şükela:  tümü | bugün
 • sava$in son haftalarinda ozellikle dogu cephesinde i$galci kizil ordu birliklerine kar$i cok ba$arili savunma muharebeleri vermi$ gonullu alman sivillerinden olu$an askeri birim. wehrmacht'a bagliydi. hemen hemen butun $ehirlerde volkssturm birlikleri kurulmasina ragmen ozellikle konigsberg, breslau, danzig ve berlin'de ustun bir direni$ ornegi gostermi$tir. temel kullandiklari silah panzerfausttu. ancak hemen hemen her turlu silahi kullanmi$lardir. carpi$malar boyunca 20den fazla sovyet tanki yok etmi$ volkssturm uyeleri vardi.
 • savaşın sonlarına doğru almanya'nın sivil kayıplarını fazlasıyla arttıran oluşum. aslında kağıt üzerinde savaşın yeni başladığı zamanlarda bu plan vardı ama gerek kalmamıştı. daha sonra alman ordusu insan gücünü tüketince lise çağındaki çocuklar ve 1. dünya savaşı gazileri de askere alınıp volkssturm adıyla cepheye sürüldüler. ancak doğrudan taaruzlarda kullanılmadılar sadece kendilerine verilmiş olan bölgeleri korumakla görevlendirildiler. beklenenden çok daha iyi bir iş yapmalarına rağmen almanya'nın düşmesini geciktirmek dışında pek bir etkileri olmadı.
 • bugün insanların almanyada amcasının, halasının, dayısının kısaca akrabalarının olmasının nedeni. ödevim nedeniyle 1944deki alman ve avusturya gazetelerinin orijinal kopyalarını okumuş bulundum. ve rahatlıkla diyebilirim ki; tabiki de böyle büyük bir propaganda, ancak ve ancak zamanın propaganda bakanı goebbels tarafından yapılabilinirdi. amaç 16-60 yaş arasındaki silah kullanabilicek bütün erkekleri orduya çağırmak. seferberlik yani. gazetelerde yapılan propaganda bir türk insanına bile oha daha neler dedirtebilecek seviyede. adamlar 'benim baş örtülü bacımı' bile sollayıp geçecek halkı gaza getirme sistemi geliştirmişler. ama tabi sonunda o kadar çok ari yani saf kan alman erkeği öldü ki almanya yurtdışından alamanyandaki amcalarımızı dayılarımızı iş gücü olarak ithal etmek zorunda kaldı.

  edit: geçen bir- bir buçuk yıl sonucunda lafımı geri alıyorum. o zamanki gazetelerin propagandaları bir türk insanını artık şaşırtmaz hatta ve hatta 'ayy bunlar da propaganda yaptıklarını mı zannediyorlarmış' dedirtir, küçümsetir.
 • "yurt muhafızları" anlamina gelmektedir
 • hitler'in endsieg'i için topyekün savaşabilmek adına alalacele halktan oluşturulan birlik. artık ne kadar alman erkek varsa cepheye sürülmüş.
 • savaşın umutsuz sonuna yaklaşılırken, propaganda bakanı goebbels'in ünlü "total war" düşüncesi çerçevesinde kurulmuştur. varlığından 1944 sonlarında söz edilmeye başlandı.

  aslen resmi alman ordusu wehrmacht'a bağlı değildir. nazi partisine bağlı bir milis gücüdür.

  evvelden askeri eğitim görmüş olma şartı aranmaksızın, 13-60+ yaş aralığında eli silah tutabilen erkekler hatta bazen kızlar bu birliğe yazdırılmıştır.

  genellikle geri dönüşüm ve düşük kalite metalden üretilebilen (savaşın sonları olması sebebiyle normaldir) silahlarla yarı çıplak donatılabilmişlerdir.

  nihai komutanları joseph goebbels'dir. goebbels'in bu birliğin kuruluşunda daha önceden napolyon'a karşı savaşmış olan prusya milislerinden ilham aldığı söylenegelir.

  bu başıbozuk birlikler ufak tefek kişisel başarılar dışında insan kaybından başka bir işe yaramamıştır. özellikle askeri taktik ve stratejiden zerre anlamayan goebbels ve şürekasının garip emirleri doğrultusunda girmemeleri gereken ateş hatlarına girerek resmi alman ordusunun savaş yeteneklerini kısıtladıkları da olmuştur.

  bunların yanı sıra savaşta üniformasız, başıbozuk, doğru düzgün silah kullanamayan yaşlı ya da çocuk sivilleri derme çatma silahlandırılmış şekilde etraflarında görür olmak kimbilir resmi ordunun moralini nasıl bir yıkıma uğratmıştır? sonuçta bu açıkça umutsuz bir direnişe geçildiğinin ve muhtemelen yok olma savaşı verilmeye başlandığının ilanıdır.

  zira "almanya'nın en kıymetli birlikleri neden volksstrum'dur? çünkü kafalarında gümüş, ağızlarında altın ve kemiklerinde kurşun vardır" tarzı şakalar türemiştir. burada yaşlı alman üyelerin beyaz saçlarına ve yapılı dişlerine atıfta bulunulduğu gibi ne kadar kolay vurulup harcanan birimler olduklarına da atıf yapılmaktadır.

  resmi ordunun da volksstrum'un dikkate alınmayacak ölçüde zayıf savaş değeri üzerine raporları mevcuttur. bu raporlarda birliklerin sayıca çok oldukları durumlarda bile donatım yetersizlikleri, moral eksikliği ve savaş tecrübesi yoksunluğu nedeniyle savaşta bir değer ihtiva etmedikleri, kolaylıkla imha edilebildiklerinden söz edilmektedir.

  yine de berlin muharebesinde görüldüğü gibi nadiren birlik halinde faydalı işler yapanlar da olmuştur. örneğin ellili yaşlarındaki birinci dünya savaşı gazilerinden oluşan ve diğer volksstrum birliklerinin aksine oldukça iyi teçhiz edilen 700 kişilik siemensstadt birliği, berlin savaşında yararlılık göstermiş ve 26 üyesi demir haç ile ödüllendirilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap