şükela:  tümü | bugün
 • bir excel lookup & referance fonksiyonu. pek faydalidir.
  vlookup(lookup_value, table_array, col_index_num, range_lookup) $eklinde yazili$i vardir.
  bir data array'de belli bir kolondaki verilerden, ba$ka bir array'deki kar$iliklarini getirmek icin kullanilir. excel'de bir i$i manuel yapmak ile excel ile yapmak arasinda bu kadar cok zaman kazandiran belki de ba$ka bir fonksiyon yoktur.
 • vertical lookup:
  veri içinde yatay eksende bulunan bir kelimenin yanında kalan veriyi verir. yani beliritlen kolonda bulunan verileri tarayarak doğru veya en yakın veriyi bulur, onun bulunduğu satırda istenen kolondaki veriyi verir.
  yani a1 hücresi ile e100 hücresi arasındaki (a1:e100) veri kümesinde istenen veriyi (ekşi) bulur ve istenen bilginin olduğu satırda aradığımız bilginin bulunduğu kolondaki veriyi verir.

  a10: ekşi
  b10: sözlük
  c10: kutsal
  d10: bilgi
  e10: kaynağı

  olursa biz de ekşi kelimesine karşılık gelen açıklayıcı kelimeyi (diyelimki bu e kolonunda yazıyor) arıyorsak yazmamız gereken: vlookup("ekşi";a1:e100;5;false) olur.
  5 f kolonunun beşinci sırada, yani istediğimiz bilginin, aradığımız veriden 5 hücre uzakta olduğunu belirtir. sözlük cevabını almak için 5 yerine 2 yazılmalıydı.
 • doğru sonuç verebilmesi için table_array'le gösterilen tablo üzerinde arama yapılacak sütunun, ki en sol sütundur bu, sıralı olması gerekir.
 • ihtiyacınız olan bilgiler birden çok dosyada mevcut ancak size tek bir dosya gerekiyor ise ve bu dosyaların hepsinde de ortak bir sütun var ise bu birçok dosyadan ihtiyacınız olan tek bir dosyayı oluşturmak için kullanılabilecek faydalı formül.
  ayrıca bu fonksiyonu kullanarak dinamik grafikler oluşturmak da oldukça eğlenceli..
 • (bkz: hlookup)
 • türkçesi düseyara'dir.
 • dusunup tasarlayan, kodlayan insanlardan ve emeği gecen herkesten allah razi olsun dedirten cankurtaran, zaman kazandiran guzide fonksiyon.
 • if ile birlikte kullanildiginda cok iyi sonuclar vermekte, sayesinde dinamik tablolarla harikalar yaratilabilmektedir.pivot table (ozet tablodan sonra) excelin en onemli basarisidir, her ikisinin de ise yaramadigi anlarda ise visual basic ile yazilmis guzide kodlar devreye girecek ve sizleri kurtaracaktir.

  vlookup fonksiyonunun en onemli bir diger ozelligi birden fazla veriyi birden fazla sutunda aradiginiz zamanlarda kullanabileceginiz refere etme ozelligidir.

  diyelim ki elinizde 5 sutunlu a ile e sutunlari arasi bir tablonuz var, a sutununda 10 tane musteri numaraniz var ve baska bir tablodan b sutununa musteri adi, c sutununa adresi d sutununa kontak kisisini ve e sutununa telefon numarasini getirmek istiyorsunuz. ilgili bilgileri getireceginiz tablodaki yerleri ise 3,5,7 ve 9uncu sutunlar olsun. hepsini tek tek =vlookup (a3;'baktigimtablo'$a$:$z$;3;0) olarak yazmanıza gerek yok.

  once b1e gidip 3;b2ye 5 b3e 7 ve b4e 9 yazin, sonra sadece ilk formülü yazacağınız b3 sutununa gidip
  =vlookup ($a3;'baktigimtablo'$a$:$z$;b$1;0) yazın. ve formülü aşağı ve sağa çekin siz aşağı çektikçe aşağı sağa çektikçe sağa gidecek referanslar size istediğiniz rakamı verecektir.

  (bkz: kastim da elime ne gecti, olsun cok mesudum)
 • eger excel ile bolca ha$ir ne$ir oluyorsaniz, kesinlikle bilmeniz gereken fonksiyon.
  ben bundan sonra ismini degi$tirip; hayat kurtaran fonksiyon diye tanimliyorum*

  saatlerce vaktinizi alacak i$leri, iki dakika icinde size sunan,yardimci olan $ahane,harika,muthi$ fonksiyon.
 • bir kere öğrendikten sonra aylarca sizi mis gibi idare eden komut.

  sonuç bulamayınca #yok! veya #n/a! hatası vermesin istiyorsanız 2 yöntem var:
  * birincisi en çok bilinen ama yava$ çalı$an komut 2 kere vlookup yapar.:
  = if ( isna ( vlookup ( a3 ; $a$1:$b$100 ; 2 ; false ) ) ; "" ; vlookup (a3 ; $a$1:$b$100 ; 2 ; false)

  * ikincisi ise daha hızlı
  = if ( countif ( $a$1:$b$100 ; a3) ; vlookup ( a3 ; $a$1:$b$100 ; 2 ; false ) , "" )

hesabın var mı? giriş yap