• çocukken altında piknik yaptığımız ağaç. gölgesi yoktu tabi, gölgeyi asıl veren, yanındaki kayısı ağacıydı. enee, ekşi kirazmış bu, deyip yememiştim hiç. aradan yıllar geçti. o günden beri bir tane bile vişne ağacı görmemişimdir sanırım. bilseydim deli gibi yerdim o gün. o son gördüğüm ağaç, dedemlerin bahçesindeydi. kestiler... dedemi de gömdüler, aynı yıl aşağı yukarı... bilseydim... dedeme de sarılırdım o gün...
  • rusca'da da ayni ada sahip meyve.
  • limon ağacına kiraz aşılanmasıyla ortaya çıkmış gibi.
  • hakettiği değeri göremeyen meyve. bu varken gidip kiraz falan yiyorlar. bunun kıvamı, lezzeti nerde, siktiriboktan kirazınki nerde.
  • 12-13 ya$larindaki performansimla ufak boyuttaki bir agacini yemek suretiyle bir seferde kurutabildigim meyve. karin agrisi filan viz gelir, $imdi koy onume agaci gene kuruturum...
  • çok güzel kokar,harika kokar.bunu az önce farkettim,baktım kimse de kokusundan bahsetmemiş.şu an kocaman bir bardak ağzına kadar buz gibi vişne suyu dolu,kokluyorum enfes.çok ağır bir kokusu yok,çok keskin de değil,ama süper ferah ferah.
    üşenmedim,gittim reçelini de kokladım* aynı koku değil,şekerin etkisini hissediyorsunuz,ama reçelinin de kokusu gayet güzel.
    sonuç olarak vişne güzel kokan bir meyvedir.oh mis gibi,çok güzel şeyler çağrıştıran,ferah bir koku..
    (yalnız,reçel dolu tencereyi koklarken bizimkilere açıklayamadım durumu,babam " ne o oğlum deney mi yapıyosun?" diye sordu,ahaha)*
  • bu meyvenin dondurmasi olur, receli olur, kompostosu olur ama pazardan alinip da evde yenmez. ama kirazın da dondurması, receli, kompostosu olmaz, pazardan alinip yenir. garip bişii. goruntuleri de ayni gibi.
  • 80'lerde sadece reçeli yapılırdı bunun. tüm anneler anlaşmış gibi vişneyi eve bu amaçla alırlardı. çiğ de yenebilen bir meyve olduğunun anlaşılması 90'ların ortasına denk gelir.
  • aşerdiğim meyve. aklımı kaçırmak üzereyim. mevsimi geldiğinde hergün 1 kilo yiyip hasta olmaktan korkuyorum.
  • bu kadar leziz olmasındaki en büyük etkenin tadındaki o tatlılık ve mayhoşluğun uyumu olduğunu düşündüğüm meyve. öyle ki biraya bile katarık la bunu biz demiş elin belçikalısı.

http://birasevdasi.blogspot.com/…ye-doydugu-an.html
hesabın var mı? giriş yap