şükela:  tümü | bugün
 • yeni römorkörlerin pek çoğunda kullanılan yüksek güçlü pervanelere verilen isim.
  dev mikser uçlarını andıran bu pervaneler alışıldığı gibi teknenin arkasında değil ortasında yer alırlar. sıradan pervanelerden farklı olarak suyu yalnızca arkaya değil her yöne itebilirler. bu da kaptan hangi yöne gitmek isterse istesin, römorkörlerin tam güçle çekebilmelerini sağlar.
 • görüntü ve çalışma ilkesi olarak sıradan pervanelerden çok farklı olan sistem.
  dönen düşey çarklardan oluşur. daha detaylı bilgi için:

  [http://en.wikipedia.org/…/voith_schneider_propeller http://en.wikipedia.org/…/voith_schneider_propeller]
 • cyclorotor örneklerinden denizde kullanılanı.

  (bkz: cyclogyro)
 • konvansiyonel pervane/ dümen sistemlerinden farklı olarak "voith schneider propeller (vsp) ile sevk edilen gemilerin kıç taraflarında dümen ve pervane bulunmaz. bunun yerine başa yakın olarak konumlandırılmış ve denize dik olarak giren bıçaklar bulunur. bıçakların dönüş hızına farklı devir kademeleriyle kumanda edilirken her bir bıçağın pitch açılarının değişmesiyle gemiye yol ve yön verilir.
  vsp sistemine sahip gemileri kabaca tek bıçak gruplu ve iki bıçak gruplu olarak ikiye ayırabiliriz. tek bıçak yani tek vsp grubu olan gemiler bulundukları mevkide sıfır taktik çap mesafesiyle dönebilmektedirler. yani kısaca oldukları yerde dönebilirler. başa ve kıça doğru itme çekme kuvvetleri aynıdır. yani geminin tornistan(geri) yolu ile ileri yolu eşit kuvvettedir. iki vsp gruplu gemilerde ise tekli sistemdeki kabiliyetlere ek olarak geminin 360 derece istenilen istikamette yönlendirilmesi mümkündür ki bu durum bir römorkör için inanılmaz bir nimettir.
  her ne kadar yüksek sürat yapamasalar da örneğin maksimum 10 deniz mili olan süratlerini bir vapuru çekerken de idame edebilirler veya boğazda zaman zaman gördüğümüz ve yangın söndürme kabiliyeti de olan 40 metre boyunda ve 1700hp x 2 makineye sahip bir römorkör boş olarak 10 deniz mili sürat yaparken, 50000 tonluk bir uçak gemisi çektiğinde 5 deniz mili sürate ulaşabilir.
  kısaca voith candır. vsp'li gemi atom karıncadır.