• canım shaman'ımın şu anda yaşadıı yer.... bi gelse artık yaf... özletti kendisini... bu arada şehir bazında ele alırsak ufak, şirin ama zalak avrupa kentçiği... :)
  • buyuk beklentilerle gidildiginde hayal kırıklıgına ugramaya sebep olabilecek sehir.herseye ragmen opera ve kitapcilariyla gidilesi yer. gurbetci diskolarının fazlaligi ve yunan restorantlarının pisligiyle sonunun berlin gibi olmasindan korktugum baskent.
  • dünyada refah düzeyi en yüksek olarak ilan edilen şehir. ortalama gelir seviyesinin yüksekliği yanında çok da pahalı olması ile tanınan şehir
  • medeniyet diyarının beşiği
  • mozart'ı yaşadığı sürece tanımayıp öldükten sonra etinden sütünden faydalanan avusturya'nın başkenti.
  • viyana bir depresyon şehridir. tuna kanalı kıyısında yapacağınız yürüyüşlerden sonra hayata azıcık olsa da bağlanabilirsiniz. 20 şilin'e dilim pizza yiyebilirsiniz. en ucuz sigara hobby'dir avusturya'da, sigara otomatlarından sigara alırsınız. paranız yoktur pek, hobby alınır haliyle. maria hilfer strasse'de abuk sabuk dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz. o caddenin en iyi yanı virgin records mağazasıdır. cdleri yüklenip, ordaki iyi çocuklara çaldırırsınız, hiç birini de almak zorunda değilsinizdir. metro istasyonlarında evsizler vardır, sigara isterler, onlara verirsiniz. stephansdome'a gidip zevkine mum yakıp, huşu içinde, günlük ağacı tütsüleriyle buhar banyosu alabilirsiniz. ama başka hiç bir şey yoktur orda. sergiler, konserler, kültürel her bir şey acaip pahalıdır. kahve de çok pahalıdır. şöyle diyeyim, viyana'da hiç melange içmedim ama istanbul'da içtim. bu şehirde beni güldüren yegane şey, iki sosisçiydi. babenberger strasse metro çıkışındaki iki büfe, belli ki aralarında çekişme var... birisi tentesine mein kunde ist könig (benim müşterim kraldır...) yazmış, diğeri de buna karşılık mein kunde ist kaiser (benim müşterim kayzerdir, imparatordur...) yazmıştı.
  • siyah valsler yazilmistir ugrunda.. renkli resimli.. french usluplu..
  • avusturyanin baskenti. zamaninda ajanlarin at kosturdugu, barok mimarisi ve walsi ile ünlü olan bi shehir. semtleri 1 - 23 kadar numaralandirilmistir.
  • avusturya'nin baskenti,balolar kenti.en ünlü balo opernball olup bu yil 200. kez vuku bulmustur.hersey inanilmaz pahali olmakla beraber bir süre sonra bu düzene uyum saglayip, paranizi dengeli harcayarak herseyden faydalanmayi da ögrenmeniz mümkün olabilmektedir. viyana'nin en güzel tarafi, 10-15 dakika sehir ici ulasim tasitlarindan herhangi biriyle seyahat ettikten sonra,olaganüstü mekanlara (misal grinzing, kahlenberg, neuwaldegg) yani dogaya kavusmak olanak dahilindedir. ayni sekilde, kent merkezi de ankara'nin kizilay'i gibi (burada karlsplatz, stephansplatz, ya da schottentor gibi isimlendirilmistir) her yerden ayni sürede ulasilabilesidir.
  • oldukca kompakt bir kenttir. asagi yukari görmeye deger hersey biraraya toplanmistir. schönbrunn saray olarak cok özel önemli gelmeyebilir bize, ancak yürüme parkurlari (schönbrunn hayvanat bahcesi, parki, botanik bahcesi) pazar ögleden sonrasi sikilan bünyeyi bir nebze dinlendirir.kent 23 bölgeye ayrilmistir. opec ve un avrupa'daki tek temsilciliklerini bu kentte konuslandirmislardir (oldukca güvenli bir kenttir). 00:30'dan sonra gece otobüsü barlarda saati sasirmis kitleyi sabah 4:30'a kadar evlerine götürmeye devam eder (para ödeyen görmedim bu otobüslere). turist olarak belki de insani cok fazla titretmeyen,ancak ya$amak icin ideal kenttir viyana... huzur, refah,sosyal devlet, cafe ortamidir....
hesabın var mı? giriş yap