şükela:  tümü | bugün soru sor
  • belki de hayallerimin otomobili kavramının tam karşılığı olan yürüyen dev.

yakında geliyor
    büyüksün volvo.

cip almak istemeyen ama yüksek araba alarak; hem geniş mekan, hem de lüks ve konforu buluşturmak isteyenlerin tek adresi olacak gibi duruyor.
  • çoluklu çocuklu süper baba arabası.
    4 çeker t5 230küsur beygir, 570 bin lira fiyat.
    süper, karizmatik, vizyon sahibi,farklı düşünen insan arabası.
    o paraya benzer motora sahip e kasa mercedes, 5 kasa bmw alanlar genelde parayı sonradan görmüş, arabaya sahibi olduğu paranın aynası olsun diye binen adamlardır.
    ama buna binenler kesinlikle varlıklı, bakın zengin değil, varlıklı ve entelektüel insanlardır.
  • volvo hastası olarak hayranlıkla baktığım modellerden biri. bi xc90 bi de bu.

fiyatlardan dolayı benim için ulaşması imkansız bi marka volvo.

ikamesi için subaru outback'kere bakıyorum. 2013 modelleri 130 bin seviyelerinde bulunabilir.

benim gibi volvo hastası ve aile arabası isteyen biriyseniz outback'e bakın derim.

sağda solda subaru sormayın bu arada türkiye de halk arabadan anlamaz. sanayideki ustaların dahi çok büyük bi kısmı anlamaz. arabayı yatırım aracı olarak gören insanlardan fikir almayın. ve alacağınız aracı binmek için alın. keyfini çıkarın.
  • tabi lan manyak mısınız mercedese bemoşa falan hep sonradan görme dinden dönme, zevksiz, ruhsuz, görgüsüz, kültürsüz barzolar biner, avrupada bile öyle tabii.

volvo öyle mi ya? volvo klas adam işidir, volvoya binen zevk sahibidir, entelektüel adamın ainesidir, varlığın nişânesidir, volvoya binen adam adam gibi adamdır falan.

bi’ bitmediniz anasını satayım, para-görgü-zevk bu üçünü öznel zevklerinle ölçemezsin hele araba tercihleriyle hiç ölçemezsin onun için burada gelip binen adamdan bahsedeceğinize arabadan bahsedin. motorun performansı, verimliliği, emisyonu, dayanımı, kullanılan malzemelerin genel kalitesi, trimlerin birleşimi, güvenlik donanımları, konfor ekipmanları vs bunlar ifade edilir bir araba hakkında konuşurken, tercih eden insanları genellemek hemen hemen tüm genellemeler gibi ahmaklıktır.
  • amerika'da başlangıç fiyatı 53 bin dolar olan araç pardon tank.

bizdeki fiyatı 500 bin lira. soygunu siz hesap edin.
  • yeni xc90 modeliyle barzolarin yeni gozdesi olmaya goz kirpmis olan volvo markasinin son kalesi.
    bir de uvey kardesi v40 var. sorun su ki, audi a4'ten devsirme allroad nasil a6 allroad gibi olamadi ise v40'tan da safkan bir cross country olamamistir.
    v90 cc ornegindeki gibi bazi araclar kesinlikle bir modele ozgu uretim olarak kalmali. urun gamina yayilmamali; hatta sinirli uretim olmali. en iyi ornek icin (bkz: audi rs6 avant)
  • senede muhtemelen 10 tane bile satmayacaktır. hadi diyelim, çok kemik müşteri kitlesi var, eminim 50’yi görmez.

daha yeni volvo v60 aldık, eşimin aracı olarak. bayide vardı bundan. siyah bir otomobil. v60’ı alana kadar en az 3 kere kalkıp gidip inceledik. araç resmen sanat eseri.

çok şık, çok elegant, çok kaliteli. kesinlikle bmw 5’ten ve mercedes e’den daha kaliteli olduğunu hissettiriyor. donanım da süper. aradığınız, arayabileceğiniz her şey mevcut.

ama satar mı? satmaz. bakın bu araç şu an 500.000 lira. s90’da öyle. belki bi 20-30 daha ucuzdur. millet o paralara çıkınca, ikinci elde bu kadar değer kaybı yaşamayı istemiyor. hem hak veriyorum, hem karşı çıkıyorum.

hak veriyorum, çünkü bu otomobili aldıktan 6-7 sene sonra, inanılmaz değer kaybı yaşayacak. örnek olarak, bugün 2011 model iyi durumda bir volvo s80 2.4 dizel 80-90 bin tl aralığında satılırken, aynı model bir 520d, 150.000 liradan aşağı alınamıyor. bakın, arada az bir fark yok. 80.000 nedir, 150.000 nedir? 7 sene önce sıfır alınırken var mıydı bu fark? yoktu. yine 7 sene sonra da olmayacak.

hak vermiyorum, çünkü herkes öyle düşündüğü için bu fark oluşuyor. yani bu algı yıkılsa, ikinci el fiyatları artar. normal seviyeye gelir.

alın aracı, bakın keyfinize, düşünmeyin falan yazılmış da, bunlar küçük paralar değil. siz yine de düşünün...