*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: brownout)
 • upsin faydalarını ortaya koyduğu anlardan biri.
 • kısaca "şebekenin gerilim seviyesinin, standartlarda izin verilenden daha aşağılara inmesi durumu" diyebileceğimiz vaka.. örnek olarak normalde 220**/380** v olan şebekemizde 150/260 v civarına düşmesi gibi gibi..

  peki sebepler neler? en baştaki; hatalı planlanmış bir elektrik şebekesi.. yani gereğinden fazla uzun nakil hatları, bir trafoya standartların izin verdiğinden daha fazla müşteri bağlanması gibi noktalardan bahsedebiliriz.. hele türkiye'de dağıtım şebekesinin yapıldıktan sonra plansız/hesapsız bir şekilde değişikiliklere mazur kalması var ki, bu olayın hayatımızda yer almasındaki en önemli sebeplerden biri budur bence..

  bir de çok ciddi arızalardan sonra yaşanan voltaj düşmesi vardır (ki bu entrynin yazıldığı tarihten bir gün önce istanbul'un avrupa yakasında yaşanmıştır bolca).. bu tip arızalarda genelde büyükçe bir alan (mesela avrupa yakası) tümden elektriksiz kalır ve sonrasında yavaş yavaş bölgelere elektrik verilmeye başlanır.. bir bölge enerjilendikten sonra diğer bölgeye elektrik verilirken ciddi bir akım çekilir zira çok az kişi elektrikler kesildikten sonra sigortaları indirir, dolayısı ile bütün cihazlar "on" konumunda, yani elektrik gelir gelmez çalışacak konumdadır.. bu ikinci bölgenin enerjilenmesi esnasında ister istemez kısa süreli (koşulllara göre göz kırpmasından azcık uzun veya bir iki saniyelik) gerilim düşümü yaşanabilir.. (bu noktada örnek olarak elektrik sofben çalıştığı anda, lambaların bir parça sönükleşmesini örnek olarak verebiliriz)

  nadiren yaşanan bir başka olay ise, şebekede salınım olduğu zamanlardır.. arıza ciddidir ancak tüm bölgede elektrikler kesilmeden çözümlenmiştir.. ama bu arada yine kısa süreli bir voltaj düşmesi yaşanabilir..

  evet sonuçta "kaliteli enerji" herkesin hakkıdır ama ülkemizde elektrik idarelerinin hiç biri elektrik satarken size bunu taahhüt etmez, edemez (zira yemez)..

  konu ile alakalı olarak;
  (bkz: gerilim düşümü)
  (bkz: voltaj düzensizliği)
 • digitech rp12'yi ciyak ciyak ve cazur cuzur öttürmeden kullanıp, kafa şişirmeden gitar çalabilmek için, gece hemen hemen herkesin uyku moduna girip çamaşır makinesi, fritöz, ampül vb. elektrik ile çalışan cihazlarını kapatmasını beklememe sebep olan hadise.
 • ne zaman bilgisayarda uzun soluklu ve yorucu iş yapsam başıma gelen nalet olası şey. hayır kendimi sık sık dökümanı-oyunu-resimleri kaydetmek üzere şartlandırıyorum ama bu amına kodumun voltaj düşmesi öyle bir pusuya yatıyor ki beni bu alışkanlıktan vazgeçmemi bekliyor sanki. saatlerce proje yazarım çat bilgisayar resetlenir. cm/fm de uzun soluklu bir maratonu sonlandırmak üzereyimdir çat bilgisayar resetlenir. bu nasıl bir elektrik şebekesi, bu nasıl bir sınamadır yahu? *
 • doğu illerinde soğuk ile doğru orantılı ortaya çıkan problem. bulunduğum bölgede ahırlarına, arı kovanlarını bulundurdukları yerlere bile elektrikli ısıtıcı koyup yakan bazı pezevenkler nedeniyle olduğunu tahmin ediyorum. gün içinde havaların soğuk olduğu zamanlar 37 ekran televizyonu açmak için lambalar dahil elektirik tüketen tüm aletleri kapatıyorum, sonra açılıyor soktuğum.
 • adamı dakka bası oyundan atar, modem reset, relog derken sövdürür.. yine basladık.. (bkz: #25201548)
 • dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır ki bir üstte ki entry deki arkadaşımız gibi mağdur olmamak için önemlidir. eğer düşük voltaj şüphesi varsa 220 voltla beslenen aygıtların tamamında bir sorun oluşur. mesela kettle açıldığında sönen ampuller kapanan tv yada bilgisayar varsa sorun voltajın düşmesi değil akım şiddetinin düşmesidir. ve bu durum regülatörlerle halledilemez. regülatörler eksik olan voltajı akım şiddetini kullanarak akımı düşürüp voltajı yükseltmeye yani bir anlamda akım gücünden çalıp voltaja eklerler. böyle bir sorunla karşılaşıldığında arızayı çözmeye çalışmadan önce aynı trafodan beslenen komşularla konuşmak onlardaki durumu sormak gerekir. sorun sadece sizde ise zaten tesisat arızası olduğu açıktır. meskenlerin elektrik tesisatlarında faz saatten ve sigörtadan geçerken nötr ve toprak yıldız noktası denen bir bağlantı noktasından ortak yapılr ve bu bağlantı genelde adi ekleme yöntemiyle yapılır. bu tarz eklemeler ark ve ısınma sonucu oksitlenir ve direnci arttırarak akım şiddetinin düşmesine sebep olur. toprak hattının arızalı olması voltaj düşmesine neden olmaz tesisatın ve kullanıcının güvenliği konusunda sıkıntı oluşturur. son yıllarda yapılan bina tesisatlarında kaçak akım rölesi/kaçak akım sigortası kullanılır. eğer bu sigorta sebepsiz yere arada sırada atıyorsa nötr hattında bir arıza olma ihtimali çok yüksektir. zira evde kısmen arızalı yada neme maruz kalan bir aygıt varsa nötr hattından alamadığı akımı toprak hattından almaya çalışıyor demektir. bu sigorta toprak hattıyla ana hat arasında bir akım geçişi gerçekleştiği anda devreyi açarak fazı keser ve güvenliği sağlar...

hesabın var mı? giriş yap