• 2014 yılında beğenerek, severek, isteyerek aldığım otomobilimdir.

4 yıl ve 70.000km ardından yaşadığım şanzuman kavrama problemiyle gözümden düşmüştür.

halbuki ne kadar güzel başlamıştı hikayemiz değil mi volvocum?

klima açık vaziyette, 90km/h sabit hızla ankara-bursa arasını 100km/3.2lt ortalamayla geçtiğinde, 1000tl olan servis bakım ücretinin acısını bir nebze hafifletmiş, evet doğru otomobili aldım dedirtmiştin.

70km/h gibi bir hızla, frene bile basmadan kapımızdan içeri girmeye çalışan hanzoya karşı güzelim hava yastıklarınla beni bir bebek gibi koruduğun gün rahmet okutmuştun mühendislerine.

ancak birgün 3. viteste hafif hafif silkelenmeye başladın. 5. viteste devir saatin sabit durmuyordu. servise gittiğimizde powershift şanzumanının kavramalarının arızalandığını duyduğumda ne kadar üzüldüm biliyor musun? hele o 8.000 tl'lik tamir ücretini gördüğümde? o güzel birlikteliğimiz buraya kadarmış bebeğim. 4 yıl, 70.000km.
    elveda küçük beyaz meleğim.

diplerden geleeen bir not vardır; powershift şanzumanından uzak durunuz.
  • d2 115 hp motoru ile o ağır ve oturaklı kasasının uyumu son derece başarılı otomobil. performansı kesinlikle yeterli. yakıt değerleri gayet makul. yaklaşık 2000km kullandım. bunun çoğunda orta ve üstü şiddette gaza çekinmeden bastım. 6.3 litre yaktı ki bu o basışa çok iyi bir değer.
  • herşeyi ile mükemmel denilebilecek orta sınıf aile arabasıdır. ancak yeni bebeğiniz olduysa ve hanımınız o hummer görünümlü bebek arabalarından alıp gelmişse o zaman sıçtınız beyler.
    o bebek arabası o arabaya girmiyor. ben bugün bunu gördüm.

ford focus şasesi ve süspansiyon sistemi üzerine yapılmış bu araç(yanlış bilmiyosam) virajlarda size ne kadar rahatlık sağlasa ve verilen her kuruşu hakketse bile bagajın dar olması sebebi ile size zor anlar yaşatabilir.

haa port bagaj koyar, bakarim aga keyfime diyosanız direk alın derim; çünkü araba gerçekten her anlamda çok güzel.
  • mart 2013 de izmir e geleceğini duyduğum araçtır. ikinci el piyasasının ideal düzeyden çok uzak olacağını düşünmem dışında bence mükemmel. sürüş keyfi mi değer kaybı mı muhakemesini mart ayına kadar yapacağım. aracı canlı görmek ve test drive a katılmak için can atıyorum.

başlıca ilgimi çeken yanları:

-active tft göstergesi çok güzel olmuş. ruh halimize göre araç kullanışımız ve araçtan beklentilerimiz değişkendir. volvo bunu çok iyi yakalamış ve aracın bize karşılık vermesini sağlamış.

-trafik durumuna reaksiyon gösteren cruise control harika.

-lansman rengi(raw copper) ve mat siyah jantlar göz kamaştırıcı.

-metalik renkteki tampon korumaları ve kapı eşikliği maceracı bir hava yaratmış.

-1600cc hacminde dizel seçenek üst klasman araçlarda kolay bulunmuyor. bence büyük avantaj.

-aracın arka bölümünün dizaynı gerçekten harika. spline çizgilerin uyumunu başarıyor volvo.
  • büyüyünce alacağım araba olur kendisi. daha da büyüyünce volvo xc60 alıp araç olayını kendi açımdan kapatacağım.
  • ikinci el piyasası oldukça sığ bir marka/modeldir. bunu almayın anlamında söylemiyorum, bildiğin temiz bir araç bulamadığım için söylüyorum. tahminlerime göre şu aracı pert olmadan satan bir allahın kulu yok.
  • favori arabalarımdan biri olmaktadır kendisi. araba herşeyi ile bir tasarım harikası. ancak fiyat politikası ve donanım ekleme bakımından volvo'ya o konuda ben de çok kırgınım. biraz indirim ve güncelleme yapılması gerekir diye düşünüyorum. şu an dolar'ın yükselişi, vergiler malum ama donanım konusunda baz fiyat ile çok fark çıkmakta. bir de sanırım arabada büyük bir illüzyon mevcut. normal v40 modeli ile aralarında sadece 38 mm fark olmasına rağmen cc modeli inanılmaz yüksek duruyor. sanırım tasarım ile alakalı birşey. baya bir yakından inceledim çözemedim yani bilemedim. lansman rengi de inanılmaz yakışmış kerataya. alana şimdiden hayırlı olsun ne diyelim.
  • son bir senedir sahibi olarak kullandığım bilmem kaçıncı aracım kendisi gerçekten emsal q3 yada x1 den iki gömlek üstün olmakla beraber tam bir orta yaş erkek arabısıdır .anlayamadığım şey ise bi navigasyon yazılım güncellemesi nasıl 6000tl olur bunun dışında virajda düz yolda yağmurda keyif verir sözünüzden çıkmaz tasarımı bağımlılık yapar uzun yolda selektör yapmanıza gerek kalmaz saygıyla karşılanır sevgiyle sürülür.
  • yaklaşık olarak 10 yıldır ne zaman görsem içimi cız ettiren acayip bir güzellik.

bir araba düşünün ki içinden eşofmanla da çıksanız, takımla da çıksanız sırıtmıyor. mutfakta aşçı, sokakta hanımefendi, yatakta çılgın bir orospu gibi.

sonunda kavuştum sana. kazasız, belasız güzel yıllarımız olsun.
  • nihayet dizel otomatik seçeneğinin 2013 yılında geleceği söylenen gözümün bebeği.
hesabın var mı? giriş yap