir.

  viskonun nem alma özelliği, pamuktan daha yüksektir. normal koşullarda %11-14 oranında rutubet toplamakta, şişme özelliği yüksek olduğundan %80-120'ye kadar su emebilmektedir. viskon pamuktan çok daha yüksek olan bu nem alma özelliğinden dolayı boyanmaya ve baskıya çok elverişlidir. ayrıca renklerin daha parlak görünmesini sağlar.

  kuru dayanıklılığı ise pamuktan düşüktür. yaş dayanıklılığı ise çok düşük bir orandadır. yaşken dayanıklılığı kuruya oranla %40-70 düşmektedir.

  uzaması %15-30 ile pamuğa göre iki kat daha yüksektir.

  viskon kumaşlar, zarif ve rahattır. elyafın narin ve düzgün eğirme özelliğinden dolayı üründe yumuşak bir tuşe elde edilmektedir. kaygan ve ten ile uyumludur. bu yüzden giyimi rahat ve kolaydır. parlak olması istenilen kumaşlarda, krep kumaşlarda ve örgülerde, parlaklık efekti vermek amacıyla kullanılır.

  astar kumaşlarında, bluz, gömlek, tişört, elbise, dekorasyon ve bayan iç çamaşırı üretiminde tercih edilmektedir. viskon elyafı daha ziyade pamuk, keten ve yün gibi diğer elyaf türleriyle karıştırılarak kullanılır.
 • vücut hatlarını belli etme konusunda oldukça acımasız olan kumaş türü.
 • viskon giysiler sıcak olmayan suda elde yıkanır.
  kuru temizleme yapılırsa daha makbuldür. yüksek sıcaklıkta ütülenir ancaaaaak
  santrifüjlü kurutma yapılmaz.
 • (bkz: cv)
 • viskos da denir.
 • nöbet önlüğü alma esnasında kumaş türlerine dikkat etmemle birlikte polyester ile karşılaştırmayı düşündüğüm kumaş türü. polyester petrol ve katran ürünü ama viskon kayın ağacından aynı pamuk gibi selüloz gibi kimyasal olmayan bir maddeymiş. ama 40 derece üstü yıkanmıyor. kuru temizleme ile temizlenmeli deniyor. hayır kuru temizleme işine girersek yanarız.
 • yün kadar hassas, ama sıcakta çok havadar olan kumaştır.

  yıkama sonrası sertleşmeden korumak için soğuk suda elde yıkanması, makinede yün ayarında yıkanması, çamaşır deterjanına yumuşatıcı veya beyaz sirke eklenmesi tavsiye ediliyor.

  bir de, sertleşmiş viskonun yumuşatılması için yarı yarıya su ve beyaz sirke karışımının kumaşa püskürtülmesi tavsiye edilse de, sirke kokusu için bir çare önerilmemiş.
 • tiril tiril tabir edilen kumaşin teknik adı.

  o yaz gunu giyilen elbiseler etekler rahat salaş dokumlu tunikler bu kumastandir.
 • bir gün defacto mağazasından rastgele aldığım bir tişörte deymi yerindeyse aşık olmamla varlığını fark ettiğim kumaş türü.

  çok arıyorum viskon tişörtleri ama neredeyse hiçbir mağazada yok varsa da çok az var.
  erkek viskon tişört alabileceğim mağaza tavsiyesi verebilecek yazarlar yeşillendirirse sevinirim.

  edit: imla