şükela:  tümü | bugün
 • volkan
  volkandan doğan.. (zincirleme başlık tamamlama) (bkz: volkanik göller)
 • yeni bir sozluk kullanicisi.
 • jeolojide magmatizma sonusu oluşmuş yüzey kayaları.bunların her bir türü bir derinlik kayacına bağlı olarak gelişir.örnek; granit derinlik kayacının yüzey kayacı riyolit, gabronun ki ise;bazalttır.altın aramalarında bu tarz sahalar gözönünde bulundurulur.
 • sadece dogaya ait bir özellik değil, aynı zamanda insana da ait olan bir özellik.
 • rüyalara giren cinsten bir tatlının adı. sufle görünümlü, dışı kıtır, ammaaa kaşığı sapladığın vakit içinden sıcak çikolata fışkırtan*, bir yanında dondurması bir yanında kreması böyle anlatamam görmen lazım çalakaşık yemen lazım bir şey. öyle ki ilk kez adını duyup da, bu volkanik de ne ola ki merakıyla (ama garson kişisinin ballandıra ballandıra anlatışının gazına gelmeyip gayet sakin bir şekilde) "ha tabi tabi bakalım bi tane tadına" diye ortaya bir tane istendiğinde kaşığı kılıç gibi kullanmayı tecrübe etmiş bir kişiyim, diyeceğim odur ki; rakı balığın ardından ısrarla isteyiniz, hiç çekinmeden ağzınızın kenarından çikolatalar aka aka yiyiniz. zira böyle bir şeyin ayıbı olmaz... (bkz: pescatore)
 • sualtı ile ilgili fazla şey bilen en yakın gelecekte sorularım ile bunaltacağım eski sözlük yazarı*, yeni dak-sar gönüllüsü* su insanı.
 • hamuru o kadar ince olacak ki tereddüte düşeceksiniz, dışı hamur mu yoksa kurumuş çikolata mı diye. yanında da kesinlikle vanilyalı dondurma isteyin, limonlu dondurmayla olmuyor bu işler.
 • ibb sosyal tesislerinden arnavutköyde olanında harika bir şekilde hazırlanan , tereyağ, yumurta ve iyi kalite kakao ile puding gibi hazırlanıp alüminyum folyo kaplara doldrulup istenildiğinde mikrodalga fırında ısıtma suretiyle içi akışkan çikolata ile dolu olan dondurma ve fıstık ile servis edilen kurabiyemsi çikolata tatlısı.genelde çoğu kişi bu tatlıyı bitirememesine rağmen benim gibi bazı bünyeler birkaç tanesini yanında efsanevi hamidiye suyu ile birlikte götürebilmekte ve malum enerjiyi atmak için taksim'e kadar koşabilmektedir
 • bir hastanın panik bozukluğu sorunuyla ilgili deneyimi ve bunu adlandırışı hem hastalığı, hem savaşını ve doğru yaklaşımı çok güzel özetler: "panik, atakta. ben kaledeyim; savuşturuyorum." panik atağı için kısa, özlü bir türkçe terim-yorum: koşkoş*! bir başka panik hastasının panik atak benzetmesi: volkanik atak.

  volkanik koninin tıkanması nedeniyle magmanın başka bir noktadan yeryüzüne fışkırması sonucu oluşan göle maar gölü deniyor. süphan dağı'nın kenarındaki aygır gölü de maar tipi bir oluşumdur. tam krater gölü diyemesek de volkanik göl yani. laf aramızda, gidilip görülmesini salık veririm. aynalı sazan, sarı sazan, gümüş balığı, kaçmışlardan alabalık yetişiyor, kenarında bilinçli bir dağcı + eski atletin işlettiği temiz bir alabalık tesisi var.

  (ilk giri tarihi: 26.11.2017)

  (bkz: volkan/@ibisile)
  (bkz: volkanik taş), volkanik toz
  (bkz: volkanik kış)