şükela:  tümü | bugün
 • 17 nisan'da altın kitaplar'dan çıkacak kitap. yazarın kitaba dair açıklaması ise aşağıda:

  "vitriol - yeni çağın şafağı, 17 nisan tarihinde altın kitaplar yayınevinden çıkacak olan b'ilim kurgu roman üçlemesinin ilk kitabı... vitriol serisinin araştırmaları ve yazımı toplam 4.5 sene sürdü. ikinci ve üçüncü kitapların yazımı ve araştırmaları halen devam etmekte.

  roman, şili - paranal’de bir yüksek dağın zirvesinde konumlanmış olan eso’da (avrupa güney gözlemevi) başlıyor. bu başlangıç ana hikaye olarak tüm romanda devam ederken, bundan farklı beş hikaye de ana hikayeye eklemlenecek ve bir anlamda onu açıklayacak şekilde bölüm bölüm romanda yer alıyorlar. toplam anlatılan 6 hikaye birleşerek 7. hikayeyi oluşturuyor aslında...

  her hikaye farklı zaman ve coğrafyada geçiyor; birisi mö. 10.000’de geçerken diğeri ms. 2043’de geçiyor. biri şili’de başlayıp farklı coğrafyalarda devam ederken, diğeri mısırda, bir başkası ise güney fransa'da geçiyor.

  romanın kurgusu 7. hikayeyi okurun zihninde kavraması için karışık olarak bölümler halinde hikayelerin anlatılmasından oluşuyor ki bu da roman yazımında okurun sıkılmasını önleyici ve heyecan arttırıcı bir unsur. romanın yazım tekniğini özellikle son dönemde yapılan uzun soluklu ve sezonlara yayılan yabancı dizilerdeki teknik ile özleştirmek romanın tekniğini anlamayı kolaylaştırabilir. hikayeler, kısmen farklı karakterler içinde yer alsa da, (bazı karakterler farklı hikayelerde boy gösteriyorlar) bir nevi “flash back” ve “flash forward” gibi okurun zihnindeki sorulara cevap veriyor ve yedinci hikayenin zihinde oluşmasına yardımcı oluyorlar.

  dediğim gibi bu kitap b’ilim kurgu bir roman... romanı oluşturan altı hikaye içinde yer alan tarihi kişi ve toplumlara ait yerler, tarihler ve yaşamlar ise tamamıyla gerçek. (o nedenle de uzun bir araştırma safhası oldu ve ikinci - üçüncü kitaplar için de devam ediyor) söz konusu gerçek yaşamlar farklı bir örgü ile birbirine bağlandı ve romanın kurgusunda baz olarak kullanıldı.

  kitapta mistik konular ile insanlığın başlangıcından başlayarak gelecek ile ilgili referanslar, “biz kimiz, nereden geldik, nereye gidiyoruz” gibi temel sorularımızın yanıtlarını ve gizemli kardeşlik örgütleri, tarihte gizli kalmış katharlar, kadim mısır gibi konular ile geçmiş ve geleceğe yapılabilecek olan seyahatler ile başka yaşamların olduğu “yıldız”lardaki gezegenlerin bu gizemler – örgütler ile tarihsel bağını kurmaya çalıştık. çalıştık diyorum zira genel olarak romanlarda karşılaşmayacağınız şekilde kitabın benim dışımda kitabı beraber oluşturduğumuz bir yazarı daha var.

  romanda aydınlığın karanlık ile olan mücadelesini insanlık tarihi boyunca ilk kitaptaki 6 hikaye ile anlatmaya ve birbirine bağlamaya çalıştık."
 • kitabın iki tane yazarı var. bunlardan biri yazılarını beğeniyle takip ettiğim bir dostum. önceki yazılarından yola çıkarak, bu kitapta insanı derin düşüncelere sevk edecek muazzam kelime oyunlarının yer alacağını düşünüyorum. kelime oyunu dediysem bunu öyle basit algılamayın. kullandığımız birçok kelimenin derin anlamlarına değinmeyi seven yazarlarla karşı karşıyayız.

