şükela:  tümü | bugün
 • yerle turisti içeride tutma ile alakası yok. zaten avrupaya tatile giden tatilci rahatça vize alıyor. öküz altında buzağı aramayın.
 • ilginç bi olay.
 • avrupa birliği'nin, erdoğanın mülteci kozunu gördüğüne delalettir.
  vize serbestisinin şartları belliydi. 2013 yılında imzalandığında 72 adet maddenin tamamlanmasına bağlıydı.
  bu72 nin çoğu yapılmış durumda. çünkü zaten memlekette olan kanun zaten adam gibi uygulanıp denetlenmediğinden değişse ne olur değişmese ne olur? olsa ne yazar olmasa ne yazar? haliyle onlarda sıkıntı yok. hatta çoğunluk akp de olduğundan hızlıca geçer gider. hatta geç bile kaldı. 2013yılında yapacaz dediler ama çoğunu 2016 yılında yaptılar. neden? çünkü bağzı maddeleri halletmemek için koz lazımdı. o koz da şimdi milyonlarca suriyeliyi avrupaya salarız kozu. sırf o yüzden bile bu kadar dolmuş olabiliriz suriyelilerle. bakamayacağımız kadar var çünkü.
  ama o kalan maddeler afedersiniz siksen geçmez. sebep o maddelerde.
  yolsuzluklarla mücadele, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, terörle mücadele konularında iyileştirme yapılır mı?
  yolsuzlukla mücadele kanunu ab standartında olsa kimin başı yanacak? 15 gğnde bir ihale yasası değişmişken hele!
  veya uzun süredir kimin haberini okusak ya "terörle mücadele" ya "terör örgütü oluşturmak" ya da "çıkar amaçlı organize suç örgütü"nden içeri alınmış kişiler. tesadüfe bakın ki bu ların çoğu muhalif ve eline silah almamış insanlar. (bkz: kitap bombadan daha tehlikelidir)
  ondan şimdi edik düdük siyaseti ve bol bol atarlanma izleyeceğiz. (bkz: goygoy)

  edit: imla - ekleme

  2. edit: ya millet hala diyor ki "yurt dışına gitmek isteyen gider durdurulamaz" falan. kimse vizesiz yerler var veyaab vize vermiyor demedi zaten.

  evet isteyen gider, gidiyoruz, henüz engellemiyorlar hamdolsun. mesele gitmek değil.
  adamlar diyor ki "ab ye gireceksen en azından asgari standartlarıma uyacaksın. o da olmayıversin, bu da bu kadar olsun diye bir şey yok. üyelik istiyorsan önce vize muafiyetine girmen lazım. vize muafiyeti istiyorsan şu şartları yerine getireceksin. yoksa vize muafiyeti yok."
  bizimkiler ne diyor? "canım yolsuzluklarla mücadele taslağı az dursun, terörle mücadele kanunu değişmese daha iyi, ifade suçları az beklesin" lan adamların asıl derdi demokratikleşmeyi sağlamak sen onlara " olmaz, salarım bak suriyelileri haa" diyorsun.
  geri kabulü imzalattılar zaten hacı. sıkıntı yok
 • yurtdışına tatile gitmeyi kafasına koyan yine gider. bunu yurtdışı tatilini engellemek için yapıyorlarsa yetmez. vize için uğraşmak zor geldiğinden vizesiz yerlere gidiyorum. daha yeni ohrid tatilinden geldim. mis gibi gölü var, gir yüz. beach club tarzı yer var göl kenarında. orada bira 5tl.'ye denk geliyor. markette bira 2tl. civarında, 70lik yeni rakı 50tl. gibi bir şeydi. en lüks mekanda bira 6tl.'ye geliyor. yemek desen o da ucuz. içkiyse içki, yemekse yemek, yüzmekse yüzmek. gördüğün güleryüz de cabası. çomar-apaçi yerli turizm çalışanlarından sıkılanlara ilaç gibi yer.

  beach club

  beach club

  beach club

  ekleme: kışın da belgrad. fiyatlar aynı, ortam güzel, ilgi-alaka güzel.
 • ya ne olacağdı???
 • beklenenin gerçekleşmesidir.

  (bkz: avrupa birliği vize muafiyeti şartları)

  #60504587

  hala yerli turist diyen var. akıl fikir.
 • yerli turisti yurtiçinde tutma çabası falan değil o ayrı da, avrupaya giden tatilci nasıl rahatça vize alabiliyor ona takıldım ben.

  bilmeyenler için, siz de herhangi bir schengen ülkesinden rahatça vize alabilmek istiyorsanız çok değil;

  - doldurulmuş başvuru formu
  - pasaport
  - fotoğraf
  - seyahat sağlık sigortası
  - uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler
  - otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler
  - işveren mektubu ve/veya izin onayı (şirket yazısı şirketin antetli kağıdına yazılmış, orijinal kaşe ve imzalı olmalı)
  - şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınacak faaliyet belgesi
  - ticaret sicil gazetesinin kopyası
  - vergi levhası kopyası
  - sgklı çalışanlar için sgk işe giriş bildirgesi (kaşeli imzalı)
  - son 3 aylık hizmet dökümü (kaşeli imzalı)
  - düzenli geliri gösterir belgeler (örnek; son 3 ayın maaş bordroları veya maaş yazısı)
  - seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler (banka hesap dökümü)
  - kimlik fotokopisi
  - evlilik cüzdanı fotokopisi (başvuru sahibinin evli olması halinde)
  - pasaportun resimli sayfasının kopyası ve eski schengen vizelerinin kopyaları

  gibi en fazla birkaç dakikanızı alacak evrakları topladıktan sonra 250-300 lira gibi sembolik bir vize ücreti ödeyip 2 hafta gibi kısa bir süre de beklerseniz rahatça vize sahibi olabilirsiniz. tabii 1 ay sonra tekrar gitmek istediğinizde hepsini rahatça tekrarlamak şartıyla!
 • şaşırdınız mı? hala türkiye'de doğup vizesiz dolaşım hakkı alabileceğini sanan saf insanlar var.

  örnek :

  şu başlıkta görüldüğü üzere brexit destekçilerinin elinde en önemli kozlardan biri olan "türkiye birliğe girecek, mahvolacağız" görüşünün neden çok ama çok saçma olduğu belirtilmiş.

  "to join the eu, a country needs to meet a number of tests, the 35 chapters of the acquis communitaire. as a candidate member since 1992, so far they've met one. at that rate, they'll be ready to join in something over 800 years time, which ignores that they've been going backwards lately. of course, a turkey that met the requirements would not be something that would worry anyone as a candidate."

  kısacası oradaki hemen herkes türkiye'ye bir imtiyaz tanınmayacağının farkında. iç işlerimizi adadaki ingiliz bizden daha iyi biliyor :

  "the old secular governments in turkey used to be quite europhile. the current one, however, is more concerned with erdogan's transparent wish to resurrect the ottoman empire with himself as caliph. he's made "going our way, you go yours" noises - they might not even still want to join."

  ayrıca olası bir kurul toplantısında balkan ülkelerinin neden türkiye'ye veto çekeceği de şöyle özetlenmiş :

  "the balkan members of the eu have two favourite hobbies. one is nursing grudges from the ottoman yoke, the other is writing heroic epics about their liberation struggles. chance of them letting turkey into their club? if you agreed to pay them a million pounds per citizen and forgive all debts now and in the future, they might agree to hold a vote on the subject. which would go against accession. 0.000001% chance."