şükela:  tümü | bugün
  • her ne kadar vw kadar olmasa da, volvo fan boi ları da son günlerde gündemi oldukça fazla meşgul etmekte. ben de onların yalan yalnış bilgiler saçarak sağda solda rencide olmalarını istemediğimden dolayı, onlara bu acı gerçekten bahsetme zorunluluğu hissettim.

evet sevgili arkadaşlar, o öve öve bitiremediğiniz, "euro ncap e sokmuyorlarmış abi arabayı, euro ncap genel müdürü volvoyu test etmemize gerek yok, bizim aletlere zarar veriyor diyormuş" goygoyu yaptığınız arabanızın sahibi çinli bir şirket. bu da arabalarınızı otomatikten çin malı yapar. yani artistik yaparken 2 kere düşünün.

yok çok sağlammış da, yok isveç çeliğiymiş de (sanki bana valyrian steel mk), yok volvo ceo suna sormuşlar "arabalarınız neden bu kadar şekilsiz diye, ne yapalım çeliği bu kadar eğebiliyoruz demiş" miş de, yok daha bilmem ne. yani şöyle saçma sapan goygoyları bu kadar içselleştirebilen başka bir fan boi topluluğu var mıdır onu da bilemiyorum.

apple boylar bile sizin gibi yapmıyor. "çok stabil abi" deyip geçiyorlar. neyse tüm bunları bilin diye yazdım, sonra sağda solda bana seat ibizaya biniyorum diye (ki kendisi alman malı olur) artistik yapmaya çalışıyorsunuz, hemen vuruyorum yüzünüze gerçekleri, sonra da halinizi görüp üzülüyorum.

sessiz sakin binin "çin çeliğinize", sağa sola pek bulaşmayın, madara olursunuz.
  • (bkz: fan boi)
  • kesin bunun buzdolabından hallice genişlikte olan ibizasına volvo çarptı ardından gelip buraya kusuyor zoruna gideni.
  • (bkz: made in china)

gerçektir.
    bakmayın siz algı yaratmalarına pr larına reklamlarına
    artık iyice kalitesi düşen ve çine satılmasıyla normal karşılanan çin markası.
  • bunu sağda solda arkadaşlarınıza söylemeye kalkmayın rezil olursunuz. olmayan gerçek. volvo çin malıysa; jaguar, land rover hint malıdır. böyle bir şey olabilir mi?

volvo, yönetim merkezi isveç'te bulunan bir isveç otomobilidir. kapital sahibinin çinli olması bu gerçeği değiştirmez.

--- spoiler ---

otomobil üretimi
    göteburg, isveç
    ghent, belçika
    chongqing, çin (changan ford) (yalnızca çin pazarı)
    chengdu, çin (yalnızca çin pazarı)

montaj fabrikası
    kuala lumpur, malezya

tasarım merkezleri
    göteburg, isveç
    barcelona, ispanya
    camarillo, abd
    şangay, çin

--- spoiler ---
  • sadece bazı volvo modellerinin (mesela volvo s90'ın bir bölümünün) çin'de olmasıyla beraber doğrulanacak önerme. onun dışında çin sermayesi ile yönetilmesi volvo'yu çinli yapmaz. daha önce ford'a ait olduğu zaman "volvo cars abd'liydi." diyen mi vardı?

dodge - chrysler - jeep fiat grubunun içinde. ram kamyonetler, challenger ve charger gibi modellerini amerika piyasası dışında zor görebileceğiniz markalar bir anda italyan mı oldu?

edit: olması üretilmesi olacak. kahvaltı yaparken kelime seçemiyorum.
  • o zaman paris saint germain arap, manchester da amerikan takimi mna koyim.

kafaya bak kafaya, bi de akli sira ayar veriyo.
  • merkezi londra'da olan, hollanda'da kurulu, italyan fca(fiat chrysler auto) n.v. 'nin firması olan amerikalı chrysler ne kadar çin'liyse o kadar çin'lidir..

oyna devam..

edit: bu arada başlık net troll mahsülü..
  • o zaman mclaren da arapların ?? yüzde 50 hisseleri var ?
  • değişik bir kafa yapısıyla ulaşılabilecek gerçektir.

otomotiv üreticilerinin tamamına yakını "çok uluslu" şirketler. otomobil'in "ne malı" olduğu çoğunluk hissedarlarının milliyetine göre değil, nerede üretildiğine göre belirleniyor (haliyle).

volvo'nun da çoğu parçası isveç ve diğer avrupa ülkelerinde üretiliyor. en önemlisi de tasarımları isveç'te yapılıyor. dolayısıyla volvo isveç malı haliyle. volvo'nun asya'da sadece asya ülkelerine satılacak otomobilleri üretecek montaj fabrikaları bulunuyor.

not: volvo aracım yok, bir sevgi durumu da yok.