• bir haftadır kullandığım elektrikli bisiklettir.

bir haftalık gözlemlerim:

+'lar
    bataryasının taşınabilir olması
    yeterli düzeyde ayarlanabilir ön far
    nispeten hafif olması
    şarjını tam test edemedim ama fena değil gibi
    önde sepet bulunması, arkaya bagaj takılabilmesi
    yeterli ses çıkaran korna

-'ler
    bataryası düşündüğümden ağır yaklaşık 15 kg civarı
    arka far yok
    tek kişilik olması
    25 km hızı geçmemesi
    bir kilit sisteminin bulunmaması
    yan aynaların bulunmayışı

sonuç: benim gibi kısa mesafelerde kullanacaklar için (max. 3-4 km) önerebileceğim bir araç.
    resmi internet sitesi: volta vsm resmi

edit: 6 aylık kullanım sonrası önemli güncelleme: ben çocuk kilidinin açık olduğunu sanıyormuşum. koltuğun altında bulunan beyaz kabloyu çıkarmak yetmiyormuş, ayrıca bir de sarı yeşil bir kablo var onu da çıkarmak gerekiyormuş. ben sarı yeşili çıkarınca bisiklette ciddi bir performans artışı oldu. eskiden hafif yokuşları bile çıkamazken şimdi orta üstü yokuşlarda bile canavar. nasıl yapılacağını merak edenler için youtubeda birçok video var.
  • bu aracın sıkıntısı nedir, satan çok var ve ikinci el fiyatları sıfıra göre çok ucuz
  • alıp 3 ay kullanıp sattığım cihaz. kötü değil ama türkiye’de bunu nasıl muhafaza ediyorsunuz akıl erdiremedim. evin önüne koyamıyorum alıp götürürler diye. her gün apartmanın içine sokmak da işkence 50 kilo cihaz. desem ki aküsünü alayım motor dışarda kalsın o da mantıklı değil. kısaca öyle ne yapacağımı bilemez bir durumda kaldı cihaz ve sattım. eğer girişi kolay güvenlikli bir siteniz varsa alın. fakat yoksa üzüyor. bir diğer sorun da sürekli yağmur yağıyor. temmuz ayına geldik hala yağmur yağıyor. bunun kışı da var hiç kullanılmayacak. ne zaman kullanacağız biz bu cihazı. neyse sattım gitti.
  • a101'den 25.03.2021 de 2000 tl ye satın aldım korna tertibatı olduğu halde çalmıyordu ve ilk işim bunu devreye sokmaktı internette araştırmalarım sonucu herkesin bu konuda şikayetci olduğunu ve çözemediğini gördüm birkaç değişikle çalıştırarak youtube'a videosunu attım umarım diğer satın alan kişilere faydası olmuştur artık far kapalıyken kornaya bastığımda korna ile beraber selektör yapabiliyorum,zinciri üzerinden söküp yokuş aşağı inerken frenleme yapmasına engel olan hız sensörünün fişini beyin üzerinden sökerek daha güzel hale getirdim ön lastik sorunu bende yaşadım 1 hafta park halinde beklediğinde indi bana göre fiyat performans olan bir elektrikli bisiklet alacak arkadaşlara tavsiye ederim.
  • 6000 tl karşılığında aldığım motor türü. yakın yerler için kullanacaksanız fazlasıyla ideal. şarjı doluyken en dik yokuşları bile zorlanmadan çıkabiliyorsunuz. fiyat performans açısından gayet iyi. 6k ya bisiklet dahi vermiyorlar bu devirde. değerlendirilebilir.
  • 6 ay önce a101'den alıp kullanan biri olarak yazıyorum.
    eksileri;
    -ön teker jant ile temas ettiği yanaklardan hava kaçırıp 15günde bir iniyordu. ön lastiği değiştirerek çözüm buldum. (300tl)
    -ayna yoktu, bir aksesuarcıdan ayna alıp taktım (150tl)
    -aküyü söküp takmak zor. (kapalı otoparkıma uzatma kablosu uzatarak çözdüm)
    -kilit yok. (benzinli motosikletimde kullandığım abus kilit ile çözdüm)
    -korna yaylı. evet, eski modellerinde elektrikli korna olmasına rağmen şu an yaylı bir bisiklet kornası ile geliyor. (henüz dokunmadım, uygun bir yerden kontak açıkken 12v çıkış veren bir kablo bulursam korna takmayı düşünüyorum)
    -sele konforsuz. (araba kolçak minderi ile çözüm buldum)
    -arka menteşenin gıcırdaması. (kendi kendine düzeldi)

