şükela:  tümü | bugün
 • ing ks. very large crude carrier, 160000 ila 319000 dwt kapasiteli ham petrol ta$iyici tankerler.daha buyukleri icin (bkz: ulcc)
 • iran'ın petrolünü depolamak için kullandığı petrol taşıyıcı gemi. iran'ın yaptırımlar neticesinde ürettiği ama satamadığı petroller bu gemilerde tutulmakta. 2016 yılının başlarında iran'a ambargonun kaldırılması sonucunda artık ticaretlerine başlanmıştır.
 • bir kaç gündür içinde bulunduğum gemi tipi. her şey inanılmaz derece büyük, makina dairesi gemiden çok bir kara tesisini andırıyor, yaşam mahalinde ise bir otel havası var.
  bugün bir baş tarafa gideyim dedim 40 derece sıcakta yol bitmek bilmedi, umarım alışabilirim bu gemi tipine.

  edit: çok fena alıştım artık başka bir gemi tipinde ( cruze hariç) çalışmam.
 • ticari gemiler (bkz: merchant ships) klasmanında cb'si (blok katsayısı) en yüksek olup l/b (boy/genislik) oranı en düşük olan gemidir.
  blok katsayisinin büyük olmasınn altinda yatan sebep taşıdığı yükün kimyasal tanker olmasindan mütevellit yüksek enine stabilite ihtiyacıdır. bu gemilerin zart zurt yalpa yapması istenmez .

  l/b oranının küçük olması boyuna mukavemet ve titreşim problemi acısından önemlidir. boy artarsa mukavemet problemleri artar malumunuz. bizim gibi işsiz mühendisler işte bu olayın optimizasyonunu yapar diyecegim ama zaten bu oranlar klas kuruluşları tarafından aşağı yukarı belirlenmiştir. bize iş düşmüyor bu konuda sağolsunlar.
 • gerçek armatörlerin petrolün varil fiyatı düştüğünde depo olarak kullanıp yükseldiği zaman da elimde petrol var, gemi şurda satayım diyerek parayı vurduğu, ortalama 2milyon varil petrol taşıma kapasitesi olan gemi tipi.

  petrolün varil fiyatı 10 dolar artsa, 20milyon dolar kazandırır. geminin fiyatı zaten ortalama 100milyon dolar. bi kaç yılda edeceği karı bi kaç ayda kazandırır.

  bu süreçte gemi de açıkta stopta bekler, çalışmadığı için de yıpranmaz. bedavadan para gelmesi gibi birşey.

  yabancı armatör, milyar dolarları boşuna yatırmıyo bu gemilere.

  edit: geminin beklerken; yakıt, personel maaşı ve yedek parça masrafı gibi giderleri var ama devede kulak kalır.
 • 1= hiç bi armatör, aynı zamanda petrol ticareti yapmaz. petrol ticaretini vlcc'yi kiralayan şirketler (shell, exon, bp v.b.) yapar, armatör sadece gemisini bu firmalara kiraya verir.

  2= vlcc'lerin yoğun şekilde depo olarak kullanılması durumu, bu yıl covid-19'a bağlı ekonomik soğuma nedeiyle, üretilen petrolü satacak yer bulamayan üretici ya da tüccarların, malı gemiye yükleyip, alıcı çıkana kadar bekletmeleri olayıdır.

  3= gemi açıkta beklerken de yıpranır, hatta hiç bi armatör geminin uzun süre atıl beklemesini istemez, çünkü geminin karinası (alt tarafı/su içinde kalan kısım), gemi uzun süre durursa yosun & midye bağlamaya başlar. bu da armatör için düşen hız ve artan yakıt tüketimi demektir.
 • armatörler petrol ticareti işine girmiyorlar ham petrol ticaretine aslında major oil company'ler bile artık girmiyor bu işlere daha geçerli bir pazarlama ağı kurmus olan (bkz: vitol) (bkz: glencore) (bkz: trafigura) isimli şirketler bakıyor. ve genel olarak vlcc'ler bu şirketlerin kirasında dönüyor.
  mesela şu an çalıştığım vlcc vitol'lün kirasında adamlar günlük 100 bin dolardan gemi kirası veriyor 60 günlük seyirin ardından iki aya kadar ucu açık tarihli demir beklemesine bile para yetistiriyor.