şükela:  tümü | bugün soru sor
 • volkswagen’in; almanya’da 1979 - 1990) güney afrika 2002) yılları arasında üretimini yaptığı minibüs, kamyonet, karavan, multivan modeli. şimdilerde kamp - piknik aracı veya bitik, vurguncu esnaf taşıtı.

  üretildiği yıllarda fark etmemiş olsak bile, üretiminin yapıldığı dönem içerisinde; kişisel, askeri personel taşıtı, ambulans, posta dağıtımı gibi işlerde görev almış almanların yerli ve milli aracıdır. almanya’dan emekli olduklarında türkiye’ye hibe edilerek* de benzer işlerde görev almışlardır.

  aynı dönem içerisinde, volkswagen firması ile birlikte çalışan westfalia; çıplak olarak teslim edilen araçları multivan* ve karavan olarak tasarlaması sonrasında sahiplerine teslim etmiş.

  t1 ve t2’lerin (bugüne göre) piyasada çok az bulunuyor oluşunun aksine; hala piyasada bulunmakta, *orjinaline uygun olarak restore edilebilmektedir.

  aerodinamiden yoksun, kibrit kutusu gibi görünen araçlardan *alın, sevin - saklayın, gezin - gezdirin. ambulans olarak kullanılan bi’ t3 bulursanız; bunun içinde kaç alman ölmüştür hesabı yapmayın. almanya’da bulunan, görüşmediğiniz akraba ve arkadaşlarınızla bağlarınızı güçlendirin.

  her hurda yasasında sayıları, diğer type 2 modelleri gibi hızlıca azalmaktadır.

  olur da trafikte önünüzde görürseniz hızlanmasını beklemeyin. bir çoğu 70 - 120 km/s arası hızların çok üzerine çıkamaz. sahiplerine göre 160 - 180 km/s hızla gittiği de söylenmektedir orası ayrı.

  diğer ülkelerde durum nedir bilmiyorum fakat, türkiye’de her t3 sahibine göre kendi araçları alamet-i farika, diğerleri çöptür. dayanışma içerisinde görünürler ama başlıca amaç ticaret ve gövde gösterisidir.

  wikipedia, transporter sayfasının, 3. nesil bölümünde tarihçesi mevcut.
 • yaptığım tren seyahatinde balkan ülkelerinden geçerken sağda solda bolca gördüğüm hunharca kullanılmış hurdaya dönmüş bu sebeple sahiplerine baya bir sövdüğüm bir gün sahip olmayı hayal ettiğim araçtır kendisi.