şükela:  tümü | bugün
 • kumburgaz'da geçen 20 senemi bana hatırlatan, yıllar öncesinin anılarını tazeleyen cihaz. üzerinde dana gibi, musluk kadar bir düğmesi vardı çevrilen. voltajı istediğin aralığa getiriyordun, çevirdikçe boink! kıvamında bir ses eşlik ediyordu.
  (bkz: regulatör)
 • yen nesil televizyonların çoğunun içinde bulunan, voltaj dalgalasa dahi televizyondaki görüntünün ve hatta televizyonun bozulmamasını sağlayan şey.
 • elektrik dağıtım şebekelerinin zayıf ya da yetersiz olduğu yerlerde, elektrikli cihaz ve makinelerin gerek ömrünün uzatılması gerekse olağan çalışma koşullarının uygun hale getirilmesi amacı ile kullanılan gerilim düzenleyici cihaz. ancak günümüzde -bazı unutulmuş bölgeler dışında- orta ve alçak gerilim şebekelerinde evlerimizde kullandığımız makine ve cihazları rahatsız edecek dalgalanmalar oluşmadığından evsel kullanımı yok denecek kadar azalmıştır. elektrik dağıtım şirketleri abonelerine -gerilim regülatörüne gerek duymaksızın- kaliteli (frekans ve gerilim anlamında) elektrik sağlamakla yükümlüdür. şayet sağlayamıyorsa, sorununuzu mahkemelere başvurarak çözebilirsiniz, zararınızı tazmin edebilirsiniz, yasalarımız buna müsait.

  türkiye'de pek çok şirket tarafından üretilebilen gerilim regülatörleri özellikle endüstriyel tesislerde kullanım alanı bulmaktadır.

  özellikle bilgisayar sistemleri için kullandığımız pek çok kesintisiz güç kaynağı -kendiliğinden- mükemmel bir gerilim regülatörü olarak hayatımızı kolaylaştırmaktadır ki bu ayrı bir bahistir.
 • faideli bir icat. olmayışı yaklaşık 400$ para yakar. iki haftada iki anakart yaktım oradan biliyorum. parası neyse verilip alınmalı, bilgisayara bağlanmalı.
 • ev aletlerini voltaj dalgalanmalarına karşı korumakta olup, ömürlerini uzatan cihaz.
 • modern bilgisayarlarda 12 voltluk kaynaktan alınan elektriğin islemciye veya grafik kartına verilmeden önce 1-2 volt aralığına düşürmek için kullanılan parça. overclock falan yapacaksanız aldığınız anakartta bulunanların kaliteli olduğundan emin olmanız gereken parça ayrıca.
 • zener diyot ters bağladığı zaman ( breakdown voltaj değerini aşılmış kabul edersek ) devrede bu şekilde davranır.
  (bkz: analog elektronik)
 • apartmanımızdaki asansör tesisatınvoltaj dalgalanmasında mütemadiyen zarar görüyor. bunu önlemek için hangi tür, kapasitede vs. bir seye ihtiyacımız vardır acep. bu konuda yeşillendirebilecek yazarlar varsa memnun olurum. öpt. kib. bye
 • yüke sabit gerilim sağlayıcı devrelerdir. sayelerinde nice cihazlar evladiyelik olarak kullanılır; nice zararlardan kurtarır.

  kendisini tanımayanlara; şebeke dalgalanmalarının yoğun yaşandığı eski yıllardan, televizyonun yanındaki anlamsız kutu olarak hatırlatılabilir, günümüzde pekte değişmiş sayılmaz. her türlü gelirim ölçeğine bağlı olarak kendisini de kimi zaman minimal bir devre elemanı olarak görebiliriz.
 • 80'lerin ortalarına kadar, televizyonla birlikte kullanılması zorunlu olan cihazdı. bugün bazı semtlerde, hala ihtiyaç duyulmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap