şükela:  tümü | bugün soru sor
 • moskova'daki uluslararası havaalanlarından birisi.
  "fahiş fiyatlar oluşturma uzmanlığı" kurmuş ve geliştirmiş bir moskova şehri için iyi bir örnek. valizin tanesine taşıma ücreti olarak 3 dolar almak gibi eğlenceler düzenleniyor mesela söz konusu havaalanında.
 • moskova'daki üçlü kodu vko olan uluslararası hava alanlarından biri...
 • turist olarak ve özellikle tek başınıza gidiyorsanız uzak durunuz. mümkünse sheremetyevo 2'yi tercih ediniz.
 • indiğimde gonderdeki rusya federasyonu bayragi ve apronda sivil yolcu uçaklarının arasındaki mig-29 ları görünce doğru yere indigimi anladığım hava alanı. (bkz: rocky iv)
 • vıp havaalanı, havatrafiğini her an kapatabilir, b planı sheremetyova
 • birazdan antalya havaalanindan seyahat edecegim havaalani. onlar buraya gelir biz yayla hesabi oraya gidelim.
 • kule görevlilerinin çıplak gözle uçak kontrolü yaptığı havaalanı.

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/27440947.asp
 • moskova'daki diğer havalimanlarına göre çok daha sade ama işlevsel bir havalimanı.

  giriş

  pasaportunuzda herhangi bir sorun yoksa, sakallı makallı ve (onlara göre) fazla esmer değilseniz iki dakikada girebiliyorsunuz. fazlaca soru sormuyorlar. "turist?" sorusuna, "da" cevabını verin. girerken size bir kağıt veriliyor; onu asla kaybetmeyin.

  döviz bozdurma

  çıktığınızda iki banka var. hemen ilk bankada döviz bozdurmayın. rate'leri iyice kontrol edin. şehirde bozdurmak her zaman için daha karlıdır; ama, taksi için ihtiyacınız olursa, dövizin bir kısmını burada bozdurabilirsiniz. rusya'da ruble oynuyor devamlı olarak. o yüzden, elinizdeki dövizin hepsini bozdurmayın; zarara uğrayabilirsiniz.

  şehre ulaşım

  taksi ile moskova'ya gitmek istiyorsanız, moscow taxi'yi kullanın (1700 ruble)

  http://taxi-in-moscow.com/en/index.php

  oradaki taksiciler sizi kazıklar. 4000 ruble'den açıyorlar kapıyı. pazarlık edin. maksimum 1900'den fazlasını vermeyin.

  eğer, tren ile gidiyorsanız aeroexpress'i tavsiye ederim. gümrükten çıktıktan sonra sağa döndüğünüzde tren yoluna giden yürüyen merdivenleri görüyorsunuz. hemen aşağı indiğinizde bankolar sizi karşılıyor. biletinizi online aldıysanız, telefonunuzda qr code'u göstermeniz yeterli oluyor.

  http://www.aeroexpress.ru/ru/vnukovo.html

  online bilet de alabiliyorsunuz. 350 ruble'ye havalimanından kievskaya tren istasyonu'na gidiyorsunuz. oradan taksi veya metro ile geçebilirsiniz.

  ben, metroyu tavsiye ederim. taksi çok kazık. özellikle, rus olmayan sürücüler, şehir içi 1200-2000 ruble gibi rakamlar söylüyorlar, ki; aslında normal rakamı üç ile çarpıyor şerefsizler. metro ile her yere gitmek en iyisi. metro istasyonundan 5'lik veya 10'luk metro kartı alın. 10 binişlik kart, 400 ruble civarı -- (bkz: moskova metrosu).

  kievskaya'da indikten sonra, hemen karşısındaki avm'de iki adet döviz bürosu vardır. buradaki rate'ler benzer oranda.

  dönüş

  taksi veya otobüs ile dönmenizi asla ama asla tavsiye etmem: (bkz: moskova trafiği)

  yine, kievskaya üzerinden aeroexpress ile gidin. iki terminali vardır: a & b. trenle gidiyorsanız biletlerinizi sakın atmayın. çıkarken bankolarda okutmak zorundasınız. thy uçakları genellikle a terminalinden kalkıyor. en üst kata çıkıyorsunuz.

  ruble'den dolar'a döviz çevirecekseniz burada da bankalar ve döviz büroları var; ama, fiyatları önceden kontrol edin. rus ziraat bankası'nın oranları çok iyi oluyor genellikle.

  kafe ve yiyecek fiyatları nasıl, diye soracak olursanız, atatürk havalimanı ile aynı, derim. her yerde içecek otomatı var ama, fiyatlar normalin iki katı. buralarda cebinizdeki bozuklukları harcayabilirsiniz.

  pasaport kontrol sorun değil. hemen geçiyorsunuz. otelden aldığınız "registriyayı" da vermeyi unutmayın.

  freeshop'lar sınırlı. türkiye daha ucuz ve çeşitli. buradan bir şey almadım açıkçası. size ufak bir sır vereyim: şehirde en iyi votkaları 2-10 dolar arasında bulabiliyorsunuz. 3-4 tane alıp bavulunuza koyup verin :) kimse bir şey demiyor. dediğim gibi, freeshop'larında bir cacık yok. olan da pahalı. kafelerindeki elemanlar ingilizce bilmiyorlar. moskova'da her yanda free wi-fi vardı ama havalimanında böyle bir imkan yok.

  şehirden yanınızda yiyecek içecek bir şey getirirseniz, yukarı kat güzel ve sakin; tek başınıza takılırsınız.

  not: yazmayı unutmuşum. thy'nin lounge hizmeti var. denedim ve memnun kaldım.
 • (bkz: web adresi)