  ve hikayelerdeki zaman dilimlerinden dolayı "zamanın aslında düz değil karmaşık bir yapıya sahip olması" temasının yer alacağını öngörüyorum. şunu da biliyorum ki kapağı açar açmaz kitabın içinden altın sarısı çöl kumları ve yıldızlar fırlayacak, evrensel bir konfeti şölenini hayranlıkla izleyeceğiz okurlar olarak.

  v.i.t.r.i.o.l kelimesini burda da açıklayayım çünkü lanet olsun içimdeki latince sevgisine:

  "visita interiora terrae redificandogue invenis occultum lapidem"- toprağın içine gir, orada gizli hazineyi bulacaksın.

  son olarak türkiye'de bilimkurgu yok :( diye üzülen okurların çorak bağrına, çatlamış dudaklarına derman olacak fantastik bir bilgelik ırmağı bizi bekliyor diyeyim. haydi bakalım.
 • kitabın arka kapağından:

  hakikat'i aradı insanoğlu binlerce yıldır, hakikat'in ne olduğunu dahi bilmeden...
  neyi aradığını bilmeden, aramaya devam etti.
  yoksa arayanları mı bulur, "hakikat'in kendisi"?
  veya "hakikat'in kendisi" olduğunu mu bulur, arayanlar?

  v i t r i o l - “visita interiora terrae rectificando invenies occultum lapidem."
  ‘toprağın derinliklerini ziyaret et, arınırken "gizli taşı" bulacaksın.’
 • 6 farklı hikaye, 6 farklı yer, 6 farklı zaman...
  akıl ve hikmetin bir'leştiği, b'ilim kurgu bir roman.

  insanlığın başlangıcından ve hatta öncesinden gelen kadim gelenekler ve ezoterik öğretilerin kaynakları,
  gizemli kardeşlik örgütleri, kadim mısır, gizemli katharlar,
  geçmiş ve geleceğe yapılan seyahatler,
  başka yaşamların olduğu “yıldız”lardaki gezegenlerin kadim öğretiler ve kardeşlik örgütleri ile tarihsel bağı,
  kötü ve iyinin, siyah ve beyazın, karanlık ve ışığın birbiri ile mücadelesi...

  biz kimiz? nereden geldik, nereye gidiyoruz?

  hakikat'i aradı insanoğlu binlerce yıldır, hakikat'in ne olduğunu dahi bilmeden...
  neyi aradığını bilmeden, aramaya devam etti.
  arayanları mı bulur, "hakikat'in kendisi"?
  yoksa "hakikat'in kendisi" olduğunu mu bulur, arayanlar?
 • vitriol kisaltmasini internetten aradigimda neden masonik seyler geliyor dedirten kitap ismi. opmediginiz bi bu kus kalmisti diyorum kendilerine.
 • 17 nisan'da raflarda yerini alacağı söylenen ve heyecanla beklenen kitap...

  yerli yazarların bu tarz konularda kitaplar yazıp beklenti oluşturabilmesi türk edebiyatı açısından da güzel bir gelişme...
 • sadece altı gün sonra raflarda! aylardır kitap okuyamamanın verdiği açlık, müthiş bir kitapla son bulacak benim için. çok keyifliyim, çok heyecanlıyım yahu. her satırında gözlerime ve ruhuma yıldızlar dolacak kesin, bu kadar da eminim.

  bu kitap bir harika olacak dostum!
 • 17 nisan cuma günü türkiye'deki tüm kitapçılarda ve internetteki kitap satış sitelerinde okurlarla buluşmayı bekleyen roman:

  http://www.dr.com.tr/…im-kurgu/urunno=0000000641921

  https://www.facebook.com/vitriolkitap
  http://oi58.tinypic.com/mkeq6f.jpg
 • vitriol
  visita interiorae terrae rectificando invenies occultum lapidem
  "toprağın derinliklerini ziyaret et, arınırken gizli taşı bulacaksın."
 • bu kitap b’ilim kurgu bir romandır.
  romanı oluşturan altı hikâye içinde yer alan tarihi kişi ve toplumlara ait yerler, tarihler ve yaşamlar ise tamamıyla gerçektir.
  söz konusu gerçek yaşamlar farklı bir örgü ile birbirine bağlanmış ve romanın kurgusunda baz olarak kullanılmıştır.