şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vietnam’ın bağımsızlık mücadelesine ho chi minh’ten sonraki ikinci liderdir. 14 yaşındayken büyük vietnam devrimci partisi saflarına katılmıştır. hanoi üniversitesi’nde hukuk öğrenimi görmüştür.
  1939’da, fransız baskısının artması üzerine çin’e geçmiş, 1941’de, daha sonra vietnam halk ordusu’nun temelini oluşturan ilk gerilla örgütü olan viet-minh’i kurmuştur.
  ho chi minh önderliğinde ve giap’ın komutasındaki vietnamlılar bir yandan eylül 1940’ta ülkeyi işgal eden japonlara, diğer yandan fransız sömürge yönetimine karşı savaşmışlar, mart 1945’te japonlar tüm çinhindi’ni işgal edince, ho chi minh’in çağrısıyla harekete geçen giap, saygon ve hanoi kentlerini ele geçirmiş ve 2 eylül 1945’te, vietnam demokratik cumhuriyeti kurulmuştur.
  japon işgalinden kurtulduktan sonra, sıra fransa’ya gelmiş, aralık 1946’da başlayan savaş, giap’ın askeri dehasını gösterdiği 1954 dien bien phu saldırısıyla noktalanmış ve aynı yıl cenevre konferansı’yla ülke ikiye bölünerek güneyde vietnam cumhuriyeti kurulmuştur. giap, 1960’ta, amerikan uydusu haline gelmiş olan bu yarıda saldırıya geçmiş, 500 bin abd askerine karşı yürütülen zorlu mücadele, giap komutasında zaferle sonuçlanmıştır. 1976’da, iki vietnam birleşmiş ve vietnam sosyalist cumhuriyeti kurulmuştur. giap, savaşta gerilla taktiklerini anlattığı iki de kitap yazmıştır.
 • halk savaşının askeri sanatı adlı kıymetli bir derleme kitabı vardır. vietnam savaşının 20-30 yıllık askeri tarihini anlatır. burada bahsettiği uzun süreli halk savaşı ve cephe taktiklerinin pek çoğu hala geçerlidir ve kullanılmaktadır.

  (bkz: gerilla savaşı)
 • vietnam halk kurtuluş ordusu'nun eski generalidir.

  "vietnam halk savaşı" adında iyi bir eseri vardır. taksim sahaflarının birinde, 1967 basımı olarak bulduğumda kendisini muazzam mutlu olmuştum.

  hindiçini ve vietnam savaşlarında nasıl zafer elde ettiklerini bu kitabında ayrıntısı ile anlatmıştır.
  ona göre, yavaş ama kararlı adımlarla ilerlemek gerekmektedir. elinizde cephane yoksa, yeri geldiği zaman geri çekilip, çok iyi bildiğiniz ülkenizin topraklarına sığınmalı ve uygun zaman diliminde de karşı tarafa saldırmanız gerekmektedir. işte bu şekilde silaha sahip olacak ve zafer kazanmanız da kolaylaşacaktır.
  fransızları ve amerikalıları nasıl bozguna uğrattıklarını da kitapta anlatır giap.
 • 25 ağustos 2012 günü 101 yaşına girecek vietnam halk ordusu komutanı.
 • 102 yaşında hayatını kaybetmiş olan efsanevi savaş kahramanı.

  http://www.huffingtonpost.com/…-dies_n_4043588.html
 • bir efsaneyi kaybettik. tüm zamanların en iyi askerleri ve komutanlarından biriydi. siyasetinden bağımsız olarak, askeri taktik ve stratejiye yaptığı katkıları değerini asla kaybetmeyecektir.
 • dünya halklarının kalbinde yeri baki kalacak olan komutan.

  fakat ekleyeceklerim var, vietnam'da cümle emperyalistin kıçına tekmeyi basan nguyen giap, soros beslemelerine (cengiz alğan, açık toplum vakfı yöneticisi, dsip üyesi) dert olmuş. ama seviyeye bakalım: https://twitter.com/…6254325372055552/photo/1/large

  bu tivitten iki şey anlıyoruz:

  1- komutan nguyen giap zamanında iyi koymuş kan emicilere, torunlarının kuyruk acısı hala baki.

  2- türkiye kamuoyunu "darbe, darbecilik, ergenekon, balyoz, darbe, darbecilik..." loopuyla iyicene aptallaştırdıklarına emin olmuş bu adamlar. elemanın argüman: "giap'çıları uyarıyorum adam askerdi". ee nabak?
 • sabah uyanır uyanmaz hakkında aldığım kötü haberle (evet on günlük bebeğinde, 102 yaşındaki adamında ölüm haberini duymak kötüdür.) beni üzmüş komutan. dünyadaki bütün askeri nişanlar bu adama verilse azdır herhalde. toprağı bol olsun.