• daha önce de yazmıştım yine yazayım. evde avizeden halıya, koltuktan çöp kutusuna kadar ne varsa her şeyi ikea'dan aldım. sadece salondaki yemek masasını ve sandalyelerini bu lanet olası vivense'den aldım. ikea'dan onca şey alıp tek bir sorun yaşamamışken (köşesi ezilmiş olarak gönderdikleri çekmeceli dolabı anında geri aldılar ve yenisini teslim ettiler), vivense'den aldığım tek üründe yaşadığım sorunları aşağıya yazıyorum.

- taksitli alımda vade farkı eklenmesi (taksitli alacağımızı söylediğimiz halde ödeme yaparken bu bilgi verildi)
    - gününde teslim edilmedi
    - teslimatın neden geciktiğini öğrenmek için aradığımda, sandalyelerin kumaşı stokta yok o yüzden bekliyor denildi. gittik yeni kumaş seçtik
    - yine söz verdikleri tarihte gelmedi, aradık araya bayram girdiği için yoğunluk var denildi.
    - sandalyeleri bir türlü tamamlayamadıkları için ısrarım üzerine masayı getirdiler.
    - getirdikleri masanın vidaları hatalı çıktı, montaj yapamadan gittiler.
    - 2 hafta sonra yeni vidalarla geldiler. ben evde yokken hanımın kardeşine "yine kuramıyoruz, vidalar kısa geldi" deyip gitmeye kalkmışlar. kızcağız beni arayınca adamları telefona isteyip, o masayı kurmaları gerektiğini, kurmadan giderlerse gelip masayı götlerine sokacağımı söyleyince, evin yakınındaki koçtaş'tan uygun vida bulup kurdular ve öyle gittiler
    - 1 ay sonra sandalyeleri teslim edebildiler. ve tabi tahmin edebileceğiniz gibi rengi hatalı olarak.
  • dün kendilerinden bir adet puf bir de halı siparişi verdim.
    bu sabah mesaj geldi. halınız üretime başlamıştır diye.
    tırsıyorum sözlük ya iplik biterse.
  • kelebek, istikbal gibi markaları bilemiyorum ama vivense benzeri mobilya firmaları sattıkları ürünleri genellikle inegöl'de ürettirip üzerine kendi karlarını koyup satıyorlar. yani sizin orijinal bir tasarım olduğunu düşündüğünüz mobilyanız pek çok mobilya mağazasında farklı adlarla hatta farklı fiyatlarla satılıyor olabilir. örneğin bursa yatak odası adlı ürünün vivense,evidea, ve ismini belki de hiç duymadığınız berke mobilya'daki satış şartları ve fiyatları karşılaştırılabilir. bu da üç ayrı yerde gördüğümüz takımın asıl üreticisi (bu arada satış fiyatlarında %25'e varan farklar mevcut)

özet isteyenler için; gaza gelip acele etmemekte fayda var*.
  • iletişim bölümünde şöyle bir ifade bulunuyor,

"ofisimize bekleriz. hem kahvemizi içersiniz hem de iç mimarlarımızdan ücretsiz danışmanlık alabilir, birlikte kumaş örneklerinden renk seçimi yapabilirsiniz."

ancak ofise girdiğinizde değil kahve içmek size "merhaba" diyecek bir insan bile göremiyorsunuz.
    kimse kafasını kaldırıp kim gelmiş diye umursama zahmetine girmiyor.
  • stoksuz çalıştıklarından alınan siparişlerin üretimi için 5 iş günü termin veren firma.

kendileriyle yaşadığım hikayemi anlatmazsam haksızlık ederim,

siteden bana acil lazım olan 2 parça ürünü sipariş ettim, ödemeyi yaptıktan sonra 5 iş günü sonra gönderileceğini öğrendim, aklımca hemen ertesi gün gönderilecekti. telefonla arayıp durumun aciliyetini birazda ağlanarak (ki gerçekten zaman sıkıntım vardı) telefondaki hanım ablaya izah ettim. ertesi gün pazardı ve pazartesi günü ürün elimdeydi! ben böyle duyarlılık görmedim desem yeri, gözlerim falan yaşardı. gelen malzeme beklediğimden daha kaliteli çıktı o da ayrı mutluluk kaynağı oldu. ciddi anlamda teşekkürü hak eden firma.
  • herkesin uzak durmasını tavsiye ettiğim dolandırıcı kurumdur.

