şükela:  tümü | bugün
 • bir aşağı bir yukarı gidip gelmek.
  (bkz: volta)
  (bkz: volta almak)
 • hapishane avlularında sıkça yapılan eylem. bu esnada volta atan birinin önüne geçer/önünden geçerseniz ona savaş açıyorsunuz/meydan okuyorsunuz demektir.
  (bkz: racon)
 • (bkz: makas atmak).
 • italyanca [belki de latince] voltare kelimesinden türemiş bir eylem.
 • sıkıntılı ruh halinde müthi$ rahatlatan eylemdir.hele bir de sigarayla volta atarsanız,attığınız her adımda dertlerinizden uzakla$ırsınız.
 • iki kişi volta atarken geri dönüş noktasına varıldığında dönerken içe doğru dönülür. yani 90 derece dönüldüğünde partnerler yüzyüze bakar. aksi hareket, volta partneriniz cezaevi raconuna bağlı ağır manyağın tekiyse, felaket bir saygısızlık addedilip, ağzınızı burnunuzu kırması, ona döndüğünüz götünüzü kesmesi için yeterli sebeptir.
  volta yavaş atılmaz hızlı ve uygun adımlarla gidip gelinir. bu sebeple hemen yanda volta atan başka birine kesinlikle temas etmemek gerekir. temas otomatikman çarpmak ve omuz atmak gibi bir anlama gelir sonrası hayal gücünüze kalmış.
 • eğer adlî tutukluysanız ve maltada, yani cezaevi avlusunda atıyorsanız voltayı belli bir racona uymanız gerekir.
  yok adlî tutuklu değilseniz, yemişim raconunu.

  malta demişken hani, ahmed arif'in şiirindeki maltayı, ada zannedenler var ya. değil işte bak.

  "kürdün gelini"ni söyler maltada biri,
  bense volta'dayım ranza dibinde
  ve hep olmayacak şeyler kurarım,
  gülünç, acemi, çocuksu..."
 • hapishanede volta atarken arkadan gelen kişiye dönüş noktasında yüzünüzü değil de kıçınızı dönüyorsanız o zaman ona meydan okuyorsunuz demektir. yani volta atmanın da bir raconu vardır.

  kaynak: bir arkadaş
 • bazen cezaevine dönüşen bir ülkede henüz havalandırmaya açık olan meydanlarda yapılandır.

  ankaralı bir grup gencin davetini aynen kopyalıyorum.

  "ne tipi(!) sokaklarda yaşiyoruz ?

  ki öldürülüyor, işkenceden geçiriliyor, ağır gazlarla kalıcı biçimde zehirleniyor, muktedirler tarafından polislerle çevrilmiş meydanlara, alanlara alınmıyoruz?

  ne oluyor da gözaltı, ev baskınları ve tutuklamalarla sürekli saldırı yaparak yalnızca birer havalandırma alanına çevirmeye çalıştıkları sokaklarımızdan kovuluyoruz?

  öyleyse biz de hep birlikte volta atiyoruz. memleketi cezaevine çevirmeye çalışanlara inat, sokağın bizim kolektif eyleme alanımız olduğunu bir kez daha ilan ediyoruz.

  bugün saat 18:00’da ankara güvenpark'ta içlerinde avukatların da bulunduğu bir grup tarafından başlatılacak bu performansı istediğiniz gibi çoğaltınız, dağıtınız.

  kadınlar öğretti: geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz!

  twitter: #oltayagelmevoltayagel
  facebook: https://www.facebook.com/events/349888671805370/ "