şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 10 gündür denediğim erkekler için özel olarak formüle edilmiş multivitamin.

bütün vitamin ve multivitamin destekleri gibi tam anlamıyla etkisini 3 ayı doldurunca vücut benimseyeceği için değerlendirmemi o zaman yapacağım ama şimdilik diğerlerinden en önemli farkı önerilen günlük gereksinim değerlerinin %100'ünü sağlaması ve erkeklere has olması olarak duruyor.

türkiye'de henüz bilinmiyor ama yurtdışında oldukça popüler. içeriği ise şöyle:

a vitamini 750 µg
    betakaroten 2 mg
    d3 vitamini 5 µg
    c vitamini 60 mg
    b1 vitamini 12 mg
    b6 vitamini 9 mg
    b2 vitamini 5 mg
    b12 vitamini 9 µg
    biotin 50 µg
    folacin (folik asit) 500 µg
    b3 vitamini 20 mg
    pantoneik asit 10 mg
    e vitamini 20 mg
    l-arginin 20 mg
    l-metionin 20 mg
    paba 20 mg
    demir 6 mg
    magnezyum 50 mg
    çinko 15 mg
    iyot 150 µg
    mnganez 3 mg
    bakır 1 mg
    krom 50 µg
    selenyum 150 µg
    silikon 10 mg
    ginseng özü (sibirya ginseng kök tozu) 20 mg
    co-q10 (koenzim q10) 2 mg
    l-karnitin 30 mg
    citrus bioflavonoitleri 10 mg
  • günde 2 adet kullandığım takviye.

daha önce de ara sıra kullanmıştım. 1. ayın sonunda doğru etkilerini göstermeye başlıyor. sporcular, hektik yaşam tarzına sahip bireyler için ideal olduğu söyleniyor.

kronik yorgunluğuma iyi geldiğini hissetmeye başladım. sabah kalkarken eskisi kadar zorlanmıyorum. enerji veriyor, her anlamda.

sanıyorum biraz ağır bir takviye, kahvaltı etmeden asla kullanılmamalı. midemde yanma yapıyordu ancak kutuda söylendiği gibi soğuk suyla içmeye başladım, rahatlattı.
  • ingiliz üretimi,
    erkekler için için geliştirilmiş takviye. solgar vm 2000e göre daha ucuz, ilacın boyutu daha küçük ve yutması kolay, solgar kadar idrarı sarıya boyamıyor, içerği de fena değil. doktor olmadığım için için ya da içmeyin diyemem.
    bende neye iyi geldi? iş yerindeki rehavete ve iş çıkışı herşeye üşenir olma hallerime.
  • 10 numara vitamindir. duzenli kullanimda butun yorgunlugu alir.
  • 6 ay önce doktor tavsiyesi ile kullanmaya başladım. değerleri fazlasıyla yeterli bir multivitamin olduğu ve birleşik krallık'ta çok yaygın kullanıldığını doktor arkadaşım söyledi. kendisi de kullanıyor.

bazı üniversitelerin 2-5 yıla kadar uzun süreli bu multivitamin üzerine araştırmaları olduğunu bizzat akademik kaynaklardan öğrendim. okuduğum link'i bulunca eklerim.

solgar vm 2000 kullanmıştım. yine aynı immunolog arkadaşımın demesi ile bıraktım. kan değerlerimi ölçtürüp kendisine atmıştım. ona gerek yok bunu kullan dedi. bende tamam dedim.

bir tek d vitaminin sınırın biraz altında onun içinde ( yine aynı kişinin tavsiyesi üzerine) coledan damla kullanıyorum. d vitamini vücutta depolanıp toksin etki (çok düşük ihtimal de olsa olabilir dedi) yaptığı için kafamıza göre kullanmamamız gerekiyormuş. onun belirlediği ölçüye göre kullanıyorum.

10 ayın sonunda kan değerlerime bir daha baktırıp yeniden vitamin kullanımını değerlendirecekmişiz.

şunu da yazıyım. böyle basit gibi görünen multivitaminleri bile güvendiğiniz bir doktorun incelemesi dışında kullanmayın.