• ukrayna rusya savaşında takdirimi kazanmış lider.

cidden liderliğin hakkını verdiğini düşünüyorum. hiç de bu başlıkta yazıldığı gibi kışkırtma yapmadı. sınırına asker dizmiş rusya'ya karşı psikolojik olarak güçlü çıkışlar yapması ülkeyi savaşa sokmasına sebep olmadı, aksine rusya'yı bir ay beklemeye iten sebeplerden biri. kimseye efelenmedi. diplomasi yollarını kapamadı. dünya kamuoyunda desteği arkasına aldı. ha yetti mi? yetmedi. 4000 nükleer silahı olan rusya gibi bir ülke niyeti bozduysa hiçbir şey yetmeyebiliyor.

ülkeyi rusya işgal ediyor, ama ukrayna ordusu kaçmıyor. savaşmaya devam ediyor. halk da çoğunlukla kaçmıyor ve ordusuna destek veriyor. zelenski, bakanlar ve komutanlar kaçmıyor. malum, halkı eylem yaptığında dahi fas'a kaçan, alakası olmayan yerlerde savaş çıkarıp hem kaybeden hem de ülkesine mülteci dolduran liderler de var.

edit:7500 nükleer silah
  • ulan karşısında putin denen bir ruh hastası var. getirin ukrayna'nın başına bismarck'ı oturtun o da 2. aydan sonra "sikerim sizin yapacağınız işi" der bırakır gider.

işgalci orospu çocuğunun hiç suçu yok, çünkü başkan komedyen.

vallahi sözlükteki zeka seviyesi bana uluslararası ilişkiler diplomamı yırttıracak.
  • adama sallayanları anlamıyorum. ne yapsaydı. putin, ver donbass bölgesini deyince emrin olur mu diyecekti?

ukrayna halkı rus yanlısı lider seçmeyi bilmiyor muydu sizce? bu adam ne için seçildiyse o yönde hareket ediyor. geri adım da atmadı. bu anlamda sağlam duruş gösteren liderdir. ülkesinin onurunu korumaya çalışıyor adam.
  • aptal aptal hala ''komedyeni seçerseniz ahan da bu olur'' diye zırlayanların dolduğu başlık.

lan sanki iki günde oldu olaylar. bu mallar 2014'teki işgalde de zelensky var sanıyor.

bu kadar dingil olmayın amk.
  • putin kıçı yalayanlar tarafından nazi destekçiliği ile suçlanan devlet başkanı.

adam yahudi kökenli yahu. nasıl nazi destekçisi olsun. putin kıçı yalamayı tercih edenler ise putin propagandasına kanıyorlar. neymiş, putin ukrayna'yı nazilerden temizleyecekmiş. putin kendi ülkesindeki neo nazi grupları temizlesin önce, sonra başka ülkelerinkine gelsin...
  • başlangıçta tarih zelenski'yi bir kahraman olacak yazacak demiştim ama biraz daha ayakta kabilirse zelenski tarihi yeniden yazmaya başlayabilir, bekliyoruz...

----

bu adam belki bu gece ölecek ya da esir alınacak. fakat tarih zelenski'yi bir kahraman olarak yazacak.

hala bu kadar dengeli kalabilmesi müthiş. bu kadar dengeli kalabilmesi halkına resmen güven veriyor. ukrayna'lı dostlarımın çoğu bağımsızlığımız için bedel ödemeliyiz kafasında.
  • "when you attack us, you will see our faces, not our backs" sözünün sahibi ukrayna devlet başkanı.
  • tüm halklar hakettiği gibi yönetilir ancak burada komedyen olarak küçük görülen zelenski'nin bu süreçte herhangi bir hatası yok. hatta süreci başından beri oldukça dengeli yürüttü ve hala diplomasi dilini oldukça etkili kullanıyor.

ukrayna hakettiği gibi yönetiliyor çünkü yıllarca yuliya timoşenko adlı gerizekalıyı başkan seçtiler, kadın ülkenin içine sıçtı, zelenski de geçmişte yapılan saçmalıkları düzeltmekle uğraşıyor. ukrayna 2014 yılından bu yana işgal altında. işi zor..
  • kgb artığını ve ülkesini dünyadan izole etmiş kahraman.

helal olsun.

ülkesi işgal edilen bi devlet adamına yakışır şekilde vatanını savunuyor.

medeniyet kazanacak. emperyal rusya cücük kadar bir şehir devleti olana kadar devam zelenski.
  • batı'nın gaz vermesiyle kendini bir bok zanneden, bugünlerde ise yardım dilenciliğinde hiç olmadığı kadar fazla mesai yapan, şahsımı * çok büyük hayal kırıklığına uğratan hain. bloomberg'de çıkan makaleye bakın: tık (paywall ama yine de belki erişim imkanı olan vardır, paylaşayım dedim)

sayfa yüklenene kadar ekran görüntüsüyle yakaladığım kısım şöyle: tık

bak bak... rusya eğer "hepimizi öldürürse" siz kendi çocuklarınızı göndermek zorunda kalacaksınız, özür dilerim ama daha pahalıya patlayacak diyor.

bunu söylerken yüzü hiç mi kızarmadı, merak ediyorum.

birincisi, ulan it herif, bütün bu tatava sen nato'ya girmek istediğin için olmadı mı? eğer nato'ya girmek seni rusya'dan koruyacaksa, şu an neden nato üyeleri için endişeleniyorsun? yok eğer madem rusya seni aradan çıkardıktan sonra nato'yu karşısına alabilecek güçte... sen neye güvenerek ukrayna'yı bu ateşe attın?

ikincisi, fatura daha ağır olacak ifadesi nedir? ukraynalıların ölümünde sıkıntı yok da amerikalılar ölürse daha mı üzücü olur? davalarını kesinlikle savunmuyorum ama öyle ya da böyle on binlerce, belki çok daha fazla ukraynalı bu savaşta öldü veya yaralandı. kaç tane aile dağıldı, kaç insan yerinden yurdundan oldu... bunlar önemli değil mi? batılı öldüğünde neden "daha ağır" oluyor bedel? ukraynalılarınki can değil mi?

bunu ben kendi götümden uydurmuyorum arkadaşlar, aha bloomberg'de yazıyor işte. böyle bir orospu çocuğu çıkacağını hiç tahmin etmiyordum bu adamın.
hesabın var mı? giriş yap