şükela:  tümü | bugün
 • sıradan insanın gidebileceği en yüksek noktaya ulaşabilmiş, kapalı bir kutu.eski kgb ajanı, çantayla dolaşan adam.
  şantaj insanı, sinsi, her halinden belli.
 • yeltsin'den sonra gorevi devralan rus devlet baskani.
 • devlet başkanı boris yeltsin'in 31 aralık 1999'da istifa etmesinin ardından, anayasa gereği, üç ay içerisinde devlet başkanlığı seçimi yapılıncaya kadar bu görevi vekaleten üstlenmiştir. sonraki seçimde de 50% oyla devlet başkanı seçilmiştir.
 • eski kgb ajanı olduğu için rusyayı natoya sokmasına zil takıp oynamak değil,kuşkuyla bakmayı gerektirecek bir lider.rusyanın nato ya girişi,tek kutuplu bir dünyada ikinci planda kalmış olan rusyanın ,hem ikinci plandan çıkmak ve tek kutuplu dünyada abd nin elinde tuttuğu tüm nimetlere kavuşmak için ilmek ilmek örülen uzun vadeli planın ikinci hatta üçüncü halkasıdır.planın birinci halkasını gorbaçov başlatıp yeltsin bitirdi ve dünyadaki herkese antipatik gelen sovyet imparatorluğunu (sözde) bitirdi.artık herkese sevimli gelen liberal rusya vardı dünyanın karşısında ve ikinci ilmek atıldı.bu nihai plana giden yolda kendilerine çelme takacak yegane devlet olan abd nin şüphelerini dağıtmak,onu rahatlatmak ve bu şekilde kendilerini rahat bırakmasını sağlamaktı.ve bu yapıldı,hem de çok başarılı şekilde.abd ile yakınlığı putin sağladı ve görünüşte çok sağlam dostluk köprüleri kurdu.şimdi kalenin içine girme zamanıydı artık ve putin bunu sağlayan devlet adamı oldu.evet artık rusya nato da.görevi komünizme karşı savunma olan kalenin tam kalbinde ve tüm savunma planını ele geçirmesini engelleyecek hiç bir şey yok.artık dördüncü ilmek atılabilir..
 • dinamizmini ve karizmasini begendigim lider. sscb'nin yikildigi donemde ailesini gecindirmek icin kacak taksicilik yapmayi bile dusunmus.
 • anlamındaki ilginçlik bakımından (bkz: putin)..
 • devlet başkanlarının arasında en karizmatik görünüşlü, etkileyici olanı.
  vaktiyle casusluk yaptığını bilmesem, elime gençlik fotoğrafını tutuştursalar herhalde bolşoy'da başdansçılık yapmıştır diye bile düşüneceğim türden biri.
 • başbakan erdoğan'nı doğum gününde arayıp yeni yaşını kutlayan ince kişilik.
 • oligarklarin sadece politikayla ilgilenebileceginin sinyallerini veren bedbaht numuneleri ile yakinen ilgilenen, "isimde gucumdeyim abim,ekmegimin pesindeyim hormetler" mesaji verenlerine simdilik kaydiyla dokunmayan rusya lideri. demokratik diktatorlugu coktan yururluge koymus, rakiplerinden zerre kadar korkusu olmadigi icin secim oncesi ne dogru durust bir kampanya yurutmus ne de rakipleriyle acik oturum forum benzeri programlarda yuzlesmeyi kabul etmistir, kisacasi hepsini yok saymistir.

  bir talk-show programinda muhatap kaldigi
  -kursk'a ne oldu? sorusunu
  -batti ..

  seklinde cevaplayarak bizi trebien dumurlara cekmis kisidir. halkla adeta cnn secim otobusu muhabiri dadinda yaptigim ikili temaslarda bu adamin batililarca sevildigi ancak halki tarafindan pek hoslasilmadigi sonucuna variyorum. bunun sebebi tabii yuzde yuz putin degil. biraz da haftada 2 gun calisip 5 gun yatarak fiks maasini alan, risk nedir bilmeyen, tum ihtiyaclari devlet tarafindan karsilanan bir yasam formundan gelip simdi zorlanan, komunizm ozlemi ceken halk gercegi var ulkede.

  bitirirken yaklasik 1.5-2 ay once putin'in katildigi bir deniz tatbikatinda 2 tatbikat fuzesinin kaybedilmesi olayi var ki, "vay ki vay, hey ki hey" den baska verecek tepki bulamiyor insan..buradan o tavari$'lere seslenmek istiyorum nacizane:

  -sizin askerliginiz biter mi lan!