28 ocak 2018 tarihinde bir kitaplık ve bir gardırop siparişi verdik. 30 ocak 2018 günü ürünlerimiz geldi. öncelikle kendimiz kurmayı denedik. parçaların uymadığını farkedince kurcalamayıp montaj hizmeti satın aldık. bu arada gardıropun askı demirleri kutunun içinden çıkmadı. montaj isterken bunu da bildirdik. 6 şubat 2018 günü kuruluma geldiler. parçaların yanlış olduğunu kabul edip, gerekli yerlere bildirdiler ve parçalar temin edilince kurmaya geleceklerini söylediler. o günden beri hala siparişi verilen ürünleri bekliyoruz. iki günde bir arayıp resmen kavga ediyoruz. her seferinde geri döneceklerini ve en kısa zamanda(!) sorunun giderileceğini söylüyorlar. iade etmek istediğimizi söylediğimizde de, sitede kusurlu ürünleri 14 iş günü içinde iade edebilceğimiz yazdığı halde, açıldığı için iade almadıklarını söylüyorlar.

yenisi geldiği için eski dolabı da attığımız için yaklaşık 1 aydır bütün eşyalar dağınık halde sürünüyoruz.
  • iki adet mutfak sandalyesini 500 liraya kıçımıza sokmuş olan firma.

yani oturulacak kısım yarak gibi sert olduğundan teşbihte* gayet gerçekçi olduğumu düşünüyorum..

diyeceksin niye aldın? yeni bir eve taşınmışsın ve şehir dışından dostların büyüklerin ziyarete gelmiş ve bir hediye vermek istiyorlar ve zaman da yok.. internetten alışveriş yaygın ya, aha böyle yayarlar.

20 günde teslim ettiklerini, getirdikleri rengin istediğimizle kel alaka olduğunu vs. geçiyorum. baba internetten canon, nikon, iphone gibi dünyanın her yerinde aynı olan yani ne olduğu bilinen şeyler alacaksın böyle ürünler değil.

bir de ikea var ya: böyle antin kuntin firmaların yanında resmen rönesans sanatı gibi bir şey.. vivense mivense uzak durun uzak tutun.
  • çok mutlusunuz, cebinizde paranız var ancak allahtan belanızı mı istiyorsunuz? hemen bu siteye girerek şık durduğuna inandığınız birşeyler sipariş edin gerisini vivense halleder.

bunları neden buraya yazıyorum çünkü sitenin siparişe puan verme yorum yapma gibi bir sistemi yok ben de ibreti alem olsun diye buraya yazmaya karar verdim.

aslında önce şikayet sitelerine yazayım dedim de vivense yazınca milyon tane şikayet çıktı millet evlenirken komple evi buradan almış ki düşman başına... benim bi dandik dolap olunca oradaki mağduriyetleri görünce utandım yazmaya.

neyse hikaye şu; vivenseden küçük bir dolap beğendim sipariş verdim 1 ay teslimat dedi bekledim. ha geldi ha gelecek diye gözüm yollarda, bir gün mail kutumda spama düşmüş mailleri temizlerken siparişiniz iptal edildi diye mail gördüm.

evet adamlar siparişimi iptal etmiş ve bunu mail ile öğreniyorum. bir de kıyak yapar gibi +50 liralık hediye çeki vermişler siteden istediğinizi alabilirsiniz diye.

sizin yapacağınız işi sikeyim paramı verin minvalinde kibarca bir mail attım birkaç gün içinde tekrar mail ile geri dönüş yaptılar bana açıklama yapmışlar yok kusura bakmayın tedarikçi battıydı da filan. hediye çekiyle istediğinizi alabilirsiniz ya da size paranızın %30 fazlasına kadar bir üründe yardımcı olalım yazmışlar. paranın resmen üstüne yattılar yani iade yapmıyorlar ısrarla.

ben de dedim la bunlar %30 fazlasına bişey vericez demiş bulundu ben bundan faydalanayım yoksa parayı verecekleri yok. ihtiyacım olmamasına rağmen bi tv ünitesi beğendim mail attım bana bunu verin helalleşelim diye.

1 2 gün içinde aradılar ilk defa biriyle konuşabildim bunun yerine bunu almak istemişsiniz tamam ama şu kadar fiyat farkı çıkıyor ödemeniz lazım dedi. dalga mı geçiyon fiyat farkı vereceksem zaten hediye çekiyle alırdım paramın %30 fazlasına kadar yardımcı olucaz dediniz mail duruyor. neyse müdürüyle konuştu hatta bekletti tamam dedi siparişi hallettik.

yalnız 1 sayfa yazı yazdım daha elimde ürün yok.

bu sefer kargoya bir ürün verildi, kargoda bazı problemler oldu ama teslim alabildim. kurulumu kendim yapacağım için direkt giriştim. parçalarda ufak tefek göze batmayacak çizikler vardı bu gayet normal internetten mobilya alıp sıfır çizik bekleyemezsin zaten.

montaja başlayacam ama montaj klavuzu o kadar boktan ki ne işlem sırası var ne bazı parçalar hakkında bilgi var. ben de öyle acemi montajcı değilim marangoz çırağı kadar var bilgim zaten normal bir insan sittinsene birleştiremezmiş bu üniteyi.

