şükela:  tümü | bugün
 • nsdap'nin gazetesi. kökenini 1887 tarihki münchener beobachter'den alan gazete, 1920 aralık'ında nsdap'nin sesi olmaya başlamıştı. weimar cumhuriyeti'ni yerin dibine geçiren, aşırı antisemitist makalelere yer veren tavrı ile dikkat çekmişti. bu gazetede demokrasi ve yahudi düşmanlığı öyle bir seviyeye ulaşmıştı ki, anlatılamaz.
  adolf hitler'in partinin başına geçmesi ile birlikte nasyonel sosyalist propagandanın ajitasyon unsuru olmuştu. tirajı giderek yükseliyordu. heinrich hoffmann'ın önerisi ile ilk defa 1926 yılında resim kullanılmaya başlanmıştı.
  nazilerin güçlenmesi ile birlikte tiraj önce yüzbinlere, iktidara gelmesi ile de milyona varmıştı. gazetenin ömrünün pek de uzun olamadığı malumunuzdur herhâlde...
 • almanca halkin gözlemcisi anlamina gelmektedir ayni zamanda bu gazete...
 • 2. dünya savaşı konulu, bir nazi'nin göründüğü herhangi bir sahnede genellikle bulunan, dekor edilen gazete. açık açık parti yanlısı gazete örneğidir. yanlısı bile değil, ulusal gazete şeklinde satılan parti yayın organı idi. türkiye'de örneği yok da sanılmasın.
  koleksiyonerlerin gözdesi olduğunu sanıyorum bu arada, günümüze kalan örneklerinin...
  (bkz: ulus gazetesi)
  (bkz: zafer gazetesi)
 • 1920 yılında haftalık olarak yayınlanan, şubat 1923'den sonra ise günlük yayınlanmaya başlanan nasyonel sosyalistler'in gazetesi. kasım 1923'te birahane darbesi ile nsdap'nin siyasi yasağı, yayını şubat 1925'e kadar durdurulmuştur. sonrasında nazi hareketinin güçlenmesi ile tirajları giderek artmıştır.
 • nazi almanyası'nın akit'i, ahaber'i. nazi propaganda gazetesi.
 • naziler mutlak güce erişmeden çok çok daha önce ortalığı karıştırmaya başlamış olan faşist gazete. bu gazeteyi çıkaranlar 1920 sonrası bıkmadan usanmadan her gün judenfrage yani "yahudi sorunu" ile ilgili haber yapmış, almanya'da o dönem yaşanan her şeyi yahudilere bağlamaya çalışmıştır.

  belki bu kara propagandanın ilk kıvılcımları o dönemde dikkate alınsaydı tarihin akışı daha farklı olurdu, kim bilir? gerçi, sözgelimi, "bu sene pek kar yağmadı yahudiler yine kötülük saçıyor" seviyesinde makaleleri olan yayını nasıl ciddiye alabilirlerdi, o gazetenin bir süre sonra nazi egemenliğindeki almanya'nın (mecburen) en çok okunan gazetesi olacağını nereden bilebilirlerdi?
 • nazilerin yandaş gazetesi. nazi propaganda araçlarından birisi.

  atatürk'ün ölümüne manşetten yer vermiş. atatürk'ün büyüklüğünü buradan anlayabiliriz. görsel

hesabın var mı? giriş yap