şükela:  tümü | bugün
 • dünya üzerinde, tarih boyunca eşitlik karşıtı birçok liderin içine düştüğü yanılsamadır. bu tür liderler "çoğunluğun iyiliği için" kisvesi altında bir takım toplu hareketler başlatarak ideolojileri doğrultusunda hareket ederler. ancak nedense sahip oldukları güç ve nüfuz arttıkça bir diktatörlük havasına bürünürler. bu durumun tek bir sebebi vardır:

  aslında söz konusu insanlar için ideoloji hiçbir zaman ideal amaç olmamıştır. en derinlerinde arzuladıkları tek şey güçtür. ideolojilerini ise bu istemin üzerine narince örterler. bilindiği üzere lord voldemort:

  ailesini hiç tanımadan, ıstıraplı bir çocukluk geçirmiş bir yetimdir. babasını öldürmesi ise rahatlıkla basit bir "intikam" duygusuyla açıklanabilir. bu duygu gittikçe güçlenmiş ve voldemort'ta yoğun bir benlik sevgisine dönüşmüştür. benlik sevgisi, ilkel insanın güce duyduğu arzunun en büyük kaynağıdır. bu gücü elde etmek içinse üzerine "safkanlık meşrulaştırılmalıdır" cübbesini giymiştir. yani aslında voldemort mutlak otoriteye ulaşana kadar hiç rahat durmayacaktır. tüm mugglelar yok edilse dahi, bu sefer nefreti başkalarına yönelecektir.

  şüphesiz ki bu durum bir çok lider-diktatör ile özdeşleştirilebilir. yaşarken eşsiz bir memleket hayranı gibi görünen adolf hitler bu yanılsamanın en iyi örneğidir.
  öyle ki "ölmeseydi şayet, lord voldemort'un sonunu getiren şey parkinson olurdu" demekten kendini alamıyor insan! hitler'in titreyen eli
 • harry potter'ı bin defa öldürtme şansı varken kendisi öldürmek istemesiyle de bedeli ağır ödenmiş bir dikta isteğidir.
 • sayın yosun amca
  çoğunluğun iyiliği ideolojisi dumbledore un gençliğine ait değil mi? sonradan utandığı bir düşüncesi hatta voldermort ile bağlantısını kuramadık.
  voldi direk muggle kökenleri köle yapmak istiyordu. kirli kana sahip oldukları için.