şükela:  tümü | bugün
 • microsoftun visual studio ürün grubuna eklediği yeni edevatı.

  tam olarak bir rad dır kendisi, kodlama gerektiğinde c# ve vb kullanılabilmektedir.

  beta 1 versiyonu için http://www.microsoft.com/…lstudio/en-us/lightswitch
 • eğer tablonuzda primary key yoksa (evet olabiliyor) tabloyu sadece read only olarak açan platform. microsoft primary key eklenmemesine pek sıcak bakmıyor.
 • bugün rtp sürümü kullanıma sunulacak basit iş uygulamaları geliştirme platformu. gerçi ben halen sadece beta 2 sürümünü indirilebilir olarak görmekteyim.
 • tam versiyonu satışa çıkmış visual studio versiyonu. farklı mecralarda $200-$300 arasında satılan bu versiyon varolan visual studio versiyonlarıyla entegre olabilmekte ancak tek başına visual studio özelliklerini taşımamaktadır.

  genel olarak lightswitch için yapılan yorumlar access'in geliştirilmiş hali olduğu yönünde olsa da, kimi zamanlarda çok hızlı bir şekilde crud temelli uygulamalar yapılmasına izin verecektir.
 • bir süredir lightswitch kullanıyorum şunu söyleyebilirim ki çok acil drumlarda çatır çutur kod yazıp çok çok kısa bir sürede, sadece crud temelli olmayan, aynı zamanda bir çok entegrasyonu (web servis vb.) yapabileceğiniz framework'tür. henüz belki değeri anlaşılmamış olsa da performans olayını iyileştirdiklerinde ve azure gibi cloud servisleri yaygınaştığında insanlar uygulamalarını daha kolay cloud'a atabilmek için buna yöneleceklerdir diye tahmin ediyorum.
 • microsoft'un yavaş yavaş silverlight'tan vazgeçip mobil destekli html5 sayfaları oluşturtacağı framework'tür. bu atılımla da kurtaramazlarsa büyük ihtimalle vs2012'den sonra bu sürüme devam etmeme kararı alırlar gibi geliyor bana.

  ilgili bilginin kaynağı için (bkz: http://blogs.msdn.com/…lightswitch-html-client.aspx)
 • çok tatlı çok şirin bir program. böyle her şeyi fıtıfıtı yapıveriyor. fakat yeni bir ürün olduğu için bazı kodları bulmakta çok sorun yaşıyorum. mesela login olma, izin ve rol belirleme olayını çok zor bulabildim. aslında bununla ilgili çok makale var ama hepsi aynı şeyi yazmış. ama ben kendi tablomu kullanarak giriş yapmak istiyorum arkadaş. ve onu da buldum. benim gibi sıkıntı yaşayan arkadaşlara gelsin:

  http://lightswitchhelpwebsite.com/…tions-table.aspx
 • html ciktisi ureten versiyonu yayinlandi. degeri bilinmiyor bence, nice bürolarin hayatini kurtaracak, cok basit sekilde ozel yazilim gelistirmeyi mumkun kilacak bir arac bu.
 • .almanya'daki profesyonel bir ceviri burosunun islerinin tamamini, henuz bir satir kod yazmadan cikardigim, cok kaliteli cikti ureten, ister masaustu ister web sitesi ciktisi uretip bir de utanmadan deploy eden asmis yazilim. daha cok bilinmeli. programcidan kaynaklanan hatalara yol acmadan, yarim gunde cicek gibi is yaparsiniz
 • modern microsoft access. form-over-data şeklindeki basit uygulamalar için uygun, ancak ötesi değil. 4-5 screen için arka tarafta yazdığı koda baktım da, döktürmüş de döktürmüş. kendi kontrolün dışında otomatik oluşturulan bu kadar kod olunca insan tırsıyor. bu kodun başında "burayı ellersen yamulursun" yazıyor çünkü. mvvm, silverlight, wcf ria services falan bunlar işin makyajı. basit bir de yetkilendirme şeması var. şirket içi masraf takip uygulaması yazdım bununla, öğrenme süreci ile birlikte 1,5 gün sürdü ancak daha da kullanmam sanırım.