artıları;
    -220watt olduğu için sürücü belgesi gerektirmiyor. (ehliyetime bir süreliğine el koyulduğu için benim açımdan elzem bir durum)
    -trafik çevirmesinde durdurulup alkol muayenesi yapılarak alkollü olduğunuz tespit edilirse, yaya olarak uygulanan aynı işlem uygulanıyor. sürücü belgenize etki eden bir durum olmuyor. (1-2-3 ikiye katlayarak giden yüksek para cezası ve devamında hapis cezası)
    -hafif ve küçük (~300kg bir motosikletten sonra şehir içi işlerimde kullanırken beni mutlu ediyor)

not: gücünü hafife alıp ihmalde bulunmayın, mutlaka kask takın.
  • ön tekerin durduk yere patlamasından ötürü üzerinden adeta uçtuğum elektrikli bisiklet.

ön arka yeni duble teker takıldı. pedallar ezildiği için değişti. sepet kısmı eğrilmişti o düzeltildi. far üzerindeki anahtar takılan şey farın içine kaçmıştı, yerine takılıp sabitlendi. bisiklette şu an hiç bir problemi yok.

yeri gelmişken yaşadığım bazı sıkıntılardan ve çözümlerinden bahsedeyim:

- hatayda, deniz kenarında yaşıyor olmamdan dolayı vidalar ve ön sepet paslanmaya başladı. ben de pas sökücü ile müdahale edip sprey boyayla boyadım.

- ayna yoktu, ayna taktırdım.

- ön amortisör çalışmamaya başlamış, kaskatı kesilmişti. hiç bir şey sökmeden amortisörün görünen kısmı ince (sprey) yağla yağlayıp güç uygulayarak amortisörü bastırıp yağladım. bunu 1 kere yaptığım halde amortisör halen sorunsuz çalışıyor.

- pedalların kendiliğinden dönme sorunu. bu sorunu da zincirin oturduğu arka göbeği bezle iyice temizleyip ince yağla yağla yağlayarak çözdüm. en nefret ettiğim sorun buydu, çözüldü.

- arka amortisörler devreye girince yani sallandığınızda gelen rahatsız edici ses. bunun da arka amortisörlerden geldiğini düşünüyordum fakat değilmiş. bu ses arka kısmı ana gövdeye bağlandığı göbekten (menteşeden) geliyor. vidaların orayı ince yağla yağlayınca ses kesildi ve bir daha da gelmedi.

- pedal çevirirken gelen ses ve pedalın dengesiz dönmesi. bunu da dirty-fix ile çözdüm. pedalın zincir takılan kısmında bir kilit vidası var. bu vida sürekli gevşiyor. bu vidayı oraya kaynaklattım ve bütün o kısmı estetik olarak native dursun diye sprey boyayla boyadım.

