• bir tekstil hammaddesidir. kayın ağacından üretilir; aynı pamuk gibi selülozdan oluşur. viskon üretimi sürecinde akışkan hale gelen selülozun yapısında, hemen hemen hiç kimyasal değişiklik olmaz. filament olarak sertleştikten sonra yine selüloz olarak kalmakta, bu özellikleriyle viskonun yapısı pamukla yüksek benzerlik gösterir.

    viskonun nem alma özelliği, pamuktan daha yüksektir. normal koşullarda %11-14 oranında rutubet toplamakta, şişme özelliği yüksek olduğundan %80-120'ye kadar su emebilmektedir. viskon pamuktan çok daha yüksek olan bu nem alma özelliğinden dolayı boyanmaya ve baskıya çok elverişlidir. ayrıca renklerin daha parlak görünmesini sağlar.

    kuru dayanıklılığı ise pamuktan düşüktür. yaş dayanıklılığı ise çok düşük bir orandadır. yaşken dayanıklılığı kuruya oranla %40-70 düşmektedir.

    uzaması %15-30 ile pamuğa göre iki kat daha yüksektir.

    viskon kumaşlar, zarif ve rahattır. elyafın narin ve düzgün eğirme özelliğinden dolayı üründe yumuşak bir tuşe elde edilmektedir. kaygan ve ten ile uyumludur. bu yüzden giyimi rahat ve kolaydır. parlak olması istenilen kumaşlarda, krep kumaşlarda ve örgülerde, parlaklık efekti vermek amacıyla kullanılır.

    astar kumaşlarında, bluz, gömlek, tişört, elbise, dekorasyon ve bayan iç çamaşırı üretiminde tercih edilmektedir. viskon elyafı daha ziyade pamuk, keten ve yün gibi diğer elyaf türleriyle karıştırılarak kullanılır.