şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de çok fazla gereksiz duygusallık yüklenen araç markasıdır. yok en güvenilir araç volvo'dur şudur budur. bir kere çok güvenli bir otomobil olsaydı satış rakamları olarak dünya da 1 numaralı marka olması gerekirdi ancak satış rakamları olarak sonlarda duruyor.

üstüne volvo'nun sağladığı güvenliği de her büyük firma sağlıyor şuan volvo süper güvenli diğerleri güvensiz demek saçmalık.
  • tok kapıcılardan sonra marka konusunda en hassas gruba çattın, otomotiv dünyasının bir kutsalına "abartı" dedin yazar kardeş.

çıktığın bu zorlu yolda iyilik seninle olsun.

tanım: bir iddia.
  • apple neyse volvo'da odur. o kalite hissini zevksizler anlayamaz.
  • volvo'nun güvenliğine abartılmış diyen çarpılır mazallah. yalnız volvo'nun marka olarak biraz abartıldığı doğrudur. volvo ile ilgili bazı abartıları sıralamak gerekirse en başında güvenilir olduğu gelir sanırım. güvenlik ve güvenilirlik farklı kavramlardır. evet bir kaza anında volvo güvenlidir fakat volvo'lar çok güvenilir değildir. zira en azından son 20 senede üretilmiş modelleri biraz nazlı ve arıza çıkartmaya meyilli otomobillerdir.

volvo'lar çok kalitelidir konusuna gelince, volvo'ların deri koltuk gibi çeşitli iç aksamları formunu çabuk kaybetmeye meyillidir mesela. iç trimleri, özellikle döşemeleri yaşıtı otomobillere göre çabuk yıpranabilir.

bunun yanında büyük kısmının enteresan bir biçimde dönüş çapı çok kötüdür. şehir trafiğinde dar sokaklarda volvo otomobil değil de volvo kamyon sürüyor hissine kapılabilirsiniz.

bunun yanında, evet volvo'lar bir kaza anında güvenlidir fakat bence en iyi otomobil kaza yaptırmayan otomobildir. bunun da büyük kısmı iyi bir yürüyen aksamdan geçer. volvo'ların direksiyon tepkileri, süspansiyon tepkileri çok başarılı sayılmaz. evet konforlular fakat mesela mercedes'ler en az volvo kadar konforlu olmasına rağmen kesinlikle daha ideal sürüş dinamiklerine sahipler.

benim nazarımda volvo'nun abartıldığını düşünmeme neden olan zaafları bunlardır. iyi yanları tabiki bir sürü var fakat onları fanboyları yeterince yazdığı için yazma gereği duymuyorum. şimdi hater falan demesinler diye söylüyorum, eğer ekonomik durumum o düzeye çıkmaya el verseydi ve bir suv alacak olsaydım bu volvo xc90 olurdu. kuğu gibi süzülüyor yolda mübarek*.
  • volvolar aşırı güvenlidir ve de güvenilirdir. hiç de öyle nazlı bir araba değildir. diğer kullandığım bütün arabalardan (nissan mikra-citroen c3-wolkswagen golf-toyota corolla)daha az sorun çıkarır.
    güvenliği abartı değildir. ben 116bin liraya aldığımda 150bin liraya kadarki bütün arabalar içinde en güvenlisi idi. >200bin lira verdiğim araba da bir zahmet o güvenlik hissini versin.
    hareket kabiliyeti yüksektir. aksini söyleyen taş olur. ve de bir kaza anında burnum kanamadan çıkacağımın garantisi olması beni rahatlatmaktadır ki şu ana kadar biri 40bin diğeri 15bin lira masraf oluşturan iki kaza yaptım. kaza yaptırmaması derseniz iki kazada da hatalı bendim. hangi arabayla olsa o kazaları yapardım. volvoya abartı diyene karşılaştıracağı model fiyatının üzerine ek %20 vereceğim. volvo'nun verdiği rahatlığı verecek aynı segmentte hangi aracı alabilecek acaba?
    istek üzerine ek not: volvo v40'nun118i'ye yandan gelen darbelerde üstünlüğü vardır
  • hakkaten ya sehir efsanesi mi simdi bu? mesela v40’ın 118i ‘den daha guvenli oldugunu gosteren bir carpısma testi var mı? varsa gonderebilir misiniz? bahtın acık dediler bahtım bahtım göremedim.
  • volvo iskandinav ekolünün son temsilcisidir. arabadan gerçekten anlayanlar iskandinav ekolünün ne anlama geldiğini bilir. saab ı kaybetmenin acısı hala içimizdeyken , volvo daha bir değerli.
    bir de sw volvoların değişik bir çekiciliği vardır.
    edit:
    sayın arkadaşlar firma 2010 da çinlilere satılmıştır. bunu bende biliyorum. geely e satılmış olması aradan geçen 8 senede markanın çizgisinde bir değişiklik yaratmadı.
    ayrıca geely parçalarını volvo da kullanmaları mümkün değil.
    landrover ne kadar hintliyse volvo o kadar çinlidir.
    lütfen volvo hakkında tek bilgisi çinlilere satılmış olması olan suserler msj atmasın.
  • olum bu volvo size ne etti? çok hoş bir markadır.
  • abartılacak bir markadır.

ama kullanıcıları abartmazlar.

çünkü;

''mercedes klas gözükmek isteyenlerin,
    bmw sportif gözükmek isteyenlerin,
    volvo ise birşey gibi gözükmeye ihtiyaç duymayanların arabasıdır''
  • dün, bir çarpışma testini izledim volvo'nun.
    daha doğrusu arabayı satın alan adam mağaza önünde bir test edelim diyor ve geçiyor arabanın önüne. 20m ilerden arabayı bu adamın üzerine sürüyorlar. ve araba durmayıp adama çarpıyor. fazla abartmışsınız bu arabayı diyip almaktan vazgeçiyor. tam yola çıkacakken süratle gelen volvo kamyonu aniden bunun önünde duruyor. ve çarpılmaktan kurtuluyor. dönüp arabayı almaya karar veriyor. anlıyor ki otomatik çarpışma güvenlik kitinin devreye girmesi için belli kriterler gerekiyormuş. işte bizde o kriterler yok. hikayenin yarısını salladım ama volvo bok atılmayacak güzel markadır.