- son olarak da frenler sürekli kendiliğinden gevşiyor. onu da fren somonlarını elimle sıkarak çözüyorum.

sonuç olarak bu kadar sıkıntı çıkarmasına rağmen kesinlikle almayı düşünen herkese tavsiye ediyorum.
  • tarihi tam hatırlamıyorum ancak yaklaşık 1 ay önce a101 marketten aldım kendisini. öncelikle görüntü olarak hoş şirin bir bisiklet.
    eksilerden başlayayım.
    kullanılan demir profiller kaliteli gözüküyor yalnız uzun kullanımda paslanma cok oluyormuş öyle diyorlar. büyük ihtimal boya kalitesizliginden olabilir. alırken aşırı incelemedim, yıllardır elektrikli bisiklet almak istediğimden markette karşımda görünce direk almak istedim o hevesle. ancak eve getirdikten sonra gördüm ki şirket bir bisiklette tasarruf edebilecek herseyden tasarruf etmiş maalesef. bisikletin kabloları falan ortalıkta dolanıyor, plastik kelepçelerle demire sabitlemisler. sanki toplama bisiklet gibi duruyor, bu hos değil. misal kontak açınca ışık otomatik yanıyor. buna bir buton koymak cidden zor olmamalı, o ışığın sürekli yanması sacma. gösterge paneli cok zayif, sarj miktarını bir garip ölçüyor. hız göstergesi bile yok. onu bırakın ayna da yok. kendiniz takmak zorundasınız. bazıları ayna gereksiz bisiklete diyor ama özellikle bu tarz aletlerde ayna önemli. koltuk sert, rahatsız ancak bu fiyatlarda bir alet için koltuk kalitesizligi cok sorun teşkil etmiyor benim için. frenleri kötü. biraz ayarlama yaptıktan sonra az düzelme oldu ancak yine yeterli değil. süspansiyon koymuşlar ancak sadece görüntü gibi. yoldaki küçük taşı bile hissediyorsunuz. frene bastığıniz plastikler aşırı dandik, yakın zamanda kırılacak onu hissediyorum. direksiyon kilidi yok, bu da bir eksi.
    o kadar olumsuz şey saydık güzel tarafı yok mu diyenler için söyleyeyim.
    kullanması çok zevkli, gerçekten sürdükçe mutlu oluyorsunuz. küçücük bir alet, her yere giriyor. cok yağmurlu zamanlarda asansörle eve çıkarıyorum bos odaya orada duruyor. menzili fena değil. 90 kiloyum. yokuslu, eğimli yollardan gidiyorum gideceğim yerlere. gecenlerde 25 kilometre yol gittim. 1 disten biraz fazla sarj kalmıştı. benim kiloma ve yoldaki egimli yerlere rağmen 35 kilometre falan gidecek yani. kullanacak kişi zayıfsa ve yol düzse 40 45 kilometreleri rahat görür bence. beklemediğim sekilde yokuşlarda iyi. bizim burada bir tane sağlam bir yokuş var, motor zorlansa da bir şekilde çıkardı beni yokuştan. önündeki sepet çok kullanışlı. baya esya alıyor. tek sıkıntısı giderken ses çıkarıyor. alıştıktan sonra sürmesi cok kolaylaşıyor. ivmelenmesi güzel. farı güzel aydınlatıyor.
    o kadar olumsuz şeye rağmen alınır mi? evet fiyatına göre olumsuz şeyleri goz ardı edip alabilirsiniz. bu saatten sonra ne kadar az araba kullanırsanız o kadar iyi gerçekten. sizi her yere götürür getirir. fiyat performans oranı fena değil.
  • (bkz: martı scooter)

martı'nın oturularak sürülen elektrikli bisiklet modeli. martı uygulamasıyla tecrübe ettim baya hoşuma gitti. sepeti falan çok işlevsel hızı yeterli ama yokuşta acayip bayılıyor.

3100 lira gibi bi fiyata satılıyor güncel piyasada.
  • almayın. bakın türkiye yokuşlu bir ülke, vaat edilen 40 km yolu asla yapamazsınız. max 20 km yol yapabilirsiniz full batarya ile. aküsü 15 kg, her gün taşırken küfür etmediğiniz şey kalmaz. uzun sürüşlerde selesi komforlu değil. tavsiye etmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap