şükela:  tümü | bugün
 • 24 nisan 1967 yılında uzayda mekanik bir arıza yüzünden haber alınamayan rus kozmonot albay vladimir komarov uzayın derinliklerinde kaybolup gitmiş.uzayda kaybolmadan,irtibat kesilmeden önce bile uzun süre yetecek kadar oksijen varmış mekikte.bugün olmuş hala haber alınanamış kendisinden.derler ki öldügünde tüm rusları sovyet sosyalistlerini bilmem ne yapayım bile dememiş,hep gülmüş,hikayeler anlatmış.
 • barbaros oyunculari tarafindan sahnelenmekte olan oyun adi .uzayda kaybolan kozmonotun hayati anlatilir bu oyunda 17 $ubat 2003 tarihinde (bkz: suleyman demirel kultur merkezi)ne de misafir olup oyunlarini sergiliyeceklerdir .
 • (bkz: memet baydur)
 • bir vakit şehir tiyatroları tarafından da sergilenmişti aynı adlı oyun.dekor için başarılı denilebilir idi ve savaş dinçel oynamış idi komarov'u.
 • uzayda kaybolmamış, fakat kendisini taşıyan soyuz 1 modülünün dünyaya geri dönüşü sırasında paraşütünde meydana gelen arıza nedeniyle feci şekilde yere çakılarak yaşamını yitirmiş albay.

  http://news.bbc.co.uk/…4/newsid_2523000/2523019.stm
 • soyuz 1'in para$üt arızası yüzünden dünya'ya (orenburg yakınları) çakılan kozmonot. (24 nisan 1967) yörüngeden çıkıp dünya'ya mecburi dönü$ yaparken otomatik para$ütü açılmadı. yedek para$ütü de dolandığı için açılmadı. zaten soyuz 1 insanlı uçu$a hazır değildi, ancak abd ile yapılan yarı$ın gazıyla albay komarov'u yolladılar. öleceğini anladığı zaman soyuz 1'i tasarlayan mühendislere ana avrat düz gittiği söylenir.

  1992-1993 sezonunda ($ehir/devlet hatırlayamadım) izlemi$tim bu oyunu. komarov/sava$ dinçel'in mekiği sahnenin sağ tarafında idi, kendisini de kokpitte oturmu$ olarak izliyorduk.

  http://www.svengrahn.pp.se/…soyuz1land/soyanaly.htm
  http://www.astronautix.com/flights/soyuz1.htm
 • kendisine bakanlar tarafından bu hale getirilmiştir: http://www.freerepublic.com/…t/2048540/replies?c=44
 • o yıllardaki rekabetin sonucu olarak soyuz 1'in bir çok eksiğini bile bile uçuşa gitmiştir. hatta kendisinin yedek pilotu yuri gagarin olmakla beraber yuri için 'ben ölmezsem o ölecek' tarzında bi söz de etmiştir.
 • ölümünden sonra sovyet kahramanlık madalyası ve lenin nişanı'na layık görülmüş sovyet kozmonot. öleceğini anladıktan sonra karısı ile telsizden kısa bir veda konuşması da yapmıştır.
 • yüksek olasılıkla dünya'nın zeminine çarpmadan çok önce can vermiştir. zira düşüş sırasında verdiği son raporlardan birisi kapsüldeki sıcaklığın yükseldiğidir ki buradan aletin bir meteor misali atmosferde sürtünmeden dolayı alev aldığını anlamaktayız. sovyet yetkilileri ile olan konuşmalarının istanbul yakınlarında nsa tarafından kaydedildiği ve ölmeden önce kendisini sorunlu olduğu bilinen uzay aracına bindirenleri lanetlemesinin bu yolla öğrenildiği ileri sürülüyor. ortaya konulan ses kaydından rusçam olmadığından bi' halt anlamadım ama pek de iç açıcı şeylerin olmadığı belli.

  http://www.npr.org/…ashed-into-earth-crying-in-rage

  ayrıca abd'li progressive metal grubu cormorant kendisi için unearthly dreamings adında bir şarkı yazmış, gideri var...

  http://grooveshark.com/…thly dreamings/4lheu6?src=5

  ekleme: bir kitaba dayandırılan haberde daha sonra kimi düzeltmeler yapılmış. düzeltmede komarov'un görece daha sakin olduğu, sistemin ona her şeyin yolunda olduğunu söylediğini söylüyor ki o sırada tam tersine kendisi ölüme doğru düşmekte. sovyet yetkilileri ise kendisine derin bir nefes alıp "inişe" hazırlanmasını söylüyorlar. abd'li yetkililer karısı ile olan görüşmesini ayrıntıları ile dillendirirken sovyet arşivlerinde eşi ile olan görüşme hiçbir şekilde yok. iki kaynak da aynı anda yalan söylüyor olabilir. olan adamcağıza olmuş...

  http://www.npr.org/…a-cosmonauts-fiery-death-retold