şükela:  tümü | bugün soru sor
  • feminizm üzerinden yapılan bir başka reklam.
  • çalışmayan hede. sayfa denetleniyorda kaldı.
  • tam anlamlandıramadığım hede. zannımca reklam.
  • uygulandigi sayfadaki cinsiyetci icerikleri tarayip bulan guzel bir uygulama. ozellikle dilimize yerlesmis ve pek sorgulamadan kullandigimiz sozcukleri gostermesi iyi bir fikir, cunku dildeki detaylar farkinda olmadan sahip oldugumuz onyargilarin hem sebebi hem de sonucu olabilmesi acisindan onemli bence.

hurriyet'in sitesinden vedat milor'un bir yazisini okurken karsima cikti ve tikladim. 5 sn gibi bir surede yaziyi taradi ve 'cinsiyetci icerik bulundu' yazisi ile 'goster' butonu cikti karsima. sonuc: 'adam basi 125 tl' cumlesindeki adam basi. reklam dahi olsa boyle seylere farkindalik yaratmak artik cagin bir geregi. geregi olmasa zaten zahmet edip boyle sosyal sorumluluk islerine kaynak ayiracaklarini pek sanmiyorum, ama yine de yapilmasinin artilarini da goz ardi etmemek lazim.
  • ilginc, bu cok dikkat cekmemis. benim icin cok sasirtici bir sey, muthis yanlis.

orwell'in 1984'undeki newspeak gibi bir sey oldu artik bu radikal solcularin dil uzerinde kurmaya calistiklari tahakkum.
    yani bu boyle kapitalizmin allayip pulladigi ve sirin kadin haklari paketinde sunmadigi bir sey olsa, misalse bir distopya'da gecen bir propaganda araci olsa, ne kadar tehlikeli oldugu biraz daha kolay anlasilir.

dil uzerinde tahakkum kurmak kimsenin hakki degildir. bu sekilde populist propagandalarla kapitalist sirketlere ve acik toplum vakfi gibi ideoloji manipulatorlerine dil uzerinde tahakkim hakki vermek ifade ozgurlugune indirilen en buyuk darbelerden biridir.

trump reyizin secilmesi bu anlamda cok iyi oldu. bu dil uzerinde kontrolsuz tahakkum kurabilecegini sananlar, dillerini kapitalist sirketlerin reklam ajanslarina teslim edenlere bi dur dedi. iyi ki dedi, liberalizmden cok sıkılmıstık