şükela:  tümü | bugün
  • düşünün ki yüksek lisans ya da doktora yapacaksınız bir avrupa ülkesinde. postoperatif dönemde komşu segmentte. dejenerasyon ve instabilitenin araştırılması üzerine teziniz var onu tamamlayacaksınız.

veya erasmusa yeni bir deneyim ve farklı dersler almaya gidiyorsunuz. ne olursa olsun dejenerasyon ve instabilite de araştırsanız, arkadaşlarınızla italya'da erasmus partilerine de katılasanız yolunuz notere, sağlık ocaklarına, bankalara, sigorta acentalarına düşmek zorunda. italyan rosi ile, hollandalı lanitha ile birlikte berlin de bir kafede sohbet etmenizin yolu noterde bir kağıt parçasına 100 lira vermekten geçebiliyor.

siz bilime insanlığa katkı yapma yolunda, füzyon araştırmalarına katıla hedefi içersindeyken "hayır 2.30 dan önce vize merkezimizden pasaportunuzu alamazsınız beyfendi/hanımefendi" sesiyle karşılaşıyorsunuz. o kalabalık vize acentalarında telmaşa içinde bir sürü insanla birlikte pasaportunuzu bekleyip heyecanla zarfı açıyor ve vize alıp, alamadığınızı oradan öğreniyorsunuz.

sağlık sigortası adı altında bankalara müracat ediyor, size sağlık sigortasının yanında hiçbir yararı olmayan, başınıza felaket geldiğinde "ama kapsamında değilsiniz kiii beyfendi/hanımefendi" denilecek sigortalar satılırken buluyorsunuz kendinizi...lizbonda doktora programına başlayacakken.

eğer aileniz kamu sektöründe çalışıyorsa yeşil pasaportunuz varsa 24 yaşında elinizi kolunuzu sallayarak avrupada dolaşıyorsanız, 25 yaşınıza girdiğinizde, ya da sigortalı bir işe başladığınızda avrupa ülkeleri birden sizi mülteci olarak görebiliyor ve milyon tane belge istiyor sizden.

http://www.passportindex.org/

t.c pasaportunun gücü yerlerdeyken dünyanın bir de en yüksek harç parasını vermemiz de cabası.
  • kanser başlangıcı sebebidir. türk vatandaşı olarak bütün dünyanın sizi bok olarak gördüğünü farkettiğiniz andır. insanda hüsran ve öfke karışık duygular yaşatır. elin avrupalısı senin ülkene 5 dk içinde susuz sabunsuz giriş yapar ama sen bir isveç'e gideceksen, ananın amındaki kıl sayısına kadar her şeyi tercüme ettirip, her şeyi notere onaylatıp, apostiller alıp, her boku belgelemek zorundasın. amına koduklarım, kalmadım sizin ülkenize.
    (bkz: frustration)
    (bkz: çok sinirliyim sözlük)
  • en sevmediğim iş. gideceğin ülkenin sana daha giriş yapmadan güvensizliğinin göstergesi. annenin kızlık soyadına kadar inmesinden tut, askerliğini sorgulaması, parana bakması... ulan param olmasa zaten nasıl geleyim ülkene vicdansız. zaten bizim paranın kendine hayrı yok. olmuş euro 3.30, para soruyosun bir de utanmadan. yazıklar olsun.
  • çok zenginseniz yaptığınız masrafı hiçe sayıp vazgeçmeniz an meselesi olabilir. memur değilseniz işiniz bence daha zor. kır dizini otur oturduğun yerde diyesim geliyor.
  • işini iyi bilen ve yapan bir aracı kullanın, ıvır zıvır bir sürü evrak ve detayın içinde minicik bir unutkanlık ya da ihmal red almanıza sebep olur. aracıya vereceğiniz parayı çok görmeyin. iyi bir aracı tavsiyesi isteyen de mesaj ile ulaşsın ;)

edit: arkadaşlar bir çok mesaj geliyor. şu konuyu dikkate almanızı rica ederim: yukarıda bahsi geçen aracı ben değilim. daha önce hizmetlerinden çok memnun kaldığım aracımı tavsiye edebilirim.

ancak aracımın benden, benim de sizden ricam dosyanızı içeri verdikten sonra soru/danışmanlık için kendisine müracaat edilmemesi,
    zira bu arkadaşlar bu bilgi & tecrübelerini ücret karşılığında iş olarak 3. kişilere sunmaktalar.

yani sizin adınıza dosyanızı hazırlayan, randevu alan, sizi ihtiyacınıza göre doğru başvuruya yönlendiren ve bu işleri ücret karşılığında yapan bir işletme.

lütfen sadece bilgi almak için meşgul etmeyin.

teşekkürler ve saygılar.
  • 1-2 yıllık vize almak istiyorum ve ne şekilde alacağım konusunda fikrim yok. italya ve fransa'nın 1 yıllık vize verdiğini duydum ama ilk defada veriyor mu bilmiyorum. bu konuda bilgisi olan varsa bilmek isterim. şu ana kadar en fazla 3 aylık vize alabildin o da ispanya'dan oldu.