şükela:  tümü | bugün
  • beynin görme bölgesinde oluşan bir lezyon ile ortaya nörolojik bozukluktur.
    sağlıklı bir beyinde renkler ve şekiller gibi nesnelerin temel özellikleri nesne ile bir bütün olarak algılanır ve bilinçli bir şekilde tarafımızdan tanımlanır. görsel agnozide ise hastanın gördüğü görsel nitelikler hiçbir anlam ifade etmez. bir top bile herhangi bir anlam ifade etmez ve tanınamaz. gözlerinin önündeki nesneleri isimlendiremez, sayamaz ve çizemezler. bu hastalar kör olmamalarına ve gördükleri şeyleri en ince görsel detayına kadar görebilmelerine rağmen bu görüntüleri birleştirip tutarlı bir nesneye dönüştüremezler. bu hastalarda renk, biçim, şekil gibi niteliklerin birleştirilip anlamlandırıldığı beynin görsel korteks bölgesi hasarlanmıştır.
    bu hastalığın bir başka versiyonu ise sadece yüzlere özel bir görsel agnozidir. yüzlere ait tek tek burun, göz gibi organları net bir şekilde görebilirler ancak yüzler tutarsız bir şekilde sağa sola kaçışırlar. yüzler onlara hiçbir anlamı olmayan boş oval şekiller şeklinde görülür. burada yüz tanımanın erken bir aşaması (henüz yüzün kimliğine gelemeden daha yüzün kendisi anlamlandırılamaz, yüz onun için ovaldir) ve yüzün tutarlı görsel imgesini üreten beynin görsel korteks bölgeleri hasarlanmıştır.
    bu hastalıklar görsel bilinç için gerekli olan nesnelerin tutarlı bir birleşimi ve tanınması için görsel korteks bölgelerinin işlevlerini yerine getirmesinin gerekli olduğunu net bir şekilde gözler önüne serer. görme anında “bilinçli” olmamız gerektiğini de.

    bilinçli görmeye dair diğer nörolojik bozukluklar için (bkz: #106315559)