şükela:  tümü | bugün
 • -it,kopuk gibi giyinmeyin, tarzını değilse bile kravat tayyör falan gibi şeylerle gidin, konsolosluk tarafından olmasa bile kapıdaki ilk muhattabınız olan polis efendi tarafından daha fazla ciddiye alınacaksınızdır.
  -kapıda ki polis sizin kuyruktaki dikatatörünüzdür, gak guk etmeyin, kravatınız varsa da etmeyin, kuzu kuzu işlemler bitene kadar sabredin, işiniz bitince de gak guk etmeyin bi daha işiniz düşebilir.
 • -her zaman yanınızda gerektiğinden fazla fotoğraf taşıyın.2 fotoğraf istediklerini söylerlerse 4 tane ile gidin.kafalarına göre değiştirebilirler, size haber vermek zorunda değiller.

  -her zaman yanınızda gerektiğinden fazla para taşıyın.10 m,ilyon istiyorlarsa 20 milyon ile gidin.kafalarına göre arttırabilirler, size haber vermek zorunda değiller.
 • - vize evraklarınız her zaman eksiktir, bu yüzden sizin para pul sahibi olduğunuzu ispat edebilecek her şeyi(kredikartı ekstresi, slipler, fişler, lüks bir otelde çekilmiş fotolarınız) üşenmeden bir dosyaya koyun.istemeselerde hepsini zorla gösterin.siz fakir değilsiniz bunu bilmeliler.
 • -vize kontuarının arkasındaki adam ya da kadın ne kadar bet olursa olsun gülümseyen bir yüz görmek ister, siz fakir değilsiniz, o zaman mutlu görünmelisiniz durmadan gülün.

  -efendim diye hitap edin bu onların hoşlarına gidecektir, zenginseniz bile pis bir 3.dünya vatandaşısınız, onlar size hükmediyor, bunu bilmeliler, hissetmeliler.eşit seviyede olduğunuzu hissettirmek istiyorsanız, size bunu öğretmeleri gerekebilir, vazgeçin.çünkü onlar, kafalarına göre takılabilirler ve nedenini size söylemek zorunda değildirler.
 • - sırada beklerken, konuştuğunuz, muhabbet ettiğiniz güzel bir genç kız, alımlı şık bir bey, profosör imajlı kişilerden, en alt tabakadaki insanlara kadar herkes ama bilâistisna herkes önünüze geçmeye çalışan fırsatçılardır.hiç biri ile gerçekten dost olmayın, fırsat varsa hemen önüne geçin, geçen olursa hiçterddüt etmeden iteleyin, ya da dövün, sırada öne geçen topluluğun hışımı ile karşılaşır.
 • kontuar gerisinde ki ilah ile konuşurken utanma, ar, haya diye bir şey yoktur, güzel ya da yakışıklı iseniz alenen kur yapın, büyük yerlerden tanıdıklarınız varsa utanmadan sayın, kredi cartınızı ve cebinizdeki paraları çıkartıp sayın.marka giyinin, markasını kontuarın camına dayayın komik gelse de bu etkili olacaktır.
 • saatlerce beklemiş olabilirsiniz, polis tataklamış hakaret etmiş olabilir, sırafdaki herkesle kavga etmiş olabilirsiniz, hayatınızda yapmadığınız rezilliği bir gün içinde yapmış ya da yaşamış olabilirsiniz, tüm bunlar sizin vize almak için yeterli olduğunuz anlamına gelmez.vermek istemiyorlar ise kafalarına göre vermeyebilirle, size haber vermek ya da nedenini bildirmek zorunda değildirler.vize almanız halinde dahi sizi kafaların göre sınır kapısından çevirebilirler, vizenizi iptal edebilirler, bun da aynen altın ilke geçerlidir
  keyfiyet yalnızca vize verene mahsustur.
 • yanınızda icerde bi tanidii olan bufe gorevlisine vermek icin extra para goturmeyide unutmayiniz... zira butun gun surecek isiniz 1 saatte hallolabilir....
 • amerikan konsoloslugu'nun aradigi ko$ul senin daha sonra tekrar turkiye'ye donmeni gerektiren bir kanit.. bu bir ev tapusu, dolgun maa$ bordrosu, daha once bin kere yurtdi$ina gidip geldiginin belgesi, amerikan vatanda$indan alinmi$ invitation letter hede hodo olabilir ama en az birine ihtiyaciniz war isterseniz michael jackson olun..
 • sabah erken (6-7) gibi kuyruga girmek lazim ogleden sonra 11'e dogru kuyruk 2 km uzunlugunda oluyor..

  8 yil sonra gelen edit: tabi artik amerikan konsoloslugunda kuyruk falan kalmadi saatli randevu usulune gecildi.