şükela:  tümü | bugün
 • bir jrock tarzı. imaja müzikten daha çok önem verdikleri olmuştur. fanservice gibi detayları vardır. ağır bir kıyafet ve makyaj tarzları vardır genelde. özellikle imajda yaratıcılık en lerdedir.
  2000 yılından önceki dir en grey, despairs ray, due le quartz, gazette, nightmare gibi gruplar zamanının veya şimdinin önde gelen vk gruplarıdır.

  (bir nevi marilyn manson a benzeyen 5 kız'ın rock yaptığını düşünün. çoğu vk grupları öyledir işte.)
 • x-japan'in öncüsü olduğu tür. dünyada konserlere ve kıyafetlere en fazla para harcanan türdür büyük ihtimalle.
 • 1980'lerde başlayan japon rock/metal akımı.glam rockla benzerlik göstermektedir.
 • genelde tek bir firmanın kurduğu rock gruplarının oluşturduğu ekoldür. japon genç kızların çekici bulması üzerine türetilip geliştirilmiş bir pazarlama stratejisinden ibarettir. genel akım erkeklere etek ve dekolte kıyafet giydirme yönünde olsa da onmyouza gibi kana gibi çeşitli türevlerine de rastlanılabilir.

  visual kei grupları bir sürenin sonunda yaş kemala erince halen dağılmamışlarsa normal görünüşlü rock grupları saflarında yerlerini almaktadırlar.
 • versailles ile en üst seviyededir. o kıyafetler içerisinde konserlerde nasıl çalıyorlar anlamak mümkün değil..

  http://www.rockidentity.de/versaillesw.jpg
 • (bkz: oshare kei)
  (bkz: angura kei)
  (bkz: nagoya kei)
  (bkz: eroguro kei)
  (bkz: shibuya kei)
  (bkz: cosplay kei)
  (bkz: anguro kei)
  (bkz: kotekote kei)
  (bkz: kote kei)
  (bkz: shinjuku kei)
  (bkz: shironuri kei)
  (bkz: kurofuku kei)
  (bkz: yasuda kei)
  (bkz: okinawa kei)
  (bkz: neo visual)

  daha gider bu... sabrım sadece bu kadarını yazmaya yettiği için ayrıntılı açıklamalara giremeyeceğim ancak bunlar japon müzik akımlarından bazıları oluyor, çoğu visula kei'den türemiş olsa da (abukluklarından bunu anlamamak mümkün değil zaten) bazıları tamamen farklı dönem ve/veya ortamlara ortaya çıkmıştır. yine çoğu beş kuruş etmezken (bkz: bence) içlerinden gerçekten dinlemeye değer olanları da vardır, size tavsiyem görüntüden çok sound'a yönelik olanlarla ilgilenmeniz.
 • kabaca glam rock'la benzerlik gösterir. genel anlamda, sahne performansı, grubun giysileri ve çeşitli ekipmanın görünüşü müziğin kendisi kadar önemlidir. grup elemanları şaşırtıcı makyajlar, sıradışı saç biçimleri ve parlak kıyafetlerden yararlanır, fantastik ve anime tabanlı kostümlere düşkündürler ve pek çok müzisyen "dişil" hatta "androgyn" görünmeyi yeğler.

  ve tahmin edilmesi pek de güç olmayacağı üzere bu anlayış, japon kültürünün gelenekçi yapısına tamamen ters düşer. ters düştüğü için de genelde gruplar popülerleştikçe "oturaklaşır" ve "normalleşir". tam anlamıyla visual kei olan grupları japonya dışında başka bir coğrafyada bulmak neredeyse imkansızdır.
 • hakkinda ne var, ne yoksa...
  http://www.visualkei.com/
 • (bkz: moi dix mois)
 • görsel ve işitsel olarak içine girildiğinde oldukça eğlendiren bir türdür. x-japan ile başlamıştır. mana (moi dix mois, ex-malice mizer) tarafından geliştirilen bir türdür. bu yıla kadar çok değişik gruplar kurulup dağılmıştır. genellikle görüntüde ero-guro (erotizm ve gore-şiddet-'un japonlar tarafından telafuzu) ön plandadır. japonyada ilgili, çeşitli moda markaları türemiştir (örneğin moi-même-moitié).

  her ne kadar visual kei nin sadece görsel bir farklılık oluşturduğu düşünülse de bence müzikte de etkisi bulunmaktadır. grupları önce dinleyip sonra google görsellerde aramanızı tavsiye ederim. erkekler soğuyabilir. androjenlik ön plandadır. önerilebilecek gruplar:

  - the gazette (en az 20 parçası dinlenmeden herhangi bir yorumda bulunulmamalıdır. cockroach, filth in the beauty, taion, bathroom, carry?, shiikureta haru kawarenu haru önerilir )
  - dir en grey (2002 yılından sonra visual olmayı bırakmış olsalar da, müzikleri hala aynı kalitededir. shokubeni, toguro, grief, vinushka parçaları önerilir )
  - dio- distraught overlord (2010 yılında aktiviteleri durdurmuşlardır. gitaristleri erina-erkek- ayrılıp. diğer dört üye aynı line-up la digras'ı kurma aşamasındalar. last dance, carry dawn, lord's prayer oldukça güzeldir)
  - versailles philharmonic quintet (senfonik ve power metal ağırlıklı. önerilebilecek parçalar; red carpet day, suzarain, aristocrat's symphony,zombie )
  - moi dix mois (monophobia, lamentful miss, neo pesimist, exclude eternally beyond güzel parçalardır)
  - malice mizer (aktivitelerini 2002 yılında durdurmuşlardır. syuunikiss dinlenmelidir. )
  - vidoll (2 hafta önce dağılmış olan grup, san ga koronda parçası şiddetle önerilir)
  - alice nine (beğeneni çok. benim ilgimi çekemedi henüz)

  dip not: an(tique) café bu gruba dahil edilmemelidir. oshare kei japon rocktır ancak visual kei değildir. lm.c de öyle. ancak iki grup da oldukça iyidir. an café 2009 yılında dağılmıştır. bou ayrıldıktan sonra fazla başarı gösterememişlerdir.
hesabın var mı? giriş yap