1. menteşe yerleri yanlış işaretlenmiş kapakların hepsi anyaya konyaya bakıyordu kendim baştan ölçüp biçip değiştirdim.
    2. kapaklar kısa kesilmiş 1 2mm olması gereken kapaklar arası boşluk 1cm e kadar çıkıyordu mecburen yanlardan kısıp ortaya yaklaştırdım ama hala madonnanın dişleri gibi.
    3. bantlama hataları neredeyse her parçada mevcut göze batan bir yere denk geldiyse sıçtınız.
    4. resimde siyah olan mobilya baya gri geldi ama özelliklerde antrasit yazıyormuş benim dikkatsizliğim. siz olun görsele göre almayın.
    5. montaj kitindeki vidalar ve çiviler yetersiz geldi kendi alet çantamdan ilave yaptım.
    6. arka kontrplak büyük kesilmiş dışarıya taşıyordu falçatayla biçmek zorunda kaldım.

merak ettiğim yahu montaj hizmeti satın alsaydım gelen adam bunlarla uğraşacak mıydı.mesela bu kapakları ne yapacaktı. şikayetvarda birkaç foto gördüm lavuklar olduğu gibi dayayıp geçmişler adam bir çekmece toplamış her kapak ayrı yere bakıyor bana denk gelse o adamın kafasını çekmeceye sokarım resmen sabır testi.

hee unutmadan bir de bunların showroomları var.
    gittik showrooma 4 5 kişi çalışıyor oturmuşlar muhabbet sohbet zaten dükkana gelen giden yok. bir tanesi sağolsun kalktı ilgilendi. ilgilenmek derken dedi ki biz burda satış yapmıyoruz online sipariş veriliyor isterseniz sipariş vermenize yardım ediyoruz. ee dedim o zaman ne yapıyorsunuz burada bu dükkan neye yarıyor dedi işte ürünlerimizin kalitesini göstermek için showroom.

iyi göster bakayım kalitesini şu ürünü alcam bant kalınlığı kaç mm, cevap yok. menteşeler pistonlu mu cevap yok. yahu malzeme suntalam mı mdf mi. sunta ama kaliteli malzeme diyebildiler. siz içerde istediğiniz gibi takılın deyip hepsi yine oturup muhabbetlerine devam ettiler.

olm vivense kapat o dükkanları boşa maaş veriyorsun. çalışanlar mobilyanın m'sinden anlamıyor plaza çalışanı gibi her gün süslenip elinde kahve sigara içip duruyorlar.
  • showroom'unu gidip gezeyim diyorsaniz hic bosuna yorulmayin. gitmenizi gerektirecek hicbir sey yok. 1 tane yatak odasiyla, yarim koltuk takimi var.

velhasili internetten satis yapan bir olusum, belli ki showroom'u da ayip olmasin diye acmislar. sitedeki mobilyalari ordakiler de gormemis zaten.
  • internet üzerinden yapmış olduğum alışverişlerde ilk defa bana birden fazla sorun yaşatmış olan firmadır. şöyle ki, sitelerinden tripod abajur alalım dedik, kargo geldi teslimat ücretsiz olmasına rağmen sürat kargo görevlisi ısrarla benden kargo bedeli talep etti, neyse aradık vivense'i ürünü almayın geri gönderin dediler, tam geri gönderecekken kargo görevlisi yanlış anlaşılma olmuş diyerek ürünleri teslim etti. neyse görevli gittikten sonra açtık kargoyu bir de ne görelim abajur yerine içinden saklama kabı çıkmasın mı? evet, saklama kabı. tekrar aradım bunları, diyorum ki bana abajur yerine saklama kabı göndermişsiniz, dedikleri biz mutfak ürünleri satmıyoruz. iyi de zaten ürünleri siz göndermemişsiniz, modelsa elektrik diye direkt üreticiden gönderilmiş, hatayı onlar yapmış diyorum, derdimizi anlatana kadar akla karayı seçtik, sonunda kayıt açtık dediler. nasıl sonuçlanacak merakla bekliyoruz bakalım. bir de sipariş iptali istediğinizde keyfi olduğunu düşünürlerse sizden 20 tl para talep ederek mesafeli satış sözleşme kurallarına aykırı davranmaktadırlar.
hesabın var mı? giriş yap