• ekşi sözlük şartlarında:

(bkz: golf vs sls amg)
  • volkswagen'in yakaladığı teknolojiyi mercedes'in 30 yıl önce kullandığını bilmeyen kişilerin yapabileceği kıyaslama.mercedes'i bir başka marka ile kıyaslamak demek, barcelona vs türkiye ligi takımları gibi birşeydir.
  • aslında yapılması çok da yanlış olmayan kıyaslama.

mercedes otobüslerin bir davası vardı, hatta başlığı da vardı o trajik kazanın, hatırlayanlar söylesin editlerim, 1990'ların sonunda bir kazada yaklaşık elli kişinin ölümü ile sonuçlanan ve mahkemede bilirkişi raporu ile türkiye'de üretilen mercedeslerin kusurlu olduğunun tesbit edildiği halde, kapatılıp üstüne yatılan bir dava. artık nasıl hukuk üstü bir gücü varsa mercedes'in, koca bir ülkeyi değişen hükümet ile beraber sağlam bir şekilde susturduğu bir davaydı.

bir benzeri de volkswagenlerde yaşanmakta, bugün elinizde dsg şanzımanın kusurlu olduğuna dair bilirkişi raporu olsa bile aracını yenisini alamazsınız volkswagen'den. hayır, hepsini geçtim türkiye'de örneği binleri geçtiği halde dsg şanzıman arızasının doğuş grubu sağolsun, bununla ilgili haber dahi yaptıramazsınız medyada. yahu 70bin kmde tsi motorum piston segmanı kırdı, adamlara dünyadaki örneklerini gösterdim, kavga gürültü yeniledim, üstüne 2-3 ay geçmeden dsg mekatroniği dağıldı, adamlarda en ufak bozulma dahi yok, a ne büyük şanssızlık deyip, başka örneği yokmuş ayağında, bir iyi niyet garantisi yalanıyla gidiyorlar. mahkemelerden bilirkişi raporu ile gidiyorsun karşılarına bir özür dahi yok.

dolayısı ile ikisi de türk hukuk sistemini ezebilen alman firmalardır, ikisini de yıllardır sağlam marka diye gözümde büyüttüğüm, ikisi de sistemi sonuna kadar kendi lehlerinde kullanan firmalardır.
  • mercedes , cla için 150bin tl isteyip, içine de 1.5dci 109hp motor koyana kadar oldukça saçma bir tartışmaydı.
    bu motordan sonra tartışmak serbest.
    (bkz: 12 saniyede 100 e çıkan mercedes)
  • bence (bkz: balıkesir'in çılgın eşekleri)

not: fakir sporluyum.
  • "terbiyesizlikte çığır açmak dedikleri bu olsa gerek" dediğim başlık.
    ikisini karşılaştırmak utanmazlıktır, kendini bilmemektir.
  • eğer ikisi de aynı sınıfta otomobil üretiyorlarsa pekala karşılaştırılır ki yabancı otomobil dergileri bunu defalarca yaptı. markaları gözde o kadar büyütmemek lazım. baştan aşağı bütün ürün gamı kaliteli olan çok az marka var ve mercedes bunlardan biri değil (vw ise hiç değil).
  • vw caddy ile mercedes citan karşılaştırılırsa vw'nin kazanacağı versus.

mercedes e sınıfı ile başlar. sonrasında da vw ile mukayese etmek yersiz olacaktır. tabi bu vw'nin çok başarılı ve önemli bir üretici olduğu gerçeğini değiştirmez.

not: doğuş otomotive de kafam girsin.
  • (bkz: how dare you) ya da (bkz: bu ne cüret)

almancasını bilsem onu da yazardım. hızımı alamadım.
  • mercedes araç üretir, volkswagen amaç.
hesabın var mı? giriş yap